Trap na verdient Dutchbatter niet Forum paria in Staten na 'dolksteek in de rug' Uitvogelen Hoogbejaarde man thuis beroofd door tweetal 2 VAKANTIEPLANNEN IN EIGEN LANDA De schoolvakantie is aangebroken, en dus begint de grote uittocht. Maar een reis naar het buitenland zien Zeeuwse vakantievierders niet zitten. Het coronavirus houdt ze in eigen land. Commentaar Soms raken mensen van goede wil vermalen tussen de ra deren van de geschiedenis, zoals de 400 militairen van Dutchbat III. Ze waren op 11 juli 1995 in Srebrenica, al maanden zonder voldoende voorraden, steeds op hun hoede voor de gevaren die buiten en binnen de enclave op de loer lagen. Eigenlijk hadden de uitgeputte Nederlanders al lang thuis moeten zijn, maar geen land stond te trappelen hun plaats in te nemen. Wat die dinsdag wel kwam, was een Bos- nisch-Servische overmacht. De beulen van oorlogsmisdadiger generaal Mladic vermoordden ruim 8000 moslimmannen. De jonge blauwhelmen waren opgegroeid in het vredige Neder land, een land van overvloed. Het contrast met Srebrenica kon niet groter zijn: de gruwelen van de Bosnische burgeroorlog, waar moord en verkrachting aan de orde van de dag waren, de ellende van de burgerbevolking die gebrek had aan alles. Dutchbat was geen vechtmissie. De Nederlanders konden proberen het lot van de burgers zo draaglijk mogelijk te maken. Militair gezien was Dutchbat hooguit een verkennings- post om de strijdende partijen in de gaten te houden. Meer niet. Die keuze hadden deze jonge Nederlanders niet gemaakt, die was gemaakt door de VN en de grote mogendheden. Een kwart eeuw later lijden oud-Dutchbatters nog dagelijks onder de gevolgen, leert een enquête. Met alles wat we weten, is het harteloos en kwetsend om nu nog te suggereren dat de Dutch- batters meer hadden moeten doen. Ze verdienen op zijn minst ons begrip, geen trap na. Harteloos en kwetsend om nog te suggereren dat de Dutchbatters meer hadden moeten doen MIDDELBURG Forum voor De mocratie is een paria geworden in Provinciale Staten. In de laatste stemming voor de vakantie ver klaarde fractievoorzitter Fred Wal- ravens een breed gedragen voorstel om in Den Haag te lobbyen voor een tolvrije Westerscheldetunnel als een motie van afkeuring tegen het dagelijks provinciebestuur. Die diende hij ook prompt in. Trillend van verontwaardiging noemde fractievoorzitter Joan van Burg (SGP) dit een 'dolksteek in de rug'. Geen enkele partij had een goed woord over voor de handelwijze van FvD. De partij stemde mee met het voorstel om in Den Haag te lob byen, maar legde dat daarna uit als een signaal dat vrijwel alle partijen in de Staten vinden dat het dage lijks provinciebestuur zijn werk niet goed heeft gedaan. Eerder was de tolvrije tunnel immers niet op genomen in de gezamenlijke lob- ALMANAK Het was een serieuze bood schap van de Vogelbescher ming. Op Twitter meldde de club dat het Instagramaccount gehackt was. De reacties waren nogal lollig, ze vlogen de Vogel bescherming om de oren. Of de club vaker met een hekster te maken had en of deze schijtlijs- byfolder, legde Walravens uit, en er was ook een 'schot voor open doel gemist' om het afschaffen van de tol onder te brengen in het compensa tiepakket voor de marinierska zerne. Onbetrouwbaar Andere partijen reageerden zie dend. ,,Onbehoorlijk, onbetrouw baar en misleiding", brieste Hannie Kool (CDA). Van Burg vond het su- peroncollegiaal dat de woorden van andere partijen door Forum voor eigen gewin werden gebruikt. ,,Binnen drie minuten krijg je een mes in de rug." Gerwi Temmink (GroenLinks) zei: ,,Ik hoop dit nooit meer mee te maken." Corina van der Vliet (PvdA), die de motie had ingediend en enkele dagen eerder Walravens om steun had gevraagd, voelde zich 'echt belazerd'. Ze noemde het 'onbehoorlijk en res pectloos'. ter in zijn eendje handelde. Of de Vogelbescherming zich in de nesten had gewerkt? 