Kapelle te laks met dossier scheepswerf Boer Bastiaan is het wachten beu: 'Mijn plan past bij het Veerse Meer' Borsele staat voor rigoureuze keuzes 4 Opinie Wat als ook nog eens blijkt dat je op grond van die foute voorlichting be langrijke beslissingen hebt geno men? En daardoor ook nog eens een eis van de Raad van State niet hebt ingewilligd? Dan probeer je de onderste steen boven te krijgen. Tenminste, zo zou het eigenlijk horen. Maar in Kapelle denken ze daar klaarblijkelijk anders over. Daar deed zich afgelopen week zo'n situatie voor. Een van de raadsleden (Jordy van Leeuwen, GB) deed onderzoek naar een erg ingewikkeld en langlopend dos sier over geluidsoverlast door Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. Zijn conclusie: de toenmalige wethouder Evert Da- men heeft verkeerde en onvolle dige informatie verstrekt. En op basis van die informatie heeft de raad besluiten genomen. Van Leeuwen vroeg om een on derzoek naar de gang van zaken door, bijvoorbeeld, de rekenkamer. Om hier van te leren voor de toe komst en eventuele dure en tijdro vende gangen naar de rechter te voorkomen. Maar daar voelde de rest van de raad niks voor. De ChristenUnie was de enige partij die het voorstel van GB volledig ondersteunde. Het CDA ('We heb ben geen reden om te twijfelen aan de informatievoorziening') wilde nog wel mee gaan in het voorstel om de rekenkamer naar het dossier te laten kijken. D66 ('niet het gevoel dat we onvolledig zijn geïnformeerd') en VVD ('Wij hebben een andere mening') za gen dat niet zitten en PvdA en SGP hielden de kaken al helemaal op elkaar. Burgemeester Fons Nate- rop stelde voor om het onderwerp nog eens in de beslotenheid te be spreken. Een voorstel dat een bui tenstaander weer het gevoel geeft dat hij het allemaal niet mag horen en dat het in achterkamertjes wordt bekonkeld. Het is niet te begrijpen dat geen enkel raadslid zegt het met Van Leeuwen oneens te zijn, maar dat diezelfde raadsleden weigeren er in het openbaar over te praten. Bo vendien biedt de verplaatsing van de discussie naar een besloten om geving aanleiding tot speculaties. Weten de raadsleden misschien meer en moet dat onder de pet blijven? Vinden zij de onderlinge verhoudingen belangrijker dan waarheidsvinding? Zijn ze bang om het college voor de schenen te schoppen? De lakse houding van de Kapelse raad voelt toch vooral aan als 'goed gedaan, jongen, je krijgt een mooi cijfer voor al je werk, maar we doen er niets mee'. Je kunt je afvragen of je met zo'n houding wel op de juiste plek zit, of de raadszetel wel de juiste zetel voor je is. Al met al heeft de Ka- pelse gemeenteraad een aange reikte kans gemist om het inge wikkelde proces rond de scheeps werf nog eens te controleren. Een kans die je als kritisch raadslid zou moeten grijpen. In plaats daarvan wacht de raad in alle rust de be slissing af van de Raad van State. En die zou voor hetzelfde geld zo maar heel slecht uit kunnen pak ken voor Kapelle. Na zeven jaar van plannen maken, had hij gehoopt wat perspectief te krijgen. Maar akkerbouwer Basti- aan van 't Westeinde weet nog steeds niet of hij z'n buitendijks gelegen vakantiehuisjes mag bou wen in Wolphaartsdijk. Een steuntje in de rug van de Goese ge meenteraad bleef donderdag uit. ,,Ik betaal straks de prijs voor de plannen van de grote jongens.'' Van 't Westeinde boert tegen woordig op de voormalige boerde rij van z'n opa en oma in Arnemui- den, maar hij groeide op in Wol- phaartsdijk. In het buitendijks ge legen deel van de Zuidvlietpolder - vlakbij de ouderlijke boerderij - wil hij 28 ecolodges bouwen. Dat zijn vakantiehuisjes die volgens hem met groen worden bekleed en vanaf het Veerse Meer niet of nau welijks te zien zijn. Maar dat plan kan voorlopig niet worden uitgevoerd, omdat er wordt gewerkt aan een visie over het Veerse Meer. Daarin bepalen de omliggende gemeente en de provincie wat er in de toekomst wel en niet kan. De gemeente Goes is zo 'braaf' geweest om het plan van Van 't Westeinde in de ijskast te zetten in afwachting van deze visie. Datzelfde geldt voor het plan voor appartementen bij De Zuid- Ik betaal straks de prijs voor de plannen van de grote jongens schor in Wolphaartsdijk. ,,Op zich is het natuurlijk heel netjes van Goes om te willen wachten op die visie'', zegt Van 't Westeinde. ,,Maar de praktijk is dat grote ontwikkelingen rondom het Veerse Meer in andere gemeenten wel doorgaan.'' Daarmee