Fred Borgs, evenementenambtenaar neemt afscheid 6 Fred Borgs was er altijd als er wat te doen was in Vlissingen. Zijn grote gestalte boven het publiek, rondkijkend, sfeerproevend, bijsturend, soms ingrijpend, vaak meesjouwend. De evenementencoördinator van de gemeente Vlissingen gaat met pensioen. ,,Ik laat me een jaar even niet meer zien." CLAUDIA SONDERVAN Door de corona zit ook Borgs sinds maart thuis. In Vlissingen Evene- mentenstad nu geen tenten of po dia. ,,Het is heel gek. Alles is van tafel geveegd. Behalve de boule vardafsluitingen was er niks te regelen." Hij maakte 25 jaar lang beroepshalve alle grote en kleinere feesten in Vlissingen mee. Bijvoor beeld: ,,Film by the Sea in 2001: het optreden van Bl0f op een ponton voor de boulevard. Al les zat honderd procent mee. Zelfs de wind." Dat was bij de Colour Run in 2016 anders. Een stevige westenwind waaide vanaf het Bad- strand de hele boulevard Evertsen onder de kleurpoeders. ,,Daar maakte de organisatie een inschattingsfout. Maar ze hadden het ook heel snel weer opgeruimd." Fred Borgs is al zijn hele leven woonachtig in het Middengebied. Geboren aan de Hogeweg. Hij woont met zijn vrouw Tineke nog steeds in de buurt. In de Irislaan, in een 'baashuis' tussen de huurwoningen voor de Schelde-arbeiders, met sierlijke duiven in de schuur. Ze kwamen er aan via woningruil. In de grote tuin staan pe relaars en wacht de diepe vijver op renovatie. ,,Wij wonen hier lekker." Fietswerkplaats ,,Ik heb herinneringen aan deze buurt. Ieder een had wel kippen en konijnen in de tuin. Ik ging voer brengen, verzorgde kippen. Ik had al tijd dieren, kauwtjes. Ik kocht kuikentjes bij de dierenwinkel voor een dubbeltje. Die voedden we dan op. Voor de pan, ja. Als zo'n haan op het aanrecht lag, was je even kwaad, maar je at er toch van", vertelt hij. ,,We waren thuis met achten. We gingen nooit met vakantie. Een keer met de boot naar Breskens was een feest. Mijn vader werkte als schakelbordwachter bij de PZEM in volcontinu dienst. Thuis had hij een fietswerkplaats. Dubbeltjes en kwartjes- werk. Ik geloof dat een band plakken 30 cent kostte. Dat mocht ik dan gaan ophalen. Rondje langs adressen, ik kon dat blijkbaar goed. 's Nachts om half twee kon iemand aanbellen met een kapotte fietslamp. Dat deden mensen toen gewoon." Zelf had hij weinig trek in fietsreparatie. ,,Ik wist niet wat ik aan moest met mijn toekomst. Ik was van de bloemetjes en dieren. Als ventje van 13 werkte ik al voor Bloemenhuis Mies aan de Scheldestraat. Ik heb ook jaren bloemen ge vent in Middelburg-zuid, met de bakfiets. Ging me goed af." Het werd de tuinbouwschool in Middelburg. Dan maar boer", grijnst hij. ,,Ik was een van de weinige stadsers daar." Hij koos voor de bloemen- en groenteteelt. Daarna naar de middelbare tuinbouwschool in Breda. ,,Net 16 en in de kost in Hoeven. Op afstand van mijn ouders. Dat was wel goed. Ik was een verschrik kelijke puber." Lekker buiten Op school trof hij Tineke uit Ridderkerk. Sa men leerden ze bloembinden. ,,Zij was de be tere. We hebben overwogen een winkel te be ginnen in Boxtel. Maar ik kon niet weg van Vlissingen." Ze kregen hun diploma in 1974 en trouwden april 1975. Ze trokken in een flatje aan de Vincent van Goghlaan. Fred kon begin nen bij kwekerij Adriaansen in Middelburg. Toen kwam Jan Voet, samen met Ko Bal (,,Hoe krijg je het bij elkaar!") beheerder van de Vlissingse sportcomplexen, met zijn fiets bij Freds vader. Ze zochten een sportveldbeheer der bij de gemeente Vlissingen. ,,'Als je inte resse hebt, word je aangenomen', zei hij. Ik wist iets van groen, dat vonden ze interessant. Ik dacht: 'Is dit werk?' Lekker buiten met een ploeg van een man of tien, toen nog. Bomen hakken, gras maaien, sloten uitgraven, kleed kamers schoonmaken, gravelbanen recht leg gen, lijnen trekken. Ze riepen wel eens naar me: 'Doe 'ns normaal'." ,,Toen kreeg ik dat ongeval. Ik was 25. Er moesten bomen weg na een novemberstorm. Er viel een boom en ik lag eronder. Mijn rug was op drie plaatsen gebroken. Ik had dat niet door. Ik ben eronder vandaan gekropen, ben zelf overeind gekomen en doorgegaan met werken. Al ging het niet lekker. Mijn collega zei: 'Ga nou naar huis'. Thuis was het altijd 'knie kapot, dat groeit wel weer aan, die broek is erger'. Maar ik kreeg uitval van functies. Ik kon niet meer praten. We waren vijf jaar ge trouwd, we hadden net ons dochtertje. Uitein delijk werden het vier operaties in zeven jaar. Van halverwege mijn rug tot mijn stuit zit ik onder de littekens." Hij werd afgekeurd. ,,Ik werd toezichthouder sportaccommodaties. Dat waren wel 26 stuks. Er werd in die tijd heel veel vernield. Ramen ingegooid. Ik heb dat zeventien jaar gedaan. Ik kende elk schroefje en boutje van de sportza len. Ik was blij dat ik werk had en niet thuiszat met een uitkering. Maar het werd deprime rend, al dat vandalisme. Ik weet nog dat schoonmaakster Bep Smits bij gymzaal De Houtuyn stond te huilen toen alles weer onder het glas lag. 'Ik weet niet waar ik moet begin nen', zei ze. Dan hielp ik even mee." Fred moest weer op kantoor komen. 'Jij wordt beheerder openbare ruimte', hoorde hij. ,,Wat moest ik me daarbij voorstellen? Dat was in 1995. Er hoorden wel 43 verschillende pro ducten bij die functie, van parkeerbeheer en re clame-uitingen tot evenementen. Ik dacht: 'Dat ga ik doen'." Er was wel een voorwaarde: Fred moest boa worden, bijzonder opsporingsamb tenaar. ,,Ik was secretaris in de marktcommis- sie en ik was plaatsvervangend marktmeester. Ik moest kunnen optreden als er iets niet goed ging. Maar ik heb nooit een bekeuring uitge schreven. Na negen jaar heb ik gezegd: 'Ik heb dat helemaal niet nodig'." Gebiedende wijs Handhaven deed hij toch wel. Zijn 'gebiedende wijs enkelvoud' was afdoende. Zoals in de be ginjaren van Film by the Sea. ,,De organisatie wilde nogal veel. De programmering liep uit en was sterk geluidsgevoelig. We kregen best veel klachten. Er moesten nog bands optreden, ZATERDAG 11 JULI 'Ik kon niet weg van Vlissingen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54