Vlaamse docenten 'Projecten Veerse Meer schrappen is juridisch drijfzand' Ruime meerderheid Staten stemt voor compensatiepakket 2 MAIKEL HARTE Column In de strijd tegen het lerarente kort in Zeeland is er nu een platform gestart om Vlaamse docenten naar Zeeuwse scholen te krijgen. In mijn beleving zijn er op de Zeeuws-Vlaamse scholen al veel Vlaamse docenten, het initia tief zal misschien vooral bedoeld zijn om Vlaamse docenten ook ten noorden van de Schelde aan de slag te krijgen. Ik kan het alleen maar toejuichen. de zuidelijke pleitwedstrijden: jonge Nederlandse en Vlaamse ad vocaten strijden voor een jury om het beste pleidooi. Bijna iedere keer wint er een Vlaming. Net als met het Groot Dictee der Neder landse Taal, ook dat is bijna ieder jaar een prooi voor een Vlaming. Als het om taal en welbespraakt heid aankomt, lijkt de Vlaming boven de Nederlander te staan. Hun taalstrijd met de Walen brengt het beste in hun naar bo ven. mocht ik graag luisteren. Zoals mevrouw Bogaert van maatschap pijleraar die ons meenam naar haar woonplaats Gent en daarbij terecht aanvoerde dat we eerst maar eens onze eigen achtertuin moesten ontdekken in plaats van meteen verre reizen te maken. Me neer Anthonisse was mijn docent Frans, maar met een verleden in Congo leerden we 'en passant' ook nog wat woorden Swahili. Me vrouw De Coninck liet ons bij Ne derlands soms gewoon een uur discussiëren en voor economie hadden we meneer d'Hont. Ik wil niemand tekortdoen, maar me neer d'Hont is de beste leraar die ik ook gehad heb. Zoals hij met humor dingen uit kon leggen: een genot. Al waren er soms termen die we niet begrepen. Want de Vlaamse docente Sofie Emmaneel, die via het platform na de vakantie in Zeeland aan de slag gaat, liet weliswaar in deze krant optekenen nog niet alle Nederlandse termen te kennen, maar dat gaat andersom ook gelden. Er stond bij meneer d'Hont een paar keer de letters 'ttz.' op het bord. Pas na weken durfde iemand te vragen waar deze afkorting voor stond: 'is te zeggen'. Bijna iedere keer wint er een Vlaming DE STELLING Weekend: Ik snak naar vakantie Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Belg moet vaker mondkapje voor Trouwauto gaat in vlammen op VLISSINGEN Ruim 60 mille voor Hersenstichting De bebouwing rond het Veerse Meer is een heet hangijzer. Nadat Zeeland twee jaar geleden in een kustvisie vastlegde wat er wel en niet langs de zee mag, zijn project ontwikkelaars zich gaan richten op de binnenwateren. Daarom werkt de provincie met vier gemeenten aan een vergelijkbaar plan voor het Veerse Meer. Ergernis ,,De ene gemeente wacht daar net jes op'', zei Statenlid Sylvia Tuinder (SP), ,,de andere gaat gewoon door." Ze doelde op Middelburg dat het Waterpark Veerse Meer wil ont wikkelen, net zo groot als het nabij gelegen Arnemuiden. In de ge meenteraad van Goes, dat enkele projecten in de wachtkamer heeft gezet, spraken diverse partijen daarover donderdag hun ergernis uit. Of het wat minder kan Wat de SP betreft wordt die hele wachtkamer nog eens goed beke ken. Met steun van D66, Groen Links en 50Plus diende Tuinder een voorstel in om te bekijken 'of het wat minder kan' met projecten die nu nog in de pijplijn zitten. De Par- De ene gemeente wacht netjes op het plan, de andere gaat gewoon door tij voor Zeeland, SGP en PVV Bosch waarschuwden voor financiële claims die dan volgen. Volgens Van der Velde zou het voorstel averechts uitpakken. Nu geldt het overgangsrecht, waardoor projecten afvallen waarvoor ge meenten op i augustus geen toe stemming hebben gegeven. Zonder pijplijn is alles nog mogelijk tot er een definitief toekomstplan ligt, waarschuwde hij. Met het gekibbel tussen Middelburg en Goes wilde hij zich niet bemoeien. ZEELAND3 Dat betekent dat Zeeland als com pensatie voor het mislopen van de marinierskazerne in Vlissingen on der meer een justitieel complex met extra beveiligde gevangenis en rechtszaal, een kennis- en onder wijsinstituut voor water, voedsel en energie, een