Kabinet grijpt weer in bij Belastingdienst Noodverband voor ontwikkelingsbudget, ook extra geld voor politie en defensie effeweg.nl NIEUWS 15 Opnieuw problemen met privacy Boek zonder aanbetaling effeweg.nl of bel 08810 30 800 Uit onderzoek is gebleken dat de tips en signalen over fraude die bij de Belastingdienst binnenkomen niet volgens de regels van de Alge mene verordening gegevensbe scherming (AVG) worden ver werkt. Het gaat daarbij specifiek om systemen en databanken die wor den gebruikt bij het tegengaan van fraude bij toeslagen, met auto's en in het midden- en kleinbedrijf. De vier stilgelegde applicaties worden in allerijl aangepast en moeten 'op een zo kort mogelijke termijn' weer gaan draaien, schrij ven staatssecretarissen van Finan ciën Alexandra van Huffelen (Toe slagen) en Hans Vijlbrief aan de Tweede Kamer. De bevindingen zijn naar voren gekomen in een breder onderzoek naar fraudeopsporingssystemen binnen de Belastingdienst, uitge voerd door KPMG. Reden daarvoor was de plotselinge stopzetting eind februari van de Fraude Signalerings Voorziening (FSV), waar de fiscus al twintig jaar mee werkt. Ook dit systeem, waarin de gegevens van 180.000 belastingplichtigen zijn opgeslagen, bleek niet te voldoen aan de AVG-richtlijnen. Uit het onderzoek van KPMG is gebleken dat bij enkele duizenden mensen in FSV een aantekening is gemaakt van de nationaliteit, de medische gesteldheid of de aanwe zigheid van een strafblad. Het op slaan van dergelijke gegevens druist in tegen privacyregels. Volgens de staatssecretarissen is de beslissing om FSV stil te zetten juist geweest en had die maatregel al eerder ge- troffen moeten worden. De bevin dingen van KPMG noemt het duo 'ernstig'. De Autoriteit Persoonsge gevens start een eigen onderzoek naar de omgang met privacywetge ving binnen FSV. Daarnaast kondigen de bewinds lieden extra onderzoeken aan naar belastingplichtigen die bij de voor- lopige aanslag voor de inkomens belasting mogelijk te hard zijn aan gepakt. Dagblad Trouw en RTL Nieuws meldden eerder deze week dat er tienduizenden mensen zijn gebrandmerkt als fraudeurs van wege het opgeven van hoge aftrek posten. Onder de projectnaam '1043' werd hun de duimschroeven aangedraaid, terwijl zij amper in de gelegenheid werden gesteld om de Belastingdienst van het tegendeel te overtuigen. Volgens de staatsse cretarissen is er meer onderzoek nodig om te achterhalen welke ge volgen '1043' voor belastingplichti gen heeft gehad. Het D66-duo meldt verder dat de werkzaamheden van het CAF-team 'on hold' zijn gezet. Reden is dat er twijfel is ontstaan of de werkwijze van deze fraudejagers wel goed is vastgelegd en er voldoende waar borgen zijn dat regels worden nage leefd. Dit betekent dat er voorlopig geen nieuwe fraudeonderzoeken worden opgepakt. Voor lopende en onlangs afgeronde onderzoeken wordt per geval bekeken hoe daar mee wordt omgegaan. Het CAF- team zal vooralsnog geen nieuwe onderzoeken meer oppakken. Met een klassiek staaltje handje klap hebben regeringspartijen VVD, CDA, D66 en Christenunie een hoogopgelopen coalitiecon flict beslecht, bevestigen ingewij den. Er komt eenmalig 500 mil joen euro op tafel om het ontwik kelingsbudget te stutten. 