Identiteit Groundhog Day in Formule 1: Joshua Zirkzee (19) brak dit seizoen door bij 20 Joshua Zirkzee heeft als tiener al de Duitse titel en de beker gewonnen. De aanvaller uit Spijkenisse vertelt over zijn doorbraak bij Bayern München. „Oranje? Daar was ik nog niet aan toe.'' Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Over Heerenveen zeiden wij vroeger altijd schamper dat iedereen er op Foppe de Haan lijkt. Om ons gelijk te halen, ontdekten we op de tribu nes dan allemaal Foppe-lookalikes, mannen in al lemaal exact dezelfde windjassen, met nuchtere roze blosjeswangen en grijs haar. (Opvallend wei nig snorren zagen we, in tegenstelling tot in Al melo, waar het werkelijk krioelt van de Herman Finkersen.) De jongeren achter het doel leken allemaal op Hielke en Sietse Klinkhamer, vonden wij, ook als ze daar helemaal niet op leken, want het ging hier om de lol van de stereotypering. SC Heerenveen, dat was een lieve, enigszins oubollige dorpsclub waar je heel erg een Elfsteden tocht-gevoel bij kreeg. Ik moet daar toch op terugkomen. Niet omdat het niet klopt, wel omdat er juist heel veel schoonheid in schuilt. Heel veel Ne derlandse voetbalclubs hunkeren juist naar zo'n duidelijke identi teit, naar zo'n herken baar imago. Bij clubs als Ajax, Feyenoord, Go Ahead Eagles, De Graafschap, FC Twente of NAC lukt dat nog wel aardig: clubs met een cultureel dna zo glashelder, dat je het in drie zinnen kunt uitleggen. Maar bij de meeste andere clubs wordt dat al wat moeilijker; je vervalt al snel in afgekloven termen als 'volksclub' of 'trots van de stad'. Vrijwel geen club in Nederland heeft zijn imago zo fenomenaal voor elkaar als SC Heeren veen. Niet in de laatste plaats dankzij het shirt na tuurlijk: de Friese vlag zit er zo letterlijk in verwe ven, dat het tot in zijn vezels een club van de pro vincie mag heten. In veel opzichten was het pure marketing, maar het werkte. SC Heerenveen groeide uit tot een symbool van de provincie, de tegenpool van de rauwere, ongepolijste stadsclub Cambuur. De ware provincieclub van Nederland. Vrijwel geen club in Nederland heeft zijn imago zo fenomenaal voor elkaar als SC Heerenveen Nog geen rentree Frenkie Wimbledon verdeelt prijzengeld INTERVIEW Joshua Zirkzee is even stil. Stel dat Bayern München volgende maand ook de Champions League wint, is de stelling. Dan heeft hij als 19- jarige aanvaller in één seizoen de landstitel, de Duitse beker en de felbegeerde Europese hoofdprijs achter zijn naam staan. ,,Tsja, dan kan ik eigenlijk mijn voetbal schoenen alweer al opbergen'', zegt hij lachend. De jonge spits, afgelopen sei zoen doorgebroken en goed voor vier competitietreffers, haast zich om duidelijk te maken dat hij maar een grapje maakt. Als het winnen van veel prijzen een reden zou zijn om te stoppen met voet ballen, was de kleedkamer van der rekordmeister immers al lang com pleet leeg geweest. ,,Toen ik voor de eerste keer die kleedkamer bin nenstapte, zag ik ze allemaal zit ten'', zegt Zirkzee. ,,Al die wereld kampioenen, winnaars van de Champions League, de voetballers van het jaar. Natuurlijk is er dan sprake van spanning. Bij Bayern worden nieuwe spelers even kort voorgesteld aan de groep en dan is het een kwestie van gas geven op het trainingsveld. Maar ik geef eer lijk toe, ik kijk nog steeds weleens heel bewust om mij heen en dan zie ik Müller, Lewandowski, Neuer, Boateng, Alaba. En al die anderen. Het is prachtig om als jonge speler daar tussen te lopen.'' De acceptatie was er al snel. Ze ker nadat hij eind vorig jaar Bayern met belangrijke goals wist te red- den tegen Freiburg en Wolfsburg. Een maand nadat Hansi Flick het stokje had overgenomen van de Kroaat Niko Kovac maakt hij tegen Freiburg na 104 seconden als in valler de 1-2 en tegen VFL Wolfs burg na 149 seconden de bevrij dende 1-0. David Alaba twitterde die week 'Santa Zirkzee' en Jerome Boateng liet via social media we ten: 'Heb je een late winnende goal nodig? Bring on Zirkzee.' ,,Ik was blij, maar Bayern was meteen duidelijk. Ze hielden mij uit de wind, ik gaf geen inter views. Ik moest gewoon hard blij ven werken. Ik was vooral dank baar, dat gevoel overheerste. Maar ik wist ook dat er nog een lange weg te gaan is. Uiteindelijk is het opeens heel snel gegaan, want eer der verloor ik nog mijn basisplek bij het tweede elftal. Ik kende een moeilijke periode, maar ik mocht invallen voor Ivan Perisic in de cember in