huisartsenoplei ding, een gezondheidscentrum in Vlissingen en intercity's naar de Randstad krijgt. Verder worden stappen gezet op weg naar een goe- derenspoor tussen Gent en Terneu- zen, een elektriciteitskabel naar de Zeeuwse-Vlaamse industrie, een waterstoffabriek en de overdracht van de aandelen van Evides naar de provincie en de gemeenten. Het voorstel werd met 28 stem men voor aangenomen door CDA, VVD, SGP, PvdA, SP, D66, Chris- tenUnie, GroenLinks, 50Plus en PVV Bosch. Tegen stemden Partij voor Zee land ('Een groot deel van de Zeeu wen wil deze compensatie niet, maar wel een gratis tunnel'), Forum voor Democratie en Partij Pro Zee land: in totaal 7 stemmen Hoofdelijk gestemd Voorstellen om rijksgeld voor het afschaffen van de tol in de Wester- scheldetunnel als voorwaarde toe te voegen aan het pakket (ingediend door Forum voor Democratie en PVV Bosch) of desnoods alleen de tol voor Zeeuwen af te schaffen en mee te nemen in het pakket (Partij voor Zeeland) haalden het niet. D66, gesteund door GroenLinks, Christenunie, 50 Plus, PvdA en Pro Zeeland vroegen nog extra garan ties dat ook na 2025 de vinger aan de pols wordt gehouden dat het pakket wordt uitgevoerd. Dat zegde het da gelijks provinciebestuur toe, waarop een motie daarover werd ingetrokken. Later werd nog een voorstel inge diend om in Den Haag te blijven lobbyen voor een tolvrije tunnel. Die kreeg steun van een grote meerderheid. zaterdag 11 juli 2020 Mijn huidige vak houdt ieder jaar Ook naar mijn Vlaamse leraren Reageer op pzc.nl Gisteren: Een Vlaamse leerkracht voor de klas is een prima idee 1000 stemmen TERNEUZEN Het dragen van een mondkapje is vanaf van daag op veel meer plek ken verplicht in België. De verplichting geldt al voor het openbaar ver voer en bij het uitoefenen van een contactberoep, zoals kappers. Vanaf nu is dat ook het geval in win kels en winkelcentra, bioscopen, theater-, con cert- en conferentiezalen, auditoria, gebedshuizen, musea en bibliotheken. Met de maatregel willen de Belgische autoriteiten voorkomen dat het coro navirus opnieuw de kop opsteekt. Wie geen mondkapje draagt, kan een boete krijgen. MELISKERKE Een kersvers bruidspaar uit Aagtekerke is zijn mooiste dag gisteroch tend slecht begonnen: de trouwauto waarin het koppel zat brandde uit aan de Torenstraat in Me- liskerke. Er raakte nie mand gewond. De be stuurder van de auto werd rond 11.35 uur op de brand geattendeerd door omstanders. Na pogingen het vuur met brandblus sers te doven is de brand weer opgeroepen. Lokale ondernemers hebben het bruidspaar tijdens de brand onderdak aangebo den. Omstanders hebben hen daarna naar hun be stemming gebracht. De collecte voor de Her senstichting heeft in Zeeland 61.636,82 euro opgebracht. Landelijk gaat het om een bedrag van meer dan 1,5 miljoen euro, een record. In de laatste week van januari gingen in Zeeland 857 vrijwilligers de straat op om te collecteren. De opbrengst wordt onder meer gebruikt voor on derzoek, want in Neder land heeft een op de vier mensen een her- senaandoening, zoals dementie of Parkinson. De Hersenstichting ver wacht dat het percen tage in de toekomst ver der stijgt. Nog voor een toekomstplan voor het Veerse Meer is vastgesteld, dreigen de oevers door project ontwikkelaars te worden volge bouwd. De statenfracties van SP, GroenLinks, 50Plus en D66 willen daarom schrappen in de stapel plannen die er nog ligt. ,,Daarmee begeeft u zich in juri disch drijfzand'', waarschuwde gedeputeerde Dick van der Velde (VVD). Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Sylvia Tuinder, SP-statenlid Zeeland stemt in met het com pensatiepakket voor de mari nierskazerne. Na het dagelijks bestuur van waterschap Schel- destromen en de gemeenteraad van Vlissingen zijn gisteroch tend ook Provinciale Staten ak koord gegaan. Ernst Jan Rozendaal Middelburg NEE HENK, HIER BOEVEN ZE ZELFS MAAR 1 METER AFSTANCs TE HOUOEN. V KOMT tsOOR JE ZWEMBROEK..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2