Boze boeren <D \^m PSYCHOLOGELD A -Ji 16 ECONOMIE Gepensioneerden vrezen dat zij de rekening betalen voor de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Ze eisen daarom een plek aan de onderhandelingstafel. PENSIOENEN OVERGANG In Boxtel staat een slachterij waar iedere dag 20.000 varkens worden geslacht. Bij een steek proef in juni bleek dat 1 op de 3 medewerkers daar was besmet met het coronavirus. Toch bleef de virusbrandhaard open, want anders konden boeren hun beesten niet kwijt. Onze vleesindu strie is zo efficiënt ingericht dat er dagelijks tien duizenden varkens dood moeten. Een discuta bele beslissing, want er is nog steeds geen duide lijkheid waarom slachterijen zo vaak door het vi rus worden getroffen - ligt het aan de arbeidsmi granten, de koelsystemen of de dode dieren? Geen wonder dat Boxtelnaren zich zorgen ma ken. Ze willen niet dat Vion het volgende Tön- nies wordt. Een groep Brabanders ging daarom een paar weken geleden de straat op. oproep ging uit naar leden: 'We maken een zeer duidelijk statement dat iedereen, en ik bedoel ie dereen, met zijn tengels van onze sector afblijft!!' Dat deden ze door foto's te maken van de num merborden van de demonstranten. Achteraf riep FDF op om foto's en video's van de 'extreme ve gans en dierextremisten' te delen op Facebook. Op sociale media werd geïnsinueerd dat de de monstranten naar huis gevolgd waren om hun adressen te achterhalen. 'Dan weten wij straks wie deze mensen zijn en zal het net zich langzaam om hen sluiten! Van anonimiteit naar vol in de publiciteit. Daarna mogen deze mensen zich verantwoorden.' De pa gina werd verwijderd, maar is opnieuw aangemaakt. Laten we het beestje nu eens bij de naam noemen: wat Farmers Defence Force doet, is geen actievoeren maar intimidatie. ,,Farmers Defence Force kun je zien als een pitbull die in je broek hangt. Wij hebben ons vastgebeten en laten niet los voordat onze eisen zijn ingewilligd'', sprak een regionale FDF-actie- leider in het blad Boerderij. Omdat een pitbull niet bepaald een vreedzaam dier is, vind ik dit een enge vergelijking. Maar nog beangstigender is de boodschap dat de boerenclub geen nee duldt. Dat is ronduit ondemocratisch en kan al leen maar leiden tot verdere radicalisering. Want wat doet de FDF met mensen die hun mening niet delen? Voorman Mark van den Oe ver zei afgelopen zaterdag in het magazine bij deze krant dat hij er 'alles aan zou doen' om Jesse Klaver en Tjeerd de Groot - het D66-Kamerlid dat stelde dat de veestapel moet worden gehalveerd - 'klein te krijgen'. Dat leek mij een impliciete be dreiging, maar het gesprek keuvelde daarna vro lijk verder over het pasgeboren zoontje van Van den Oever. Maandag kwam naar buiten dat De Groot aangifte heeft gedaan wegens doodsbedrei gingen in Facebookgroepen van radicale boeren- clubs. Het zou goed zijn als journalisten zich wat minder naïef opstellen ten opzichte van de FDF. Maar nog belangrijker: de politiek, en dan met name minister Carola Schouten, moet zich veel steviger uitspreken tegen de intimidatie van bur gers en politici door boze boeren. Ik vrees dat ik wel weet waarom ze dat niet doet: Schouten heeft ook een auto met nummerbord, een adres en een zoontje. En geen zin om te worden 'gerecenseerd' in een Facebookgroep van radicale boeren. Wat FDF doet, is geen actie voeren, maar intimidatie ING ASML Flow Traders Prosus Ze was er aan toe, aan haar pensioen. Joke Kusters was blij dat ze na een ja renlang werkverband in de zorg met pensioen kon. ,,Ik was in 2008, een jaar na mijn pensionering, verhuisd naar een ander appartement hier in Apeldoorn. Dat kon ik mooi betalen van mijn pensioen.'' Dat bleek tegen te vallen. In 2008 brak de kredietcrisis uit en van die klap zijn de pensioenfondsen nooit hersteld. Voor Kusters betekende het dat haar pensioen nog nooit ver hoogd is. ,,Elk jaar krijg ik een brief van het pensioenfonds PFZW waarin ze meedelen dat ze het pensioen he laas niet kunnen verhogen. Terwijl alle vaste lasten zoals de huur, ener gie en