DOORDEWEEKS is hij juridisch medewerker IN HET WEEKEND is hij trouwambtenaar 'Ik zie snel genoeg of een huwelijk een succes gaat worden' 9 na de winterstop definitief naar dat laatste team overge heveld. Zijn vader was toen al door tientallen zaakwaar nemers gebeld of aangespro ken. ,,Ik denk dat het er zeker dertig zijn geweest'', zegt Gaico. Onderhandelingen In februari gaf Ajax aan dat ze de verdediger een contract aan gingen bieden. Door de coronacrisis vonden de on derhandelingen online plaats. Er was ook belangstel ling van clubs uit Duitsland, Engeland en Spanje, maar zo'n stap is nooit serieus overwogen. ,,We zijn vorig jaar van Zeeland naar Rijsen- hout verhuisd'', legt de voet baller uit. ,,Als je dan naar het buitenland zou gaan, is alles nog verder weg. Ik wil mijn school rustig af kunnen maken en ook daarom wilde ik het liefst bij Ajax blijven.'' Op trainings complex De Toe komst heeft Ajax een school laten bouwen. Voor de jeugdspelers is alles dus gecentraliseerd. ,,Het is wel mooi dat al les bij elkaar zit. Als ik 's avonds thuis kom ben ik meestal klaar, want ik krijg overdag ook tijd om huis werk te maken. Ik ben zon der onvoldoendes over naar havo 5.'' Hoe kijkt hij terug op zijn eerste jaar in Noord-Hol land? ,,Ik wilde graag naar Ajax, maar waar ik het meeste tegenop zag was de verhuizing. In het begin was het lastig, zonder vrienden en familie. Die heb ik toch achter moeten laten. Vrien den van me komen wel vaak hier in het weekend en wij gingen na wedstrijden ook wel vaak terug naar Zeeland. Uiteindelijk is het allemaal wel meegevallen.'' Zijn ouders zijn heel be langrijk voor hem, bena drukt hij. ,,Dat zijn ze altijd al voor me geweest natuur lijk. Maar de afgelopen an derhalf, twee jaar hebben ze me enorm gesteund. Ze zijn voor mij naar hier verhuisd. Mijn vader werkte al in Utrecht, dus voor hem was het denk ik ietsje makkelij ker. Maar mijn moeder heeft haar baan op moeten zeggen. Ik ben heel dankbaar voor wat ze allemaal voor me doen.'' Een Ajax-fan maakte eer der dit jaar een compilatie met beelden van de talent volle Zeeuw. Het werd tien duizenden keren bekeken, door mensen van over de hele wereld. ,,Het is eigenlijk heel bizar, maar tegelijkertijd ook heel erg mooi om dat te zien en te lezen. Dat iemand de moeite neemt om zo'n filmpje over mij te maken, dat dan de hele wereld over gaat, dat vind ik al mooi. Ik zie het als een compliment.'' Er kwamen ook veel reacties op het filmpje. Aertssen werd vergeleken met Mat- thijs de Ligt en Frenkie de Jong. „Mensen hebben snel de neiging om voetballers met elkaar te verge lijken'', zegt Olivier. ,,Dat is prima. Aan de ene kant is het mooi dat ze je met Matthijs de Ligt vergelijken, maar ik wil graag nóg beter worden.'' John Heitinga Komend seizoen maakt Oli vier Aertssen deel uit van de Onder 18 en hoort hij tot de jongste spelers. John Hei- tinga, die zelf 87 interlands speelde en een WK-finale verloor, is zijn trainer. ,,We hebben al drie weken met de nieuwe Onder 18 getraind'', zegt Olivier. ,,De trainer is soms best streng, maar dat moet ook. Ik vind het ook wel fijn dat we veel verschil lende trainers hebben. John Heitinga speelde zelf ook achterin en neemt de verde digers af en toe apart. John Bosman staat als spitsentrai- ner vaak bij ons op het veld, net als Ronald de Boer en Si mon Tahamata. Die specia listen wisselen elkaar af. Met zulke ervaren oud-spelers op het veld staan, dat is toch mooi?'' Doordeweeks werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boterhammen in je blauwe broodtrommel. Elastiekje eromheen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag... en dan is het weekend: tijd voor je hobby. Je bent scheidsrechter bij het voetbal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend. Het geluk van de bruids paren. Daar wordt Nor- bert van Hurck uit Ter- neuzen zelf ook een beetje gelukkiger van. De buiten gewoon ambtenaar van de burger lijke stand (babs) - in het dagelijks leven juridisch medewerker ver gunningen en handhaving