ZEELAND 15 Uitzonderlijk: al met paarden in de Grand Prix zaterdag 11 juli 2020 SCHORE Thamar Zweistra heeft in haar carrière al 24 paarden naar de Grand Prix gebracht. Dat is het hoogste niveau binnen de dressuur- sport. Op dit niveau wordt ook gestreden om de grote inter nationale prijzen. ,,In Duitsland zie je het wel vaker dat iemand aan zo'n aantal zit als ik", zegt Zweistra, die ook al 20 jaar bij Stal Hexa gon zit en er zeven jaar mede eigenaar van is. ,,Maar in Ne derland is dat wel uitzonder lijk." Leunus van Lieren vult aan: ,,Ik durf wel te zeggen dat alle andere toppers van nu nog niet eens aan de helft komen. Thamar heeft de wil en het ge duld om een paard volledig op te leiden." Het begon voor de Zeeuwse amazone allemaal met de Ky- rain in 2001. Zij was toen met haar achttien jaar de jongste Nederlandse Grand Prix-rijder ooit. Met die ruin werd ze twee jaar later in Frankrijk Eu ropees kampioene bij de Young Riders. Vervolgens pas seerden toppaarden als Rou- manda, Rubiquil en Truppa. Met Double Dutch debuteerde Zweistra in 2016 in de Grand Prix en zit ze nu dicht tegen het nationale team aan. Bin nen afzienbare tijd worden Godinde (een nakomeling van het wonderpaard Totilas) en Ich Weiss de nummers 25 en 26. Hoe het kan dat Zweistra zo vaak de Grand Prix haalt, is volgens haar simpel te verkla ren: ,,Ik geef nooit op." Als ze iets ziet in een paard, wil ze 'm graag naar het hoogste niveau brengen. ,,Natuurlijk wordt er wel eens voortijdig een paard verkocht en voor sommige dieren blijkt het te veel ge vraagd. Maar dan blijven er nog altijd veel paarden over waarmee ik de Grand Prix wel haal. Die zijn heus niet alle maal van wereldklasse - som mige scoren nooit hoger dan 62 procent - maar ze zijn wel geschikt voor het niveau. Met de echte toppers ga je ruim over de 70 procent heen. Dou ble Dutch is er daar eentje van." maakte het niet of we nog fouten maakten." Eenmaal in Hongarije bleken die er nauwelijks nog in te zitten. Double Dutch was, net zijn berijdster, ge brand op een goed resultaat. Met 73,152 procent moest ze in de Grand Prix alleen de Duitse vrouwen Jessica von Bredow-Werndl en Helen Lange- hanenberg voor laten gaan. ,,Dat zijn natuurlijk twee heel goede amazo nes", zegt Zweistra. ,,Wil ik gelijk met hen komen en ook in Nederland er écht bij gaan horen, dan zal ik er structureel 2 procent bij moeten heb ben. Dat kan ook wel, hoor. We moe ten de passen nog net iets meer afme ten en het moet allemaal net iets stil ler en zekerder. En hoe vaker Double Dutch zich zo presenteert, hoe min der de jury gaat twijfelen." Subjectief beoordeeld Want dat dressuur een jurysport is, maakt het voor de Zeeuwse wel iets lastiger. Dat ervaart Van Lieren ook. De trainer is erbij komen zitten en vertelt over het moment dat Zweistra klaar was met haar optreden in Hon- Het zou mijn eerste wereldbeker finale zijn geweest. Heel erg zonde - Thamar Zweistra garije. ,,Iemand feliciteerde me al met de overwinning, omdat Double Dutch zo goed gelopen had. Dat had-ie ook, maar ik antwoordde: Big names come first, it's dressage. Die proef van Thamar was misschien wel 75 procent waard, maar dat kreeg ze niet. Dressuur wordt subjectief beoordeeld. Als Jessica von Bredow-Werndl iets doet, gaan de ju ryleden uit van een 9 of 10 en als het dan tegenvalt, wordt het een 8. Als Thamar iets doet, gaan ze uit van een 7 en als het goed is, wordt het een 8. Ik heb er wel eens over gehad met Jeroen Dubbeldam, de bekende springruiter. Hij had in Amsterdam er een keer een balk af gesprongen en wist toen: het is klaar. Hij kwam de ring uit en ik zei te gen hem: 'Als dit dressuur was ge weest, had de jury die balk niet ge zien'. In de dressuur moet je naam eerst groeien." Van Lieren ziet dat nog wel gebeu ren. Zweistra zou wat populairder moeten worden, maar hij weet dat ze daar niet achteraan zit. ,,Thamar gaat puur voor de kwaliteit van de proef. Dan bewandel je weliswaar een lan gere weg, maar je kunt er wel mee ko- men. Op die manier is ze ook Euro pees kampioene bij de Young Riders geworden. Als je niet met meer atti tude gaat rijden, moet je echt serieus hoger scoren dan de anderen. Dan moet je zorgen dat je outclass bent, dat er geen twijfel meer is." Zweistra staat nu met Double Dutch 55ste op de wereldranglijst. Ze vormen daarop de zevende Neder landse combinatie. Uitgeleerd zijn ze nog lang niet. ,,In bijna elk ander land zou Double Dutch een paard voor de grote toernooien kunnen worden", stelt Zweistra. ,,In Nederland ben je er alleen met 73 of zelfs 75 procent nog niet helemaal." De Zeeuwse moet Hans-Peter Minderhoud, Ed ward Gal, Emmelie Scholtens, Anne Meulendijks en Adelinde Cornelis- sen voorbij steken. Van Lieren: „Dou ble Dutch is enorm compleet, het is alleen nog een kwestie van perfectio neren. Het mooie is dat je van een goed paard ook goed gaat rijden. Ed ward Gal had dat met Totilas, Thamar heeft dat met Double Dutch. Ik ben ervan overtuigd dat ze zich ertussen gaan rijden." GO nog een grote naam krijgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43