Regels voor aanpassingen in huis strenger 5 BUURTPREVENTIETEAMS RONDJE DOOR DE WIJK Leden van de Vlissingse buurtpreventie teams zijn geen oudere jongens en meisjes die politie- agentje spelen. Ze ijveren voor een leefbare woonomgeving en lopen voor dat doel graag een rondje door hun wijk. c" <v i De Volkswagen Golf is al drie keer langsgere- den om te kijken waar de vier surveil lanten van het Buurtpreventieteam (BPT) Mid dengebied naartoe gaan, ziet Jos Otten. ,,We worden in de gaten gehouden. De bestuurder van dat autootje waarschuwt nu vriendjes op de boulevards dat wij er aanko men." Hangjongeren nemen hen seri eus, wil Jos maar zeggen. Het gele hesje met het logo van de ge meente Vlissingen dat de 'buurt- preventjes' dragen, geeft aan dat het BPT officiële status heeft. Ook jongeren weten dat en de meesten gaan dan ook niet in discussie. Een enkeling roept nog wel eens stoer dat hij met het buurtpreventie team 'niets te maken heeft'. Maar de meesten weten dat het team goede contacten heeft met politie en buitengewone opsporingsamb tenaren (boa's). Hannie de Pooter en Roland Slikboer benadrukken dat het - '.7^ i buurtpreventieteam geen opspo- rings- of handhavingsbevoegd- heid heeft. Zij lopen niet door de stad om interessant te doen, maar om de buurt leefbaar te houden. Vuinis naast de afvalbak, troep die de doorgang in een brandgang verspert en opschietend onkruid dat het zicht beneemt. ,,Ik maak een foto, stuur die door naar de ge meente en het wordt opgeruimd", zegt coördinator Hannie. Als mensen zich misdragen, stappen de BPT'ers er op af, maar alleen om te vragen of onverlaten hun gedrag aanpassen. Roland kan zich goed in 'boefjes' verplaatsen, omdat hij vroeger zelf een 'grote boef' was. ,,Ik heb een flink verle den, ook met drank en drugs. Daar ben ik helemaal vanaf, maar ik kan me verplaatsen in jongeren die dreigen af te glijden. Dan waar- Ik waarschuw jongeren om hen te behoeden voor de fouten, die ik zelf heb gemaakt schuw ik ze om hen te behoeden voor de fouten, die ik zelf heb ge maakt." De leden van het preven tieteam weten hoe ze mensen moeten aanspreken, omdat ze een cursus volgden bij welzijnsorgani satie ROAT. ,,Rustig blijven, niet agressief worden", vat Roland sa men. Slikboer en De Pooter hoorden bij de eerste leden van Buurtpre- ventieteam Middengebied, dat een kleine drie jaar geleden van start ging. Ze waren als bewoners een half jaar eerder flink geschrokken van de onlusten in 'hun' Midden gebied tijdens de jaarwisseling van 2016 naar 2017. Ze beschouwen die onlusten als incident, omdat ze hun wijk vooral kennen als gezellige buurt, waar mensen met verschillende culturele achtergronden samenle ven. Hannie: ,,Ons buurtpreven tieteam telt zestien leden, van wie de helft een andere culturele ach tergrond heeft. Er lopen Syriërs, Marokkanen, Surinamers en ie mand uit Irak met ons mee. Wij zijn er om de buurt in de gaten te houden en problemen als het kan te voorkomen." Vier leden van het preventie team, ook Syriër Nadim Shekho is er bij, lopen deze dinsdagavond een grote ronde. Omdat het cen trum geen eigen team heeft, lopen ze ook over het Scheldeplein en de boulevards. Op de boulevards scheuren jongelui in twee opge- pimpte auto's met wat overdreven lawaai weg als de BPT-leden langs wandelen. Een rijtje geparkeerde auto's bij het gat van Britannia trekt de aandacht. Drugshande laars zouden daar vaker staan. In de meeste auto's zitten echter jonge stelletjes. ,,Die kunnen aan heel andere dingen dan drugs den ken", glimlacht