Jan Vantoortelboom De grote vakantie In het nieuws Uit het nieuws Archief zoekt verhalen over coronatijd 'Zo'n blokkade van boeren is niet handig' DEZE WEEK IN Z 'Zo'n verhaal komt echt binnen' 'Er is nul beweging bij de minister' 2 Ik reed mijn kont erop stuk, want ik had zo'n hardplastie- ken zadel 6 FRED BORGS STOPT MET ZIJN WERK IN VLISSINGEN 8 OLIVIER AERTSSEN IS GESTRIKT DOOR AJAX 9N0RBERT VAN HURCK TROUWT IN ZIJN VRIJE TIJD e grote vakantie. Twee volle maanden niet naar school. Rolluiken die half gesloten waren om de koelte in huis te bewaren, buiten eten op de zelf gemaakte bank, bananenmilkshake, het gele op- blaaszwembad en kleren en haren die roken naar hars door het spelen van verstoppertje achter de spar ren totdat het donker was. Een zinderende tijd van zorge loosheid. Eén keer zijn we op reis geweest, naar de Belgische Ar dennen, in een hotel nabij Spa dat lang geleden gesloopt is: Annette et Lubin, op een heuvel. Die naam vergeet ik nooit. Mijn broer en ik sliepen er samen in een groot bed, luister den naar zijn cassetterecorder die hij mee had genomen. We gingen naar de watervallen van Coo en daar reed ik voor de eerste keer in een cart. Voor mij scheurde een Jood, haalde mij keer op keer in, terwijl ik me steeds zat af te vra gen hoe het kwam dat zijn keppeltje zo netjes op zijn hoofd bleef zitten. Tot hij uit de bocht ging, tegen de autobanden botste en ze de boel stil moesten leggen om hem te verlos sen. Hij mankte van het parcours af, keppeltje nog steeds op zijn hoofd. Rondom het hotel lagen er bossen en maakten we lange wandelingen waarbij mijn broer en ik op de scherpe helling tussen de grote wortels van de bomen kropen, die op uit de grond wroetende trollenar- men leken, angstig dat er misschien een everzwijn of een wolf ons gadesloeg en we snel weer tussen de bo men naar beneden liepen, zo snel dat het moeilijk was om te stoppen. Langs het wan delpad balanceerde ik graag op een stenenrand, totdat mijn ouders me waarschuw den dat ik niet moest vallen, want de stenen staken uit en ik, die hen in alle baldadig heid geruststelde dat ik nooit val. Maar ik viel toch; een scherpe steen boorde zich drie centimeter in mijn knie, bloeden als een rund en de flap vel die er los bij hing. Die avond bette mijn moeder mijn knie en zei te gen vader dat we naar de dokter moesten, want het moest genaaid worden en mijn vader, die rustig ant woordde dat we dat niet zouden doen, dat ik gewaar schuwd was. Ik zat nergens mee, het was grote vakantie. Er moest in de grote vakantie ook al tijd gefietst worden en niet zomaar een rondje: naar het West-Vlaamse Heuvelland. Dan gingen we over de Kem- melberg, de Rodeberg, de Scherpenberg en, dicht tegen de Franse grens aan, de Zwar- teberg. Ik reed mijn kont erop stuk, want ik had zo'n hard- plastieken zadel en in mijn slechtste moment, toen ieder een mij gepasseerd was, schijn ik te hebben uitgeroepen: 'Papa, ik kan niet mee!' Dat zinnetje achtervolgde me jaren lang aan de staart van elke grappige anekdote over onze fietstochtjes in Heuvelland. Er was ook nog de Meli, Bellewaerde en natuurlijk de Noordzeekust. Mijn vader had een hekel aan zand in zijn auto, broek of tussen zijn tenen, dus die Noordzeekust hebben we ook niet zo vaak gezien. Maar als we gingen, hadden we de binnenband van het achterwiel van een oude tractor mee en deinden mijn broer en ik een hele middag op de grote groene golven. Daarna, moe maar tevreden terug naar huis, met zand in de auto, in de broek en tussen de tenen. Grote vakantie! Met foto's, verhalen en video's wil het Zeeuws Archief ervaringen uit de coronacrisis vastleggen. Het ar chief riep mensen op om informa tie in te sturen. Komende week is de actie drie maanden aan de gang. Archivaris Kees de Ridder is 'aangenaam verrast' over de oogst tot nu toe. ,,We hebben vijftig tot zeventig items verzameld", vertelt hij. ,,Het gaat om foto's van lege winkelstraten, en van verjaarda gen en kraamvisites, waarbij men sen door het raam contact heb ben." Daarnaast hebben mensen aan tekeningen gestuurd, waarin ze be schrijven hoe ze de afgelopen tijd beleefd hebben. ,,Die ervaringen gaan meer de diepte in. We hebben bijvoorbeeld een reactie van ie mand die in België woont, en daarom z'n moeder niet kon bezoe ken. Maar ook van een vrouw die niet bij de uitvaart van haar eigen man kon zijn." Het Zeeuws Archief denkt dat de persoonlijke ervaringen belangrijk zijn om vast te leggen. ,,We bewa ren vooral overheidsarchieven. Dat is formele en zakelijke informatie. Maar als onderzoekers zich later gaan verdiepen in deze periode, dan willen ze weten hoe mensen het er varen hebben. Dat vind je niet in overheidsinformatie. Zo'n verhaal van die vrouw die niet naar de uit vaart van haar man kon, komt echt binnen." Boeren in het hele land gingen weer in protest tegen stikstof maatregelen van minister Carola Schouten. De Middelburgse melk veehouder en schaatser Niels Mesu deed er niet aan mee. ,,Zo'n blokkade tijdens het bezoek van de minister is niet handig. Boeren moeten oppassen dat ze de pu blieke opinie niet tegen zich krij gen. Mensen denken: daar heb je die boeren weer met die trekkers." Schouten brak haar werkbezoek aan Zeeland woensdag af, omdat tientallen boeren een protestactie hielden bij Kamperland. Zij wil den met de minister in gesprek, onder meer over haar plan om koeien minder eiwitrijk voedsel te geven. Dat is één van de maatrege len om de uitstoot van stikstof te verminderen. Mesu begrijpt de boosheid van zijn collega's wel. ,,Maatregelen worden er doorheen geduwd, zonder dat er echt naar de boeren geluisterd wordt. Er zijn door de boeren heel veel alterna tieven aangedragen voor de maat regelen, maar die zijn allemaal af gewezen. Ik ben ook niet blij met de maatregelen. Als dit doorgaat, dan zitten we echt met een pro bleem. Als we hoogdrachtige die ren niet meer bij mogen voeren met eiwitrijk voedsel, dan krijgen ze problemen met hun gezond heid." Een oplossing is ver weg, vreest Mesu. ,,Een aanpassing van de maatregelen, dat zie ik niet snel gebeuren. Er is nul beweging bij de minister." ZATERDAG 11 JULI 2020 GO D Het Zeeuws Archief gaat nog door met de actie. Mensen kun nen informatie sturen naar info@zeeuwsarchief.nl. De foto's van Verziekt tot op het bot Louis Drent. Rond slachthuizen heerst een sfeer van angst en KIEK! P10 intimidatie. De moordende concurrentie in de vleessector gaat ten koste van arbeidsmigranten. Reportage over een 'smerig' systeem. P 13-17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50