bij de gemeente Terneuzen - ziet snel genoeg of een huwelijk een succes gaat worden. ,,Al kan ik natuurlijk geen garantie geven. Ik denk soms alleen: die vrouw verdient beter." Werk en hobby's lopen bij Nor- bert (60) - afkomstig uit Philip pine - een beetje door elkaar. Op vrije dagen is hij regelmatig nog bezig met de voorbereiding van rechtbankzittingen of de afwikke ling van bezwaarprocedures. En op werkdagen bezoekt hij 's avonds een aanstaand bruidspaar, geeft hij een rondleiding in zijn geliefde stadje Philippine, organiseert hij een pubquiz voor de personeels vereniging of gaat hij het gesprek aan met ruziënde buren als buurt- bemiddelaar. En ondertussen leest hij alles wat los en vast zit - vooral geschiedenisboeken - en speurt hij het internet af naar aanvullingen op zijn vele verzamelingen. Door de coronacrisis heeft hij het drukker dan anders op zijn werk. Tegelijk is de trouwambte naar en historisch stadsgids prak tisch werkloos. Veel huwe lijken zijn uitgesteld en excursies vanuit het Gidsenteam Zeeuws-Vlaanderen zijn er niet. Geschiedenisleraar Norbert begon in 1982 bij de ge meente Sas van Gent als kassier. 'In alle opzichten geschikt om ambtenaar te worden', oordeelde de bestuursschool destijds. „Of ik dat als compliment moet beschou wen...", lacht hij. Bijna veertig jaar later is hij het in elk geval nog, na de gemeentelijke fusie in 2003 als juridisch medewerker. ,,Eigenlijk had ik geschiedenisleraar willen worden. Maar ik werd uitgeloot voor de lerarenopleiding en na het vwo moest ik in militaire dienst. Toen ik eenmaal had geroken aan geld verdienen, zag ik studeren niet meer zitten." Op het werk krijgt Norbert van alles op zijn bord: een woningslui ting vanwege een drugsvondst, bezwaren tegen de huisvesting van arbeidsmigranten, een onder zoek naar een crimineel verleden van een horecaondernemer. ,,Nu iedereen thuis werkt, mis ik vooral de sociale contacten. Anderzijds ben ik wel productiever thuis. Als ik een verweer moet maken voor de rechtbank, ben ik daar een halve tot hele dag mee bezig. Op kantoor is meer afleiding en werk ik er soms wel een maand aan.'' Een paar jaar geleden kreeg hij de mogelijkheid om een dagje minder te werken. Juist op dat mo- ment kwam de vacature voor trouwambtenaar voorbij. „Het is heel bijzonder dat jij een bijdrage aan het succes van een huwe lijksdag mag leveren. Dat je even deelgenoot mag zijn van het ge luk van twee mensen." In een gesprek bij de mensen thuis probeert hij erachter te ko men waarom de partner zo speci aal is voor de ander. ,,In die ander half uur mag je even kijken in ie mands leven. Je komt dichtbij." Daarna gaat hij, een dagje of wat, aan de slag om er een persoonlijke speech van te maken. ,,Als het mag met humor en als daar geen ruimte voor is dan niet. Het is niet mijn feestje, maar het is hun dag." De druk is best groot. ,,Je moet het goed doen. Het kan niet opnieuw.'' Zelf is hij gescheiden. Maar, zo haast hij zich te zeggen: ,,Ik projec teer het geluk van de echtparen niet op mezelf. Het zien van alle liefde en geluk, zorgt ervoor dat het aantal onwaarschijnlijk mooie dagen in mijn leven een opwaartse curve vertoont." Publiek De vrijheid om de functie zelf in te vullen, staat in schril contrast met de regels en voorschriften waarmee zijn juridisch werk om geven is. Die combinatie vindt hij juist leuk. Norbert houdt ervan voor publiek te staan. En als pu bliek geniet, geniet hij ook. Ook als stadsgids in Philippine en Terneu- zen vertelt hij graag verhalen. Willen weten hoe de wereld in elkaar zit, is zijn passie. Nieuwe kennis slurpt hij op. Ook als buurtbemiddelaar. „Je komt bij mensen thuis die niet direct in je belevings wereld zitten. Dat maakt het inte ressant. Je leert verder te kij ken dan je ei gen refe rentieka der." GO ZATERDAG 11 JULI 2020 wm FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Olivier Aertssen (rechts) in actie tegen AZ. foto ajax media/ TOON DOMPEL/PRO SHOTS PASCALLE CAPPETTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57