Hannie, terwijl de zon langzaam in zee zakt. Er komt een nieuwe verordening waarmee de gemeente vaker 'nee' kan zeggen op Wmo-aanvragen. Het 'verhuisprimaat' bij duurdere aanpassingen gaat nu al in. Er wordt eerst gekeken of de aanvrager naar een al aangepast huis kan of naar een woning die goedkoper aan te passen is. Overigens mag niet al leen het geld tellen. De leefomge ving van de aanvrager moet cen traal staan, wil de Wmo-raad. Dankzij die leefomgeving heeft de Vlissingse Nathalie Pleunis na een jaar bezwaar maken toch ge daan gekregen dat haar huis bin nenkort een traplift en aangepaste douche krijgt. Ze verzette zich met succes tegen verkoop en verhui zing. Bij verkoop zou ze een rest schuld overhouden die de ge meente eventueel wilde vergoeden. Maar belangrijker vond zij dat ze nu mantelzorgers en winkels vlakbij heeft zodat ze zelfstandig kan blij- ven ondanks haar progressieve spieraandoening. ,,De verhuisregel is tegen de geest van de Wmo. Ik vraag me afwat het Verdrag Handi cap van de Verenigde Naties hier over zegt. Dat geldt voor alle ge meenten. Ik ben blij dat ik hier niet meer over hoef te procederen." Met een tweede bepaling neemt het Vlissingse college een gok. Dat wil dat de Wmo-investering (deels) terug wordt betaald als een huis met aanpassing meer waard wordt en binnen tien jaar wordt verkocht. Een jaar na de woningaanpassing wil de gemeente honderd procent terug, bij tien jaar tien procent of niets, als de restwaarde lager is dan 2250 euro. Dat bedrag heeft de Wmo-cliënt dan immers al betaald via de eigen bijdrage van 19 euro per maand. De eigenaar van een aange past huis is verplicht de verkoop te melden bij de gemeente. Die laat De verhuisregel is tegen de geest van de Wmo een taxateur op kosten van de ge meente de waarde van woning en aanpassing bepalen. Volgens juristen kan de ge meente geen geld terugvragen vol gens de Wet maatschappelijke on dersteuning. Dat mag alleen als blijkt dat de aanvrager met opzet onjuiste en onvolledige gegevens heeft verstrekt. Via de eigen bij drage betaalt de cliënt de aanpas sing al gedeeltelijk terug, is het idee. Maar dat klopt niet meer sinds vo rig jaar die eigen bijdrage is beperkt tot 19 euro per maand, vindt het Vlissingse college. Een cliënt be taalt zo in tien jaar maximaal 2280 euro terug terwijl de woning in waarde veel meer kan stijgen door een aanpassing. Het is de vraag hoe het Centrale Raad van Beroep (CRvB) hier over oordeelt. De Wmo-raad kan zich vinden in het antispeculatiebeding. Nathalie Pleunis ook: ,,Het is wel gemeen schapsgeld dat in een privéwoning wordt gestoken. Daar moet je zo lang en goed mogelijk gebruik van maken." zaterdag 11 juli 2020 WA 'Rustig blijven, niet agressief worden' René Hoonhorst Vlissingen V- <r'" V OS- v Roland Slikboer, Jos Otten, Nadim Shekho en Hannie de Pooter (vlnr) van het Buurtpreventieteam Middengebied in Vlissingen surveille ren ook op de boulevards. foto boaz timmermans - Roland Slikboer Kijk op de site bij /video Op pad met het buurtpreventieteam Als de trap nemen gevaarlijk wordt, is verhuizen voortaan de eerste optie in Vlissingen. Een traplift in huis halen met hulp van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) wordt na melijk lastiger. Het college scherpt de regels aan voor wo ningaanpassingen. Het is de eer ste maatregel van een reeks waarmee de gemeente wil be sparen op aanvragen voor Wmo en jeugdhulp. Claudia Sondervan Vlissingen - Nathalie Pleunis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33