de Champions League wedstrijd tegen Tottenham Hots pur. Een week later volgden Frei burg en Wolfsburg. Dat was mooi. Ik ben in 2017 naar Duitsland ge gaan om ooit de eerste spits van Bayern te worden. Dat doel blijft.'' „Ik was op bezoek geweest bij de club en toen wist ik eigenlijk al meteen: hier moet ik naar toe. Vaak gingen talenten naar En geland, maar ik vond Bayern be ter bij mij passen. De club was duidelijk en stippelde een helder plan uit. Ze gaven aan wat ik moest verbeteren en wat er moest gebeuren om Kent u die film nog over die chagrij nige weerman die elke dag met te genzin opstaat om dezelfde repor tage te maken in het gehucht Punx- sutwaney? Groundhog Day, met Bill Murray. Voor zo'n scenario wordt dit jaar ook een beetje gevreesd in de Formule 1. Voor velen toch al een vrij voorspelbare aangelegenheid en nu wordt de koningsklasse door alle reisbeperkingen ook nog eens gedwongen meerdere races achter elkaar op dezelfde decors af te wer ken. Vorige week keek u naar de GP van Oostenrijk. Morgen volgt op precies hetzelfde asfalt de GP van Stiermarken. Leuk bedacht, die naam. Maar verder identiek aan de race van vorige week. Dus is de tweede race op de WK-kalender door Amerikaanse autosportwebsi tes al omgedoopt tot GP Ground hog Day. Begin volgende maand wacht dezelfde truc op Silverstone. Twee kampioensrondes binnen een week op dezelfde baan, nooit eerder kwam het voor in zeventig jaar Formule 1-historie. Naar Ame rika, Engeland, Duitsland en Spanje reisde de sport vaak genoeg twee maal per seizoen af, maar dan wer den altijd twee verschillende ste den aangedaan. Zo lang op het zelfde circuit bivakkeren en een dubbele race, het is voor iedereen nieuw. Begrijpen Max Verstappen noemt het een goede mogelijkheid om zijn RB16 'nog beter te leren begrijpen', na maanden zonder actie en een wel heel korte seizoensopener. Sebas tian Vettel noemt de back-to-back op de Red Bull Ring een 'enorme kans', vooral omdat zijn werkgever Ferrari na een belabberd begin zaterdag 11 juli 2020 SC Heerenveen bestaat honderd jaar. Om dat te vieren, werd gisteren het vuist dikke prachtboek 'SC Heerenveen 100 jier' van Kick Uitgevers gepresenteerd in het Abe Lenstra stadion. Foppe en Riemer waren er ook. Er was suikerbrood en Sonnema Berenburg. Het Friese volkslied weerklonk en ja hoor, je kon er op wachten natuurlijk: overal pompeblêden. Oud-voorzitter Riemer van der Velde culti veerde die trotse Friese inborst feilloos, maakte de legendarische Abe Lenstra nog wat groter, en vergat daarbij het belangrijkste niet: goede voet ballers halen. Liefst doodgewone jongens die feil loos pasten in het doe-maar-gewoon-principe van SC Heerenveen. Spelers die zich niet meteen ont heemd voelden in een slaapdorp van 50.000 inwo ners, met café De Buurman als meest kinky uit spanning. Zelfs toen bestuurders en clubhelden de laat ste jaren rollebollend over straat gingen, veran derde dat buiten Friesland vrijwel niets aan dat imago. De ene crisis was nog dieper dan de andere, maar Heerenveen is al honderd jaar Heerenveen. Club van topspitsen en pompeblêden, van Abe en van Foppe, van Unox-worsten en suikerbrood, van Akkrum en van Tjalleberd, van Friese doorlopers en de klanken van 'De Alde Friezen'. GO VOETBAL Frenkie de Jong (foto) keert van daag nog niet terug bij FC Barcelona. De middenvelder ontbreekt in het uitduel met Real Val- ladolid. De Jong keerde eerder deze week terug op het trai ningsveld. Een kuitbles sure houdt hem sinds 13 juni aan de kant. Intussen zag Barga Real uitlopen. TENNIS Wimbledon heeft beslo ten het prij zengeld van de afgelaste editie van dit jaar te verde len over de 620 tennis sers die aan het evene ment hadden kunnen mee doen. Het gaat om on geveer 11 mil joen euro. Vooralsnog is Wimbledon de enige Grand Slam die niet door gaat. 'Ik wil de eerste Mikos Gouka Rotterdam/München Even terug naar augustus 2017. Waarom koos je eigenlijk voor Bayern München? Joshua Zirkzee juicht na zijn doelpunt vorige maand tegen Borussia Mönchengladbach. Zirkzee als speler van Spar- taan'20 E1. FOTO'S AFP/PRIVEFOTO Nooit voorgekomen in 70 jaar Formule 1: twee WK-races ach ter elkaar op hetzelfde circuit. Oostenrijk heeft morgen de pri meur, volgende maand volgt Sil- verstone. Kan Max Verstappen zich herpakken van zijn vroege uitvalbeurt van vorige week? Arjan Schouten Rotterdam/Spielberg O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20