Ej J f/ 9 Waterbuffels komen naar Saeftinghe Bij faillissement bouwbedrijf Sprangers ZLTO tegen stroomkabel Veerse Meer 'Roosendaler moet volledige straf uitzitten' zaterdag 11 juli 2020 COR DE JONGE LeKKeZ OPVAKANT/é]- Wie ZüüHie^Mu 96 AMKApje) Kop&M 7< IKêAAUE6H Mee Als £R Mlrt/\7I6 IS1' Pe 5Tf?AHPeN 6//W ên óe&J föKWó P6Ö en 5êHT/Me<^r ppo/z H5T zu/eM W SAEFTINGHE In het Schor van Baalhoek, deel van het Verdron ken Land van Saeftinghe ter hoogte van Kruispolderhaven, wordt maandag begonnen met de voorbereidingen voor de komst van waterbuffels in het gebied. Een raster, vangkraal, drinkwater- en stroomvoorzie ning worden aangelegd. Het Zeeuwse Landschap en Natuur en Bos van de Vlaamse overheid zijn een driejarige proef met waterbuffelbegrazing gestart. Een kleine groep dieren (ongeveer 7 bij de start) zal vanaf eind juli/begin augustus in Saef tinghe een hectare of 20 verruigd schor gaan begrazen. In de herfst en winter zullen de dieren (jaar lijks) de Vlaamse Verrebroek- seplassen gaan begrazen om zo de verruiging van dat gebied te gen te gaan. In de voorjaren en zomers lopen de dieren in Saef- tinghe. Die dieren zijn eigen dom van en vallen onder de ver antwoordelijkheid van Free Na ture. De waterbuffels zijn af komstig uit de Noordwaard (Biesbosch) waar ze al voor na tuurlijke begrazing zijn ingezet. De werkzaamheden worden gefinancierd door de provincie en maken deel uit van de Na- tura2000 herstelmaatregelen. Ze vormen ook onderdeel van een groter onderzoek naar schorver jonging dat door het NIOZ wordt uitgevoerd. Door het faillissement dat bouw bedrijf Sprangers heeft aange vraagd, dreigen zo'n 170 mede werkers hun baan te verliezen. Sprangers heeft het hoofdkan toor in Breda en vestigingen in Terneuzen en Amsterdam. Harmen van der Werf Wendy Wagenmakers Terneuzen ,,Voor de werknemers is dit vrese lijk", reageert Henny Plat, bestuur der FNV Bouw, op de onheilsbood schap. ,,Een aantal werkt al meer dan 25 jaar voor Sprangers. En vlak voor hun vakantie begint, krijgen ze nu te horen dat ze zeer waar schijnlijk niet meer terug hoeven te komen. Dit is het rottigste moment voor zoiets." Magere jaren Sprangers heeft al verschillende fi nancieel magere jaren achter de rug. Bij een omzet van 132 miljoen euro in 2018 bedroeg het netto re sultaat 776.000 euro, blijkt uit het laatst gepubliceerde jaarverslag 2018, en in 2017 bij een omzet van 108 miljoen euro slechts 222.000 euro. De winst stond onder druk door stijgende bouwkosten en en- El SPRANGERS Bouwlocatie nieuw verpleeg huis in Zierikzee. kele tegenvallers bij grote projecten. Recente verliezen op het mega project Forum in de Rotterdamse binnenstad zijn naar verluidt het bedrijf te veel geworden. De recht bank in Breda doet dinsdag uit spraak over de faillissementsaan vraag. FNV Bouw wil vervolgens zo snel mogelijk met de curator in ge sprek. FNV-bestuurder Plat hoopt op een doorstart of overname van het bedrijf. Sprangers stootte najaar 2019 al de vestiging in Dordrecht af. Het personeelsbestand is ook inge krompen. In het jaarverslag 2018 meldde het bedrijf nog 215 mensen in dienst te hebben. Zeeuwse projecten Sprangers was in Zeeland onder meer bezig met de nieuwbouw van verpleeghuis Cornelia in Zierikzee en woningbouw in de Hulsterse wijk Wittebrug. Die projecten la gen al een tijdje stil. Zorginstelling Allévo, opdrachtgever van het nieuwe