'Dat vink om te gieren', antwoordde een twitteraar. De woordgrapjes duurden tot in de meeuwig- heid. Of de organisatie de dader inmiddels te pakken heeft? Dat is nog niet uitgevogeld. Douane vindt cocaïne tussen bananen uit Ecuador Minister Sander Dekker bekijkt de plek voor de EBI Middelburg 'Grapje' met mes eindigt in tbs-eis 'Als ik iets ga mankeren, wil ik niet in een Spaans ziekenhuis terecht komen' VLISSINGEN Een 89-jarige man is donderdagavond beroofd van zijn portemonnee met pas en geld. Bin nen korte tijd was er meer dan 1000 euro van zijn rekening gehaald. Een jaar geleden werd het slacht offer benaderd door een man die klusjes in zijn tuin wilde doen. Hij gaf hem toen 50 euro om wat spul len te kopen. De man verdween met de 50 euro en kwam nooit meer terug. Donderdag werd om 18.30 uur bij de woning van het slachtoffer aan de Irislaan aange beld. De 'klusjesman' stond voor de deur met een vrouw. Hij wilde het geld teruggeven. Het slachtoffer liet het tweetal binnen. Maar toen ging het mis. De verdachten lieten een vals briefje van 50 euro achter en pakten de bewoner zijn portemon nee af. Het tweetal verdween. Later bleek dat er in korte tijd 1250 euro van de rekening van het slachtoffer was gehaald. De politie werd inge schakeld, maar die vond de ver dachten niet en vraagt nu hulp van getuigen. De mannelijke verdachte heeft een buitenlands uiterlijk, sprak Ne derlands en had een rode pet op. Hij heeft meerdere tatoeages op zijn ar men en een baardje. De vrouw had ook een petje op met daaronder lang zwart haar. Ze was gekleed in een lange zwarte jurk en heeft een slank postuur. Ze reden op een bak fiets en vertrokken na de beroving in de richting van de President Rooseveltlaan. zaterdag 11 juli 2020 II Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN In Vlissingen is woens dag aan boord van een schip, tussen een partij bananen uit Ecuador, 216 kilo cocaïne gevonden. Dat heeft de douane gis teren bekedgemaakt. De verdovende middelen werden ontdekt door een speurhond. De lading was bestemd voor een bedrijf uit Vlis singen. Maar dit bedrijf heeft volgens de douane vermoedelijk niets te maken met de smokkel. De cocaïne is in beslag genomen en vernietigd. ff*-'- PLAATS 2 Minister voor Rechtsbe scherming Sander Dekker (foto) komt maandag kij ken waar de EBI, de Extra Beveiligde Inrichting, in Ritthem komt te staan. Hij bezoekt de voormalige lo catie voor de Marinierska zerne aan weerszijden van de Havenweg, nu zowel de gemeenteraad van Vlissingen, waterschap Scheldestromen als Pro vinciale Staten het com pensatiepakket hebben aanvaard. Dekker praat bij camping Karnemelkshoek met inwoners en onderne mers uit de gemeente Vlissingen over het justiti eel complex. De 49-jarige Goesenaar J. K. moest zich gisteren voor de rechtbank in Mid delburg verantwoorden voor poging tot moord, drie bedreigingen en ver mogensdelicten. Begin januari stapte hij naar de moeder van zijn kinderen en 'bedreigde' haar met een mes. ,,Het was een dom grapje", consta teerde de advocate van K., Cindy Koole. Deskun digen waren van oordeel dat K. volledig ontoereke ningsvatbaar moest wor den geacht en dat er tbs met dwangverpleging op gelegd zou moeten wor den. De officier van justi tie eiste dat dan ook. Camping dichtbij wint 't van de costa Tekst Cornelleke Blok. Foto's Lex de Meester Jaap Scholten De camper van Jaap Scholten staat startklaar voor zijn huis. Zondag vertrekt hij met zijn vrouw Lian en hond Boefie naar de Veluwe. ,,We wilden het liefst naar Spanje. Afgelopen voorjaar eigenlijk al. Maar dat zien we niet zitten. Wat doe je als er ineens een uitbraak komt? Ik spreek geen Spaans en weinig Engels. Als ik iets ga mankeren, dan wil ik daar niet in een ziekenhuis terechtko men. Waarom zou je dat riskeren? Als ik al naar het buitenland zou gaan, dan wil ik in één dag terug kunnen rijden. Misschien gaan we half september naar Oostenrijk, maar we wachten het nog even af. De coronacrisis is nog maar net voorbij." Scholten gaat altijd op de bonnefooi weg, maar heeft nu voor zes nachten een cam ping geboekt. „Er is al heel veel vol, dus reserveren was noodzakelijk. We maken ge bruik van het gezamenlijke sanitair van de camping. En als het niet schoon is, dan hebben we goed sanitair in onze camper. Na die zes nachten zien we het wel." Jaap Scholten gaat naar de Veluwe met zijn vrouw Lian en hond Boe fie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30