zorgverzekering wel duurder zijn geworden. De AOW wordt wel elk jaar een beetje verhoogd, maar dat weegt niet op tegen de prijsstijgin gen.'' Met 450 euro netto aanvullend pensioen bovenop de AOW is het geen vetpot voor Kusters. Haar vaste lasten bedragen inmiddels 1200 euro. Om rond te komen moet ze elk jaar weer verder beknibbelen. ,,Dat bete kent een bezoek aan de kapper of pe dicure uitstellen. Op vakantie ga ik al helemaal niet meer. Het vakantiegeld besteed ik aan andere zaken, zoals een nieuwe bril. Een dagje uit met een vriendin met de trein doe ik van zo'n treinkaartje van 12 euro van het Kruidvat. Je wordt creatief in het ver zinnen van oplossingen.'' En ze is geen uitzondering. Miljoe nen gepensioneerden hebben al tien jaar of langer te maken met de nullijn als het om het aanvullend pensioen gaat. Zij merken niets van de econo mische groei en velen moeten elk jaar vrezen voor een korting op het pensi oen. En dat terwijl de pensioenpot ten beter gevuld zijn dan ooit. Juist de verhalen van mensen als Kusters maken volgens ouderenorga- nisaties duidelijk waarom ze mee moeten praten over de invoering van het nieuw pensioenstelsel. Dat nieuwe stelsel belooft dat de pensi oenfondsen geld eerder mogen uitde len. Dat betekent dat pensioenen in de toekomst sneller kunnen worden verhoogd. Maar de grote vraag is wanneer die belofte in gaat. ,,Het nieuwe pensioenstelsel gaat pas in 2026 in. Wat gebeurt er met de pensioenen in de tussentijd'', vraagt Manon Vanderkaa, directeur van ou- derenorganisatie KBO PCOB zich af. ,,Onze leden staan al twaalf jaar op de nullijn. Komen daar nog zes jaren bij? Dat willen we niet. Anders is er straks een hele generatie gepensio neerden die nooit een verhoging van het pensioen heeft meegemaakt.'' De misgelopen indexatie is ook voor Jaap van der Spek, vicevoorzitter van de Koepel Gepensioneerden, een heet hangijzer. Bij de Koepel Gepen sioneerden zijn een groot aantal ou- derenorganisaties aangesloten. ,,Hoe worden gepensioneerden gecompen- Op vakantie ga ik niet. Vakantiegeld besteed ik aan andere zaken, als een nieuwe bril seerd bij de overgang naar het nieuwe stelsel. We willen een rechtvaardige compensatie. Dat betekent jongeren minder meer en gepensioneerden minder minder.'' En er is meer waar de senioren zich zorgen over maken. ,,De premie die werkenden betalen is niet kosten dekkend. Dat is al jaren zo. Daardoor is er een gat van 70 tot 100 miljard euro ontstaan. Dat is geld dat van de ouderen naar de jongeren is gegaan. Daar willen we ook compensatie voor'', zegt Van der Spek. Zorgen Tot nu toe werden de senioren verte genwoordigd door de vakbonden. Daar is geen kritiek op. Zowel Van der Spek als Vanderkaa benadrukken dat het nieuwe stelsel beter is voor jong en oud. Maar ja, dat nieuwe stel sel laat nog zes jaar op zich wachten. ,,En wat gebeurt er in de tussentijd'', vraagt Vanderkaa zich af. ,,Daar ma ken senioren zich zorgen over.'' Voor 2021 zijn de dreigende kortin gen op de pensioenen voor de meeste fondsen afgewend. Toch dreigt er voor 500.000 pensioenen nog steeds een korting, berekende ABN Amro. Onduidelijk is of de strenge regels ook na 2021 blijven gelden. Als het aan de senioren ligt in ieder geval Neem plaats op jL. 1 de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere 'wë T.V. week ons econo- misch gedrag. k Toen Farmers Defence Force hier lucht van kreeg, kwam de club met een tegenactie. Een O zaterdag 11 juli 2020 GO De bank gaat een kwart van de 170 kantoren in Nederland sluiten. Het chipmachi nebedrijf profi teerde van een positief handels bericht van de Taiwanese chip maker TSMC. De beursinter- mediair leed een klein verlies in de MidKap. De techinves- teerder sloot de week af in het rechterrijtje van de AEX. o Senioren willen meepraten over nieuw pensioen Peet Vogels Rotterdam - Joke Kusters i Joke Kus ters heeft sinds haar pensioen in 2007 haar maandbe drag nooit zien stijgen, haar vaste lasten namen wel toe. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16