Cornelia, is bezig met de voorbereiding van een alternatief plan. ,,Want de bouw gaat gewoon door", verzekert voorlichter Celine Houthuijs. ,,Alleen, hoe en wan neer, dat maken we pas bekend als het faillissement is uitgespro ken." Kopers van huizen in Hulst zitten knijp. Een aantal heeft aan betalingen gedaan voor werkzaam heden die nog niet zijn uitgevoerd. In Terneuzen is Sprangers be trokken bij het prestigieuze Beurt- vaartkade-project, met onder meer een zeventig meter hoge woonto ren. Sprangers werkt daarvoor sa men met het van origine Belgische bouwbedrijf Cordeel. De Terneuzense wethouder Frank van Hulle heeft contact ge had over de voortgang. ,,Het project ligt niet op z'n kont", is zijn conclu sie. ,,Zo wordt er doorgewerkt aan de tekeningen." De procedure rond het Beurtvaartkade-project loopt ook nog. COLIJNSPLAAT Landbouwor ganisatie ZLTO is tegen de mo gelijke aanleg van een stroomka bel door het Veerse Meer naar het hoogspanningsstation bij Bors- sele. Het tracé is één van de rou tes die het Rijk overwegen om het toekomstige windpark IJ- muiden Ver met het vasteland te verbinden. IJmuiden Ver moet in 2030 ge reed zijn. Het enorme windpark heeft een vermogen van 4 Giga- watt. De elektriciteit die de windmolens produceren moet via twee enorme 'stopcontacten' aan land worden gebracht. Voor het ene stopcontact, IJmuiden Ver Alpha, staan er drie tracés op papier. Eén loopt via het Haring vliet naar Geertruidenberg. Eén langs windpark Borssele via de Westerschelde naar het hoog spanningsstation in Borssele en de derde optie is aantakken in Borssele via een route door het Veerse Meer. De ZLTO vindt alleen het tracé via de Noordzee/Westerschelde acceptabel. De landbouworgani satie is tegen de andere twee rou tes omdat onduidelijk is of de on dergrondse stroomkabels ge zondheidsrisico's opleveren voor boeren en aanwonenden. Daar naast kunnen de kabels cruciale zoetwaterlenzen op akkers door snijden. De ZLTO vreest ook dat de stroomkabels dataverkeer van hightech-apparatuur die boeren gebruiken voor precisieland- bouw kunnen verstoren. Verder gaat met het tracé via het Veerse Meer en verder over land naar Borssele kostbare landbouw grond verloren. MIDDELBURG Als het aan de of ficier van justitie ligt, kan de 49- jarige Roosendaler M. J. zijn voor waardelijke invrijheidstelling (VI) schudden en moet hij zijn volledige strafuitzitten. J. werd in 2019 veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan zestien maanden zijn verstreken. Eind deze maand zou hij (voorwaardelijk) vrij kunnen komen, zij het onder voorwaar den. J. heeft daar echter weinig zin in. Een van de voorwaarden is dat hij stopt met het drinken van alcohol. J. maakte gisteren voor de rechtbank in Middelburg duide lijk dat hij dat liever zelf in de hand heeft. Een andere voor waarde, dagbesteding, vond hij ook een probleem. ,,Dan wordt het dus geen VI, maar gewoon uitzitten", stelde de officier van justitie vast. J. kreeg in 2019 in hoger beroep twee jaar cel voor het veroorza ken van een ernstig verkeerson geval op de Langevieleweg in Middelburg. J. reed onder invloed van drank. Door het ongeluk op 13 oktober 2017 liepen de toen 41-ja rige Middelburger Jeppe de Lange en zijn 6-jarige zoon Mees blij vend zwaar lichamelijk letsel op. Uitspraak 24 juli GO Baanverlies dreigt voor 170 mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37