Rabobank maakt geld storten lastig Rolstoelen rijden zonder moeite 't Kaaike binnen 5 LEGER DES HEILS SURINAME Vol goede moed vertrokken Chris Stoffels en Thies Huisman eind februari naar Suriname. Drie maanden zouden ze blijven om een weeshuis en verzorgingshuis van het Leger des Heils op te knappen. Door de lockdown kunnen ze niet naar huis. Drie maanden werden vier en nu bijna vijf. Op de repatriërings- lijst staan ze onder aan; een dringende noodzaak om te vertrekken is er ook niet. Chris zit er niet zo mee. Hij heeft zijn hart verpand aan Su riname en wil enkel terug naar Nederland om zijn vervroegde pensioen te regelen, om vervol gens snel weer terug te keren. Voor Thies is dat anders. Die heeft een vriendin en dochter in Oost burg. Maar ook hij maakt er het beste van. Hulp hard nodig De twee mannen konden nooit vermoeden dat hun 'project P-ara- maribo' waarvoor ze naar de Suri naamse hoofdstad gingen, zo groot zou worden. Bij aankomst in de compound, de leefgemeenschap van het Leger des Heils, bleek al direct hoe hard hun hulp nodig was. De gebouwen op het terrein waren sterk verwaarloosd. Chris en Thies zetten meteen hun schouders eronder, met giften en met het geld dat hun inzamelac- tie thuis opbracht. Chris: „Ondanks de goede be doelingen, gebeurt het hier alle maal op een houtje-touwtje-ma nier, het zakelijk inzicht ont breekt. We hebben afgelopen maanden met heel veel creativiteit en beperkte middelen veel kun nen doen. Zo waren alle daken lek, die hebben we stuk voor stuk ge repareerd. Het is nu regenseizoen en de mensen zitten droog. Maar het geld is nu wel op." Vijfjaar geleden waren de twee zelf nog dakloos. Bij het Leger des Heils in Terneuzen wisten ze op te Ondanks de goede bedoelingen gebeurt alles hier op een houtje-touwtje manier krabbelen uit het diepe dal. Het ging zo goed dat ze anderen - jon geren die wel een duwtje in de rug konden gebruiken - onder hun hoede namen. Bij de meubelhal in de Diepenbrockstraat zetten ze een succesvol serviceteam op, dat huizen ontruimt en opknapt. De kans om in Paramaribo hetzelfde te doen, wilden ze niet laten schie ten. Tot het coronavirus uitbrak, lukte dat aardig. Met de lockdown werd het een stuk lastiger, zeker nu het leven steeds duurder wordt. ,,Het kindertehuis is afge sloten. Daar kom je niet binnen. De situatie is er erg schrijnend, de armoede is groot", schetst Chris. ,,Het scheelt dat wij kleding van het Leger des Heils dragen. Wij mogen nog wel over straat." Renovatieplan Van alle tegenslagen raken Chris en Thies niet van de wijs. ,,Hoe moeilijker het wordt, hoe mooier wij het vinden." Maar Chris beseft ook dat er snel wat moet gebeuren, 'anders wordt binnen een jaar de stekker eruit getrokken'. Thies en hij hebben daarom een renovatie plan gemaakt voor de compound, compleet met restaurant, dag- en nachtopvang, kringloopwinkel en verhuur van appartementen. Dat plan ligt nu in Jamaica, het hoofd kantoor van het Leger des Heils. Chris, die al een baan aangeboden heeft gekregen als compoundma- nager, blijft positief. ,,Als ze in Goes voor veel geld een nieuw pand kunnen neerzetten, dan moet dat hier toch ook lukken?" ZUIDDORPE Eén zwaluw kan wel degelijk een zomer maken. Dorpshuis 't Kaaike in Zuid- dorpe levert het bewijs. Als eerste openbare ruimte in de gemeente Terneuzen is het gisteren vereerd met een bron zen keurmerk voor toeganke lijkheid. ,,We gaan over twee jaar voor zilver", vertelde Els van de Vij ver, voorzitter en beheerder van 't Kaaike, nadat wethouder Jurgen Vervaet de sticker met het keurmerk op de voordeur had geplakt. Zij is ook actief in de Axelse afdeling van De Zonnebloem die geregeld acti- viteiten houdt in 't Kaaike en ooit belandde ze zelf op een Zonnebloem-uitstapje door een ongelukje in een rolstoel. ,,Dan merk je pas hoe slecht toegankelijk voorzieningen kunnen zijn." De gemeente Terneuzen heeft niet minder dan acht ton uit getrokken om de komende tijd alle openbare ruimtes, van dorpshuizen tot sportcentra, te laten voldoen aan het VN- verdrag voor de rechten van mensen met een beperking. In 't Kaaike was dat vrij 'simpel'. Het dorpshuis is in 2017-2018 vernieuwd. Sluis Sancho Jansen, voorzitter van de Middenstandsvereniging Sluis, heeft de Rabobank zijn grieven duidelijk gemaakt. Het toerisme begint weer aan te trekken in de stad en ondernemers draaien weer omzet. De opbrengst storten ze normaliter in speciale sealbags bij hun bank. Die in Sluis is echter ge sloten, de automaat in Oostburg is al een paar dagen kaduuk. Onder- nemers kregen van de bank te ho ren dat ze met hun geld in Terneu- zen, Hulst of zelfs Vlissingen te rechtkunnen. Jansen voelt zich er niet veilig bij. Naast dat hij hoopt dat de auto- Ondernemers moeten 40 kilometer rijden om contant geld te storten maat in Oostburg zo snel mogelijk weer operationeel is, vindt hij dat de bank in het hoogseizoen meer stortautomaten in de gemeente Sluis moet openen. ,,Dat we met een groep ondernemers die weke- lijks miljoenen euro's omzet slechts één sealbagautomaat ter be schikking hebben, daar zet ik grote vraagtekens bij." Een woordvoerder van de Rabo bank zegt dat de automaat in Oost burg zo snel mogelijk hersteld wordt. In april besloot de bank alle gebouwen met sealbagautomaten, waar mensen boven wonen, te slui ten wegens de dreiging voor plof- kraken. ,,Dus ook in Sluis." De bank heeft wel aandacht voor toeristi sche gebieden als Sluis. ,,Daar ko men veel Vlamingen en Duitsers, die vaker dan Nederlanders cash betalen." Ondernemers kunnen hun om zet storten in een 'gewone' stort- machine. De bank streeft ernaar zo snel mogelijk een blijvende oplos sing te vinden. Mobïel Sociale Diensten zaterdag 11 juli 2020 VL Klus klaar, maar vast door corona Pascalle Cappetti Terneuzen Chris Stoffels (links) en Thies Huisman hielpen in Suriname ook bij de uitgifte van voedselpakketten. foto project Paramaribo -Chris Stoffels Minstens veertig kilometer rij den om je omzet bij de bank te storten. Het is voor onderne mers geen fijn idee. Toch kun nen winkeliers in Sluis haast niet anders, nu de automaat in Sluis gesloten is en die in Oostburg defect.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134