We kunnen weer op vakantie! Altijc^M ECONOMIE 19 Uber, Deliveroo en Airbnb groeien harder dan de echte wereld aankan Terughaal Garantie Restauranthouders klaagden voor de coronacrisis regelmatig over de agressieve houding van thuisbe- zorgsplatforms als Deliveroo en Uber Eats. Zij zouden veel te hoge commissies hanteren en overleg den nooit met de restaurants. In Amsterdam bleef het niet bij klagen alleen. Daar ondernam het stadsbestuur daadwerkelijk stap pen om verhuurplatform Airbnb af te remmen. Sinds 1 juli is het in Amsterdam verboden een huis of appartement in het oude centrum aan een toerist te verhuren via Airbnb. In de rest van Amsterdam mag het alleen nog met een vergunning en dan voor maximaal dertig nachten per jaar aan telkens ten hoogste vier perso nen. De hoofdstad nam de maatre gel, omdat Airbnb de huurprijzen in de stad de hoogte hadden inge- jaagd. Buurtbewoners herkenden hun eigen stad niet meer. De twee voorbeelden tonen nog maar eens aan hoe alomtegenwoor dig platformen zijn. Martijn Arets, die sinds 2012 onderzoek doet naar de platformeconomie probeert in zijn boek Platformrevolutie de com plexe relatie tussen platform, het individu en de samenleving te vat ten. Arets is vooral een platform-op timist. Hij ziet veel platformen die mensen op de een of andere manier dichter bij elkaar brengen. Zo is hij zeer te spreken over Etsy, een plek waar iedereen zijn creaties te koop kan aanbieden. Of Bksy, een grote gedecentraliseerde boekenkast die het gemak kelijk maakt om boeken aan elkaar Het probleem is dat platformen enkel functioneel transparant zijn - Martijn Arets, onderzoeker uit te lenen. ,,Ik dacht eerst dat het initiatief een concurrent zou wor den van de klassieke bibliotheek, maar niets is minder waar. Bksy helpt bibliotheken met zijn net werk om community's op te bou wen.'' Internet Arets herinnert ons aan wat plat formen zo sterk maakt: ze bouwen een brug tussen gefragmenteerde vraag en gefragmenteerd aanbod. ,,Wat YouTube doet, kon vroeger gewoon niet.'' Nog een voorbeeld: wie twintig jaar geleden een kamer of vakantiehuis wilde verhuren, deed dat via een krant of een week blad. ,,Het internet heeft dat een stuk gemakkelijker gemaakt'', zegt Arets. De focus op gebruiksgemak zorgt ervoor dat digitale platformen groeien als kool. Alleen groeit de echte wereld niet mee. ,,De taxi-app Uber kan oneindig veel chauffeurs op zijn platform toelaten, maar bij een treinstation is maar een be perkte capaciteit'', zegt Arets. ,,Net zo met Airbnb, zij denken niet aan de overlast en de financiële impli caties voor een stad.'' Platformen noemen zichzelf graag transparant: Uber zorgt er voor dat je weet dat je niet te veel betaalt voor een taxirit. Deliveroo zorgt er dan weer voor dat j e perfect kan inschatten wanneer de be stelde maaltijd precies zal komen. Mooi toch? Nou, niet helemaal. ,,Het probleem is dat platformen enkel functioneel transparant zijn''. Ze tonen wat de eindgebruiker moet betalen, maar verbergen de rest van de kosten. Wat voor commissie mogen De- liveroo en Uber Eats opleggen? Uit- eindelijk maakt een keukenteam een gerecht klaar en zorgt een fiets koerier dat het bij de klant aan komt. Het enige wat Deliveroo en Uber Eats doen, is vraag en aanbod bij elkaar brengen. „Platformen zijn marktmeesters. Ze zijn het alziend oog dat bepaalt wie toegang krijgt tot welke informatie. De vraag is of wij hen die machtspositie blind kunnen toevertrouwen.'' Villa's met privé zwembad Originele appartementen Boutique hotels €460 Inclusief: Qvlucht verblijf Q huurauto www.karinschoice.nl 020-44 99 47 Alles makkelijk in 1 boeking zaterdag 11 juli 2020 GO De machtspositie van platformen Op zoek naar een vakantiehuis, een professionele klusjesman, een taxi of een thuisgeleverde maaltijd? Met bijvoorbeeld Airbnb, Werkspot, Uber of De- liveroo is dat in een tik en een swipe gefikst. Maar laten we ons niet te veel opslorpen door die handige platformen? Freek Evers Antwerpen Amsterdam treedt op tegen verhuur via Airbnb. FOTO ANP Sardinië Residence I Mirti Bianchi Portugal Appartementen Monte dos Avos Salgados Madeira Casa da Capelhina Curacao Villa Vermaire Appartementen Samos Mouzakis Villas Corfu Rivendell Appartementen Wij halen je kostenloos terug als de situatie op je bestemming daartoe aanleiding geeft Prijzen excl. Calamiteitenfonds €2,50 administratiekosten €25,- per boeking. Karin's Choice volgt de COVID-19 richtlijnen van de plaatselijke en Nederlandse overheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19