f Ouderen niet blij met sluiting bankfilialen ECONOMIE 17 IEA: Pril herstel van de oliemarkt loopt weer gevaar door corona Consumenten voelen de coronacrisis in hun portemonnee ING gaat zo'n 42 kantoren sluiten. foto robin utrecht f'V 'SM \E niet. ,,Het kan niet zo zijn dat er ge kort wordt op de pensioenen terwijl de fondsen goede rendementen ha len'', zegt Vanderkaa. ,,Het perspec tief is dat senioren er met het nieuwe pensioencontract niet op achteruit gaan. Dan zou het heel gek zijn om ze in de tussenliggende periode wel te korten. In de overgangsperiode moe ten de oude regels niet meer gelden.'' Van der Spek noemt nog meer re denen waarom het voor senioren van belang is juist nu aan tafel te zitten. ,,In het nieuwe stelsel heeft iedereen een persoonlijk pensioenvermogen. Hoe regel je de overgang van de hui dige aanspraken naar een persoonlijk pensioenvermogen? Hoe bepaal je de waarde van je oude rechten? En wat doe je met de misgelopen indexatie? Hoe compenseer je dat? Dat is alle maal nog niet duidelijk.'' Dus is het zaak erbij te zijn nu de knikkers worden verdeeld. ,,Wij zijn er niet gerust op dat zaken goed gere- Wij zijn er niet gerust op dat zaken goed geregeld worden als we niet zelf aan tafel zitten geld worden als we zelf niet aan tafel zitten'', zegt Van der Spek. De verte genwoordiger van de gepensioneer den heeft goede hoop dat ze alsnog uitgenodigd worden. ,,CDA en PvdA hebben al aangegeven dat ze er bij de minister op gaan aandringen om ook de senioren aan tafel te krijgen. We rekenen op meer steun uit de poli tiek.'' Toeslag Iets wat ook Kusters hoopt. ,,Zelf heb ik dit jaar wat meer lucht gekregen, omdat ik nu voor het eerst in aan merking kom voor huur- en zorgtoe- slag. Maar er is veel armoede onder ouderen. Dat laten de mensen niet merken. Ik ben actief in de kerk hier in Apeldoorn. Daar hebben we een actie 'deel je vakantiegeld'. Mensen geven dan een deel van hun vakan tiegeld weg. Dan zie je hoe ontzet tend blij mensen zijn met een enve loppe met 200 euro.'' Ouderenorganisaties Anbo en KBO-PCOB hebben zich gisteren beklaagd over de bezuinigings operatie bij de banken. Behalve dat nog steeds veel oudere men sen hun zaken bij de bankkanto ren zelf regelen, is ook de snelheid waarmee veranderingen worden doorgevoerd een punt van zorg, aldus Anbo. KBO-PCOB meent dat 'te wei nig wordt stilgestaan bij de gevol gen voor met name de kwetsbare, niet-digitale klant'. ,,Heel veel se nioren melden zich bij ons over de belabberde dienstverlening. Zij weten niet bij wie ze terechtkun nen, omdat filialen gesloten wor den of al gesloten zijn'', aldus Ma- non Vanderkaa, directeur van KBO-PCOB. De Anbo wijst erop dat dienst verlening van ING, maar ook die van Rabobank en ABN Amro, op termijn overgaat naar Geldmaat. ,,Binnen Geldmaat komen, als al les klaar is, meer servicepunten beschikbaar. Maar dat duurt nog een tijd'', zegt Anbo-directeur Lianne den Haan. ,,Ik heb banken al eerder gevraagd om de sluiting van servicepunten en filialen pas uit te voeren als de alternatieve servicepunten bij Geldmaat zijn geopend. Dat verzoek doe ik nu, met nadruk, weer.'' ING gaat een kwart van de kan toren in Nederland sluiten, zo'n 42. Donderdagavond is het kan toorpersoneel op de hoogte ge bracht van het besluit. Er zou geen sprake zijn van gedwongen ont slagen. De impact van de coronacrisis valt in Nederland nog mee verge leken met andere Europese lan den. In Spanje, Italië en het Ver enigd Koninkrijk gaven bijvoor beeld respectievelijk 59, 55 en 40 procent van de ondervraagden aan minder te besteden te heb ben. ,,Een pijnlijke constatering'', vindt Hoijtink. ,,Nederland ex porteert zo'n 75 miljard euro aan goederen naar deze landen. Een neergang in het uitgavenpatroon daar gaan wij in Nederland onge twijfeld voelen.'' De sector die wel profiteert is de levensmiddelenindustrie - met name de supermarkten en onlineboodschappen- en maal tijdenbezorgers. AMSTERDAM Ruim een kwart van de Nederlanders heeft minder te besteden door de coronacrisis, meldt accoun tants- en adviesbureau PwC. In een onderzoek naar consu mentenvertrouwen geeft 27 pro cent van de ondervraagden dat aan. Dat heeft een directe impact op de Nederlandse winkelstraat. Zo meldt 38 procent van de res pondenten minder uit te geven aan kleding. ,,Dat komt groten deels door een combinatie van inkomensverlies en lockdown- maatregelen, tegelijkertijd heeft ook het blijvende karakter van meer thuiswerken invloed op onze kledingbehoefte'', zegt des kundige Peter Hoijtink van PwC. zaterdag 11 juli 2020 GO - Jaap van der Spek, vicevoorzitter Koepel Gepensioneeren Oudere bankklanten zijn niet blij met de aankondiging van ING - en eerder al van Rabo bank - dat een groot deel van de filialen sluit. Nog steeds handelen veel ouderen hun bankzaken bij de filialen af en niet digitaal. Economieredactie Amsterdam PARIJS De opleving van coro nabesmettingen in verschil lende plaatsen in de wereld kan het herstel op de oliemarkt ondermijnen. Dat schrijft het Internationaal Energie Agent schap (IEA) in een rapport. Vol gens het IEA werpt het oplaai ende coronavirus een schaduw over dat herstel door het risico op nieuwe lockdownmaatrege- len: ,,De pandemie is nog niet onder controle en dat houdt ri sico's in voor de oliemarkt.'' In de VS, een grootverbruiker van olie, loopt het aantal nieuwe besmettingen al weer sterk op. Eerder dit jaar kwamen de olie- prijzen nog flink onder druk te staan door de coronacrisis, omdat er veel minder vraag naar olie was, waaronder uit de luchtvaartsector. Inmiddels zijn de olieprijzen weer aangetrok ken vanwege productiebeper kingen door oliekartel Opec, Rusland en andere producen ten en versoepeling van lock- downmaatregelen. Voor heel 2020 verwacht het IEA dat de wereldwijde olievraag met 7,9 miljoen vaten per dag zal krim pen, wat iets minder scherp is dan eerder voorzien. Voor 2021 wordt een flinke stijging van de olievraag verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17