'Zoutelandenaren doen veel voor toeristen, ze zijn ermee opgegroeid' 5 |II«iniHE de kapsones moet je naar Dom burg' aan toe te voegen. Dit jaar gaat de coronacrisis de stijgende trend van het toerisme in Zoutelande - en op heel Wal cheren - uiteraard genadeloos on derbreken. Hoe groot het verlies precies wordt, valt nog lastig te be cijferen. Maar Kenniscentrum Kusttoerisme van de HZ Univer sity of Applied Sciences is er in zijn vorige week gepubliceerde rapportage Economische impact co ronacrisis op Zeeuwse vrijetijdseco- nomie in ieder geval zeker van dat het verlies uit het voorseizoen deze zomer en komend najaar 'nooit meer kan worden goedge maakt'. Opvallend is trouwens dat het volgens Francke in eerste instantie vooral de mensen 'van buiten' wa ren die het initiatief namen om geld te verdienen aan de populari teit van Zoutelande. ,,Daarna werd het alsnog door Zoutelandenaren omarmd. Maar veel succesvolle ondernemers zijn niet afkomstig uit Zoutelande zelf, maar hebben de kansen in het dorp gegrepen en zijn er blijven wonen." Er loopt dus aardig wat 'import' rond in Zoutelande. En niet alleen af komstig van andere plekken in de provincie en de rest van het land. Iets meer dan zeven pro cent van de Zoutelandse bevol king bestaat bijvoorbeeld uit westerse migranten. Slechts één procent - dat komt neer op vijf tien mensen - heeft zijn oor sprong in een niet-westers land. Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Nederland en Zou- telande draagt daar fors aan bij. Meer dan een derde van de be volking is officieel bejaard. In heel Nederland is dat een op de vijf inwoners. Net als in veel an dere Zeeuwse plaatsen is de cate gorie 15-25 jaar ondervertegen woordigd; ook veel Zoutelande- naren verlaten hun geboorte grond om elders in het land te gaan studeren en werken. SGP-burgemeester David Kodde had alleen de lagere school op zijn cv en schopte het in de jaren 50 desondanks tot de Tweede Kamer, waar hij immer in klederdracht verscheen. Kodde was streng in de leer: hij verbood openbare dansgelegen heden en badkleding mocht al leen op het strand gedragen wor den. Kamperen stond hij alleen toe achter woningen. ,,Over Kodde bestaan mooie anekdotes", zegt Francke lachend. ,,In de jaren 60 zorgde hij voor een verordening die het vrouwen verbood zich in 'tweedelig badkostuum' op het strand te vertonen. Toen hij - ge stoken in Walchers kostuum ui teraard - daar op het strand een in bikini geklede Belgische madam over aansprak antwoordde die: 'Wat wilde gij dat ik uittrek, het bovenste of het onderste part?'" Begrafenis De taaie Kodde, een burgemeester die erom bekendstond door het vuur te gaan voor zijn dorp, kreeg meer landelijke bekendheid toen hij fel gekant was tegen de ge meentelijke herindeling van 1966. 'Ik werk niet mee aan de begrafe nis van Zoutelande', luidde zijn credo. Helpen deed het niet. Kodde was de laatste burgemees ter van Zoutelande, dat in 1966 sa men met Koudekerke en Bigge- kerke opging in de gemeente Val- kenisse. Sinds 1 januari 1997 valt het onder de gemeente Veere. Andere beroemde zonen en dochters van Zoutelande zijn DWDD-boekenpanellid Margreet de Haan, CDA-prominent Ad Koppejan, kunstschilder Hart Nibbrig en scheepsjongen Jasper Leijnse, die de admiraalsvlag van De Glimes afhaalde tijdens de op stand tegen de Spaanse overheer sing in de Zeeslag bij Reimerswaal op 29 januari 1574. Mooie namen natuurlijk, maar er loopt en liep geregeld ook écht beroemd volk rond in Zoutelande. Zo ging Ruud Lubbers er graag met zijn gezin op vakantie; bezit Danny Blind er naar verluidt appartementen en vierde Duitslands grootste popster Herbert Grönemeyer - hij ver koopt in eigen land met gemak alle grote voetbalstadions uit -zijn va kanties als kind altijd op Walche ren, omdat zijn vader een vakan tiehuisje vlakbij Zoutelande had. Saillant detail: dezelfde Gröne- meyer, die ooit samenspeelde met Bl0f, tipte Peter Slager iets te doen met het prachtige liedje Frankfurt Oder van Bosse. Die maakte daar vervolgens Zoutelande van. GO ZATERDAG 11 JULI 2020 Sonja van der Voet, VVV Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53