Saskia Noort Hartverscheurend Griekenland Zo doen zij dat Voor Paraguay is toeristen lokken al moeilijk zonder virus VEEL GEDEELD 'Mensen willen op vakantie toch vaak strand en zee Die hebben we niet' Deze zomer geen full moon party en geen drinken uit een navel Bij de konijnen (links)af 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k ben in Griekenland. Ja, ik ben er zo een, zo'n verfoeilijke toerist die het gore lef heeft in een vliegtuig te gaan zitten en zodoende een tweede Covid-19-golf op Europa los te laten. 'Hoe was het in het vliegtuig?' appte zo ongeveer ie dereen. Nou. Het was benauwd. Onmogelijk om afstand te houden. Doorbijten en het beste ervan hopen. Vechten tegen angst voor besmetting, schuld vanwege toch gaan, boete omdat afstand houden niet te doen was. We waren verwonderd dat de eerste gezondheidscheck pas bij aan komst werd uitgevoerd. Leek ons gepaster om dit uit te voe ren voordat superspreaders aan boord stapten. Maar uit ieder huishouden werd iemand getest, we bleken negatief en kennelijk iedereen want er kwam geen alert dat aan boord een drager was aangetroffen. En nu zit ik dus op een zonovergoten terras koffie te drin ken bij Kristos, de schat, die in de bloedhitte staat te wach ten op klandizie achter zijn plastic muilkorf. Ook hier zal het deze zomer behelpen blijven voor naar seks ver langende singles. Er is bijna niemand, met uitzondering van enkele Scandinavische en Duitse gezinnen en een compleet leger aan vriende- lijk-wanhopige obers. Het is hartverscheurend, de lege terrassen, lege stranden, lege hotels, geslo ten campings, het steeds op nieuw uitleggen dat in dit deel van Griekenland nie mand besmet was, nog steeds niet. Dat we het moe ten doorvertellen en onze vrienden vragen te komen, alsjeblieft, het is hier veilig en ze houden van ons. Deze zomer geenfUll moon party metflirty dancing, er zal uit geen navel ouzo gedronken worden en voor de mensen in het dorp, met hun olijf olies, zeepjes, nepgouden sieraden, de vitrines vol verse vis, de spitten vol gy ros, blikken vol feta, is geen noodfonds. Ondertussen zijn er inmiddels wel 1,2 miljoen vluchtelingen aan gekomen de afgelopen zes jaar. Terwijl in ons rijke Ne derland, waar 90 procent zegt onverminderd gelukkig te zijn, woedende boeren tijd hebben om op tractoren de grote steden te terroriseren, scanderend dat we ons aan de rand van de afgrond bevin den, extreemrechtse populisten menen dat we een door So ros gecontroleerde politiestaat zijn en oproepen tot een bur geroorlog of staatsgreep. De meerderheid in de Tweede Ka mer, inclusief de Christenunie godbetert, stemt tegen het opnemen van vijfhonderd wezen uit de Griekse vluchtelin genkampen. Het is gênant hoe wij dit land en de wezen in de shit laten zitten. Ja, ik weet het, er zijn miljoenen euro's naar Griekenland gegaan, en ze hebben er in het verleden een zooitje van gemaakt. Ze hebben vluchtelingen onder dwang terug naar Turkije gestuurd. De spanningen tussen Griekenland en Turkije lopen op, onder druk van Covid en de dreiging van de Turken om 4 miljoen vluchtelingen naar Europa te sturen. Het zijn heel grote, ingewikkelde proble men waarvan de gemiddelde Griek ook niet weet wat hij er mee aan moet. In de bar van Kristos hangt een geborduurd wandkleed met 'Refugees Welcome'. Of dit echt zo is, weet ik niet. Ik weet wel dat het water hem aan de lippen staat en de stapeling van crises niet alleen hem, maar ook de vluchte- lingenwezen de kop zullen kosten en niet ons. Veel Europese landen doen er momenteel alles aan om deze zomer nog toeristen te verleiden. Een uitdaging waar Paraguay al jaren mee kampt. Ook voor het coronatijdperk had het land al moeite de buitenlanders warm te maken voor een bezoek. PETER SCHOUTEN ASUNCIÓN Het drielandenpunt op de grens met Argentinië, Bra zilië en Paraguay trekt mil joenen toeristen per jaar. Uit de hele wereld komen bezoekers zich vergapen aan de imponerende waterval len van Iguazü. In de reis wereld terecht uitgeroepen tot één van de zeven na- tuurwereldwonderen. Van de drie genoemde landen is Paraguay toeristisch gezien echter de grote vreemde ling. Het land weet weinig toeristen te interesseren zijn kant op te komen. Vol gens cijfers uit de hoofdstad Asunción bezochten in 2019 zo'n 1.2 miljoen mensen Pa raguay. Buurlanden Argen tinië en Brazilië trokken respectievelijk bijna acht en zeven miljoen bezoekers, terwijl de teller in Neder land op pakweg twintig miljoen stond vorig jaar. ,,In onze regio trekken Bra zilië en Argentinië de inter nationale toeristen naar zich toe. Mensen zoeken op vakantie toch vaak naar strand en zee. Die hebben we niet'', zegt een woord voerder van het nationale verkeersbureau van Para guay. Het gewenste imago? Paraguay heeft een grote hoeveelheid nog onont dekte natuur. Het wil verder bekendstaan als een veilige bestemming waar men zich een echte Paraguayaan kan wanen. Leven met en als de lokale bevolking. Je moet het voelen, luidt de natio nale slogan. Maar vanuit de toerist gezien: verhalen over criminaliteit en voortvluch tige oorlogsmisdadigers houden vast mensen tegen. Ook dat is beeldvorming, want onveilig is het aller minst, zegt het verkeersbu reau. Al is een bezoek aan de grootste zwarte markt van Zuid-Amerika - ook dat is Paraguay - goed opletten. Maar wie wél het avontuur aangaat, ervaart de kracht die zit in het gebrek aan fomo: de fear of missing out. Het gebrek aan grote attrac ties maakt van Paraguay een bezienswaardigheid an sich. Het toerisme staat er nog in de kinderschoenen. Voor de doorgewinterde reizigers en avonturiers is het een puur paradijs. Maar ook die moe ten nog geduld hebben: de grenzen zijn wegens het co ronavirus potdicht. mi Drie enorme beelden van konijnen worden geplaatst in het Amsterdamse Havengebied. De Berm Bunnies, een kunstwerk van ruimtelijk vormgever Saske van der Eerden, vormen een eyecatcher die de snelfietsroute van Amsterdam naar Zaanstad minder saai moet maken. foto robin van lonkhuijsen/anp ZATERDAG 11 JULI 2020 GO FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60