...en we blijven in Nederland JOL Vandaag bij de krant: Stint De doorbraak van Joshua Zirkzee Voor klagers dreigt verlies van baan, woning en verzekering Walcheren éM$SÖKtt Oorzaak spoordrama in Oss blijft raadsel 'Ik wil de eerste spits van Bayern München worden'P20&21 Dat blijkt uit gesprekken van deze krant met Oost-Europese slachte rijwerkers. De situatie wordt her kend door inspecteurs, instanties tegen uitbuiting en belangenorga nisaties. De veelal Roemeense en Poolse arbeidsmigranten worden onder druk gezet om hun mond te houden, ook al is er onvrede over bijvoorbeeld de woning, de lange werkdagen of de betaling. Er wordt gedreigd met ontslag en ze voelen zich door het uitzendbureau - via huisgenoten en coördinatoren - in de gaten gehouden. De vleessector ligt onder het ver grootglas nadat in verschillende slachterijen grote aantallen mede werkers met corona besmet bleken. Het personeel bestaat er voor het overgrote deel uit arbeidsmigran ten die samen werken, reizen en wonen. Dat zou - naast de rol van het binnenklimaat in de gekoelde ruimtes - de grote verspreiding van het virus kunnen verklaren. Onder een deel van de Oost-Eu- ropese werkers is de angst voor ontslag groot. Omdat uitzendbu reaus alles voor hen regelen, zou den ze bij verlies van hun baan ook onmiddellijk hun kamer en zorg verzekering kwijtraken. Voormalig SP-leider Emile Roemer, die voor het kabinet onderzoekt hoe ar beidsmigranten geholpen kunnen worden, ziet op sommige plekken een 'stevige angstcultuur'. „Dat mensen het zwijgen wordt opge legd, is onacceptabel. Ze zitten in een afhankelijkheidssituatie. Als je dan de taal niet spreekt, niet weet waar j e terecht moet, dan zit je met de handen in het haar." 'Bijna crimineel' Een team van vakbond FNV dat zich specifiek met arbeidsmigran ten bezighoudt, laat zich omwille van de veiligheid in woningen van specifieke uitzenders niet meer zien. Zij stellen dat die 'niet eens malafide maar bijna crimineel' zijn. Overheidsinstanties die er controles uitvoeren zien ook gere geld dat het er niet deugt. „Maar om echt door te kunnen pakken, heb je verklaringen van de arbeids migranten zelf nodig. En die dur ven niet te praten. Dat is het grote obstakel", schetst een opsporings ambtenaar. Zowel de uitzendbureaus als de vleesverwerkers hebben geen sig nalen van een angstcultuur en ho pen dat arbeidsmigranten zich juist melden als er problemen zijn. „Neem de vakbond mee of een ad vocaat en praat met ons", zegt Moba Aoulad Ben Arroun, direc teur van uitzendbureau Horizon Groep. Dat zegt ook een woord voerder van branchevereniging COV, die schrikt van de verhalen over intimidatie. „Daar vallen je schoenen van uit. Het bestuur gaat onmiddellijk uitzoeken hoe dit zit." Bijlage Z Nieuwsmedia Eindelijk vakantie. Heerlijk. En we kiezen in coronatijd veelal voor een bestemming dicht bij huis. In plaats van de Costa Brava wordt het lekker zomeren in Groningen, op de Veluwe of aan het Zeeuwse strand. It c? q onze Potoacademjg j" v<>^d-iölTand?Z~ yfeain beschadjgtdna 1 ^"angenaamfrisn P3 Intimidatie in de vleessector Met dreigementen en intimidatie worden arbeidsmigranten in de vleessector geregeld onder druk gezet om hun mond te hou den. Daardoor krijgen autoritei ten nauwelijks een vinger achter misstanden. Chiel Timmermans Richard Clevers Boxtel/Helmond zaterdag 11 juli 2020 Zon en pzc.nl stapel- Ook voor het laatste wolken regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1