150 miljoen euro daarvan - ver deeld over twee jaar - is bedoeld om kwetsbare landen in bijvoor beeld Afrika bij te staan in de aan pak van de coronacrisis. Dat is overigens fors minder dan het be drag van 1 miljard euro dat de Adviesraad Internationale Vraag stukken eerder had geadviseerd. De overige 350 miljoen euro wordt gebruikt om bezuinigingen op lopende programma's te voor komen. Dit was een grote wens van CDA, D66 en ChristenUnie. De VVD, die zich lang verzette tegen extra geld voor ontwikke lingssamenwerking, 'krijgt' in ruil opgeteld 150 miljoen euro voor eenmalige extra uitgaven aan vei ligheid. Zo mag de politie 60 mil joen euro steken in de uitrusting van agenten. Daarbij gaat het om kogelwerende vesten, wapenstok ken en bodycams. Eenzelfde be drag is beschikbaar voor defensie en is onder meer bedoeld voor een commandocentrum en het mari neschip Karel Doorman. Daarnaast krijgen 1500 sport clubs met een eigen clubhuis of kantine eenmalig 25 miljoen euro om het hoofd boven water te hou den. Zij hadden de afgelopen maanden nauwelijks inkomsten, en omdat zij de accommodatie niet huren van de gemeente, lie pen de huisvestingskosten vaak nog 5 miljoen euro vrij voor de ballonvaart. Deze sector staat noodgedwongen aan de grond, maar kwam niet in aanmerking voor een tegemoetkoming vanuit de overheid. De afgelopen weken werd er binnen de coalitie flink gesteggeld over het ontwikkelingsbudget. Door de tegenvallende economi sche groei dreigde D66-minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) flink te moeten snijden. Haar budget is namelijk gekoppeld aan het bruto nationaal inkomen. Als dat stijgt, stijgen de uitgaven mee, maar als de economie krimpt, zo als nu het geval is, is er automa tisch minder geld beschikbaar. CDA, D66 en ChristenUnie wilden graag dat het budget op peil bleef. Door eenmalig een half miljard euro uit te trekken en nog eens 464 miljoen euro uit ko mende jaren naar voren te halen, is dat gelukt. Die laatste zogeheten kasschuif zorgt er echter wel voor dat er later minder geld beschik baar is. Volgens een coalitiebron is er in 2022 al bijna 200 miljoen euro minder budget dan er zonder de coronacrisis geweest zou zijn. In latere jaren loopt het gat verder op, naar 740 miljoen in 2025. Dit 'lijk in de kast' laat het hui dige kabinet achter voor het vol gende. Als er partijen zijn die het gat op de begroting willen dich ten, zal dit tijdens de formatie na de verkiezingen geregeld moeten worden. €599 €599 €399 Highlights van Toscane en Elba Krakau en Zakopane Puglia, de hak van Italië Madeira Kroatië, Dalmatische 0 kust en Makarska Riviera zaterdag 11 juli 2020 GO Staatssecretaris Hans Vijlbrief. foto anp De Belastingdienst zet nog eens vier antifraudesystemen stil, omdat persoonsgegevens van burgers onvoldoende be schermd worden. Ook moet het combiteam aanpak facilitators (CAF), spil in het ontstaan van de toeslagenaffaire, zijn werk zaamheden voorlopig staken. Laurens Kok Den Haag Staatssecretaris Van Huffelen. FOTO ANP De uitgaven aan ontwikkelings samenwerking blijven in 2020 en 2021 op peil, al dreigen in de volgende kabinetsperiode als nog bezuinigingen. Tegelijker tijd gaat er eenmalig extra geld naar politie, defensie en sport clubs. Laurens Kok Den Haag IH1I1 Er is 150 miljoen euro gere serveerd voor coronabeleid in ontwikkelingslanden en pre cies evenveel voor veiligheid. 8 dagen 8 dagen Ontbijten diner Vertrek: 26 aug, 2,9,30 sep, 7,14 okt Logies en ontbjjt Vertrek: 3,10,17,24 sep, 1,8 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 25 aug, 1,8,15,22 sep Logies en ontbjjt Vertrek: 17 sep, 8 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 2,9,16,23 sep Alle fouten voorbehouden, Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds, ANVR SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15