Dorp ziet vooral de voordelen van toerisme 4 'Zoutelande heeft zich vanaf de jaren 30, maar zeker na de wederopbouw volledig op het toerisme gericht' Afgelopen jaar kwamen de toe risten massaler dan ooit. In 2019 werden er 739.000 betaalde over nachtingen geteld op campings en in bungalowparken, hotels, pensi ons, woningen, chalets, slaap- strandhuizen, tuinhuisjes en om gebouwde stallen en garageboxen in Zóetelande. Per inwoner komt dat neer op 459 overnachtende be zoekers per jaar, een getal dat met een dure term 'toeristische inten siteit' wordt genoemd. Ter verge lijking: in Amsterdam, waar een groot deel van de stad chronisch op zijn achterste benen staat van wege de overlast van het massa toerisme, was dat cijfer afgelopen jaar 20. Ter relativering: Domburg (698) en Vrouwenpolder (548) krijgen nóg meer visite over de vloer. Anders dan veel Amsterdam mers en bewoners van andere Zeeuwse toeristenmagneten zijn Zoutelandenaren overwegend dol op hun visite. Uit het analyse-rap port Leefbaarheid en Toerisme, vorig jaar in opdracht van de gemeente Veere uitgevoerd, blijkt dat men in Zoutelande meer dan in andere Walcherse plaatsjes met veel toe risme vooral de voordelen ziet. Die positiviteit heeft, zo merkt het rapport op, waarschijnlijk te ma ken met 'de omvang van het aantal slaapplaatsen dat door particulie ren wordt verhuurd'. Met andere woorden: Zoutelandenaren profi teren flink van het toerisme, en dat zorgt voor draagvlak. Extra inkomsten ,,Zoutelande heeft zich vanaf de jaren 30, maar zeker na de weder opbouw volledig op het toerisme gericht", zegt Zoutelandenaar en historicus Johan Francke. „Typisch is dat mensen eerst een verbouwd schuurtje in de tuin aan badgasten verhuurden, daar vervolgens zelf in gingen zitten en hun eigen huis verhuurden, en als dat genoeg geld opbracht garages ombouwden of nieuwe huizen zó inrichtten dat er meerdere kamers verhuurd kon den worden. Veel mensen halen op die manier extra inkomsten binnen of zijn er zelfs geheel van afhankelijk." Dat de wegen richting bunga lowpark Het Kustlicht, de cam pings en Westkapelle in het hoog seizoen om de haverklap dicht slibben, nemen ze blijkbaar op de koop toe. Waarom worden ze daar in andere populaire plaatsen gil lend gek van en in Zoutelande niet? ,,Het zit 'm in het besef van de afhankelijkheid van het toe risme en de wetenschap dat je een sneeuwpop moet maken als het sneeuwt, omdat de sneeuw anders gesmolten is voor je het weet", al dus Francke zo cryptisch mogelijk. Het zou, beaamt ook Francke, te cynisch zijn om de gastvrijheid van de Zoutelandenaren alleen als gevolg te zien van het geld dat hun kant oprolt. Zoutelande staat be kend als een gemoedelijk dorp en in een gemoedelijk dorp zijn de dorpelingengemoedelijk. De meeste inwoners zijn gastvrij, maar opportunisten tref je natuur lijk overal, dus ook in Zoutelande. Daar komt het op neer. De gemoe- delijkheid is trouwens even ^ets minder prominent wanneer de plaatselijke trots De Meeuwen te gen een van zijn aartsvijanden voetbalt. Maar daarover in een la tere aflevering van deze reeks meer. Zandvreters ,,Zoutelandenaren doen veel voor toeristen, ze zijn ermee opge groeid", zegt Sonja van der Voet van de VVV Zeeland. De mentali teit van 'de zandvreters' - een bij naam die de Zoutelandenaren te danken hebben aan de strijd tegen rondstuivend duinzand, een pro bleem dat grotendeels verdween toen de smalle duinenrij mid denin het dorp werd vervangen door een dijk - noemt zij 'typisch Zeeuws'. De clichés dus: nuchter, op 't gemakje en doe ma hewoon, dan doe je 1.. enzovoorts. 'Een fa miliebadplaats zonder kapsones', schrijft de al jaren in Zoutelande wonende Vlaamse dichteres Lut- garde Lievense-Nauts in haar bundel Zoutelande verhaalt het ver leden. Om daar een snerend 'voor Sgs&fn ZATERDAG 11 JULI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Duinweg boven Zoutelande. Johan Francke De winkels zijn gericht op de vele toe risten. Het strand bij Zoutelande is vooral een familiestrand. Op het water is ook genoeg te zien. joens, door veel oudere Zeeuwen nog altijd consumptietenten ge noemd. Via de trap ben je zo van het dorp bij het strand en vice versa. FOTO'S LEX DE MEESTER Volle terrassen aan de voet van de dijk. I'lTiVilrnnffnli 1 n-l-wimfWIlil ■■■(iPiiniiiiuiuniiFiriii IIIMW|I|I|<II|IMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52