Advocaat: 'Bestuurder is ontzettend opgelucht' il W NIEUWS 3 Openbaar Ministerie gaat bestuurder en kinderdagverblijf niet vervolgen Voorzitter College van Bestuur Ongeluk Oss kinderdagverblijf Okido in Oss, is 'zowel fysiek als psychisch voor het leven getekend'', zo ver telde persofficier van justitie Ja- nine Kramer gistermiddag. Al een maand na het gruwelijke on geluk in Oss heeft de vrouw een 'uitgebreide en gedetailleerde verklaring' afgelegd over de toe dracht van het ongeval, aldus Kramer. ,,Ze heeft urenlang verteld, we waren verbaasd dat ze daar al in staat toe was. Het was een au thentieke verklaring, waar we veel waarde aan hechten." Advocaat Buntsma zegt dat het Openbaar Ministerie 'zeer pru dent' is omgegaan met de be stuurster. ,,Bij alle verhoren wa ren een psycholoog en haar raadsman, ik dus, aanwezig. Fijn, want met iemand die zo'n trauma heeft opgelopen, hoort ook omzichtigheid." De verklaringen die de vrouw aflegden, kwamen overeen met verklaringen van getuigen, die hebben gezien dat de bestuurder uit alle macht heeft geprobeerd om de op de spoorwegovergang afrijdende Stint tot stoppen te brengen. ,,Die getuigen zagen ook de paniek in haar ogen'', al dus Kramer. Dat het Openbaar Ministerie geen verklaring voor het ongeluk heeft kunnen vinden, wordt ook door de bestuurder zeer betreurd, zegt Buntsma. ,,Het was ook voor haar beter te verteren geweest als er een aanwijsbare oorzaak was gevonden." De kans dat nabe staanden van de verongelukte kinderen via een artikel 12-prode- cure alsnog een strafzaak willen afdwingen, acht Buntsma bijzon der klein. Op 20 september 2018 botste een Stint op een passerende trein vlakbij station Oss-West. Drie meisjes en een jongen (4, 4, 6 en 8 jaar) over leefden het ongeval niet. Een vijfde kind en de bestuurder raakten zwaargewond. Een uitgebreid on derzoek werd ingesteld om de oor zaak van dit ongeluk te achterhalen. Na bijna twee jaar onderzoek is van een technisch mankement of storing aan de Stint niets gebleken, een menselijke fout sluit het OM uit. Op grond van deze resultaten is besloten om de bestuurder en het kinderdagverblijf niet te vervolgen. ,,We komen nu tot de teleurstel lende en verschrikkelijke conclusie dat we nooit gaan achterhalen wat precies de oorzaak is geweest van dit ongeluk'', zegt officier Janine Kra mer. Getuigen Het onderzoeksteam sprak sinds de start van het onderzoek uitgebreid met de bestuurder van de Stint en met een groot aantal getuigen. Ook vond er omvangrijk technisch on derzoek plaats. De bestuurder heeft, zoals eerder al gemeld, ver klaard dat zij op verschillende ma nieren geprobeerd heeft om de Stint te laten stoppen, maar dat geen enkele handeling effect had. Verhoren met getuigen bevestigen deze verklaring. Een belangrijk onderdeel van het strafrechtelijk onderzoek was het technische onderzoek. Er werd on der meer een analyse gemaakt van verschillende camerabeelden uit de directe omgeving en dashcambeel- den van de trein. Uit onderzoek is gebleken dat de Stint nog reed toen deze onder de spoorboom doorging en ook nog niet stilstond toen hij in botsing kwam met de trein. Desondanks is het OM ervan overtuigd dat er wel degelijk tech nisch iets is misgegaan waardoor de Stint niet remde. Maar wat dat pre cies is geweest, denkt het OM niet te kunnen zeggen. Kramer: ,,We hadden zo graag aan de ouders en de bestuurder willen verklaren wat er is gebeurd. Wat de aanleiding was. Maar we hebben hun deze week helaas wat anders moeten melden." Het OM heeft besloten niemand te vervolgen. De bestuurder valt geen strafrechtelijk verwijt te ma ken. De officier van justitie: ,,Ze heeft er alles aan gedaan om de aan rijding te voorkomen en moet leven met het feit dat dit niet gelukt is. In het onderzoek heeft ze alle mede werking verleend en dat alles onder zeer emotionele omstandigheden. Wij hebben daar groot respect voor. We hadden zo graag aan de ouders en de bestuurder een verklaring gegeven Er is op basis van het onderzoek geen aanleiding om tot strafrechte lijke vervolging van de bestuurder over te gaan." Op basis van het onderzoek is be sloten om niet over te gaan tot ver volging van (medewerkers van) het kinderdagverblijf. De vervolgbe- slissing met betrekking tot de pro ducent is nog niet genomen. Dit gedeelte van het onderzoek loopt nog. Producent Over de kwetsbaarheden van de Stint is sinds het ongeluk veel ge zegd en geschreven, onder meer in rapporten van onderzoekers van TNO, ILT, NFI en de Inspectie SZW. Alle rapporten van deze in stanties zijn ook meegenomen in het strafrechtelijk onderzoek. Het OM meldt dat in het onder zoek vooralsnog niet naar voren is gekomen dat de kwetsbaarheden vóór het ongeluk bekend waren bij de producent. Om daar duidelijk heid over te krijgen, werd onder meer beslag gelegd op de admini stratie van het bedrijf. Het OM meldt dat het gaat om enorme hoe veelheden data. ,,Het vergt speciale expertise om de inhoud daarvan goed te kunnen beoordelen." Beteor zoekt een zaterdag 11 juli 2020 GO Sprinter Den Bosch- Oss Bloemen bij het herdenkingsmonument voor de kinderen die overleden bij het spoordrama in Oss. Kleine foto: De berging van de gemotoriseerde bakfiets na het ongeluk. fotos rob engelaar/anp Do 20 sept 2018 rond 8.30 uur reed een Stint die vijf kinderen vervoerde door een gesloten overwegboom. Bij de aanrijding met een sprinter kwamen vier kinderen om. Station Oss West Stintdrama blijft raadsel De vrouw die de verongelukte Stint bestuurde is 'ontzettend opgelucht' dat het Openbaar Ministerie in Den Bosch nu de finitief heeft vastgesteld dat haar niets te verwijten valt. Dat zegt haar advocaat Menno Buntsma, die donderdag aan wezig was bij het gesprek waarin justitie die mededeling deed. René van der Lee Oss De vrouw, die in dienst was van De oorzaak van het spoordrama in Oss, waarbij vier kinderen in een Stint om het leven kwamen, wordt waarschijnlijk nooit ach terhaald. Dat concludeert het Openbaar Ministerie na bijna twee jaar onderzoek. Roy van der Lee Oss Officier van justitie Janine Kramer spreekt van een 'teleur stellende en verschrikke lijke conclu sie'. FOTO MARC BOLSIUS - Officier van justitie Janine Kramer DclcOr PRISMA mens en organisatie voor Prisma Scholengroep in Goes Ernie Baelde www.beteor.nl iijL J1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3