doelt hij onder meer op de komst van het grote vakantiepark Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. De akkerbouwer is bang dat als dit soort plannen er nu nog worden doorgeduwd, hij straks naast de pot piest als de visie er eenmaal is. ,,Over die visie praten partijen mee, bijvoorbeeld natuurorganisa ties, die overal tegen zijn. Als ze straks moeten slikken dat zo'n groot vakantiepark er komt, willen ze toch tegen hun achterban zeg gen dat ze iets hebben kunnen te genhouden. Dan ben ik de klos.'' Negatief sentiment Van 't Westeinde - inderdaad, de Zeeuwse boer uit Boer zoekt Vrouw - vindt dat juist hij een plan heeft dat respect heeft voor de na tuurwaarden van het Veerse Meer. Maar hij zegt nu al veel last te heb ben van het negatieve sentiment dat heerst rondom grote ontwik kelingen als het Waterpark en de komst van vakantiepark Veerse Kreek (waarvoor camping De Veerhoeve in Wolphaartsdijk werd schoongeveegd). ,,Mensen willen straks helemaal niks meer. Maar het zijn de lokale onderne mers zoals ik die de economie ma ken, niet de partijen achter die grote parken. Hun winst vloeit ge woon de provincie uit.'' De gemeenteraad spreekt ferme taal aan de vooravond van een groot on derzoek naar de taken van de ge meente. Dat is nodig ook, want als Borsele zo doorgaat is de kans groot dat ze op de lange termijn onder cu ratele komt. Een weinig aanlokkelijk idee voor de gemeenteraad, want dan kan ze niet meer zelf besluiten over uitgaven of de hoogte van de belastingen. Daarom is in een eer dere fase besloten dat het hele ta kenpakket eens tegen het licht moet worden gehouden. Wat doet de ge meente allemaal en hoe efficiënt is dat eigenlijk geregeld. Half miljoen tekort In 2019 bezuinigde Borsele al zes ton. Toch kwam het dit jaar nog bijna een half miljoen euro tekort. En het ziet er niet naar uit dat dit de ko mende jaren beter wordt. ,,We vin den het ook belangrijk dat we vast stellen wat voor gemeente we eigen lijk willen zijn", zegt Ingrid Brille- man (PvdA). Ook de fractie van de SGP/CU vraagt daar aandacht voor. Gijsbrecht Gunter voegt daaraan toe Vaststellen wat voor gemeente we eigenlijk willen zijn dat grip krijgen op de kosten en effi ciënter werken ook belangrijk zijn. Maar hij waarschuwt ook dat dit on voldoende is om de financiën op de lange termijn op orde te krijgen. ,,De realiteit dwingt ons ook om keuzes te maken om te bezuinigen", zegt hij. Zowel D66 als de VVD schuwt niet om heilige huisjes omver te schoppen tijdens deze operatie. Dat betekent dat je discussies over moei lijke kwesties zoals het zelfstandig blijven van Borsele kan betrekken bij de discussie. ,,Welk toekomstper spectief heeft Borsele nog", zei Roel Boekholt van de VVD. Het kerntakenonderzoek gaat dus over veel meer dan alleen uitvogelen welke taken de gemeente nog wil en k^n uitvoeren. Ook hangen de aan gekondigde bezuinigingen nog steeds boven de markt, zoals de slui ting van de bibliotheek in 's-Gra- venpolder en het verhuizen van het vrijwilligershuis. In de zomermaan den begint een extern bureau met een analyse van alle bestaande be leidsstukken en plannen van Bor- sele zodat na de vakantie kan wor- den begonnen met de discussie met de gemeenteraad. Dat laatste bena drukken verschillende fracties nog Welk toekomst perspectief heeft Borsele nog eens. Zij willen goed betrokken zijn bij het proces. ,,En de politieke dis cussie moet worden gevoerd in de gemeenteraad en niet in de begelei dende commissie, zegt Brilleman. In de eerste maanden van volgend jaar besluit de gemeenteraad over de uitkomsten van het onderzoek. zaterdag 11 juli 2020 Bastiaan van 't Westeinde met hond Luna op de plek aan het Veerse Meer waar hij z'n ecolodges wil bouwen. archieffoto johan van der heijden Wat doe je als raadslid wan neer je hoort dat je door een wethouder onvolledig of zelfs verkeerd bent voorge licht? Juist, dan schiet je in de alarmfase. Willem Adriaansens Rob Paardekam Wolphaartsdijk - Bastiaan van 't Westeinde Borsele komt zóveel geld tekort, dat er harde keuzes moeten worden gemaakt. Doet de ge meente nu niets, dan nadert de afgrond in hoog tempo. Het is daarom de hoogste tijd voor ri goureuze besluiten. Als dat be tekent dat heilige huisjes moe ten sneuvelen of zelfs dat Bor- sele geen toekomst meer heeft als zelfstandige gemeente, dan is dat maar zo. Melita Lanting Heinkenszand - Ingrid Brilleman, PvdA - Roel Boekholt, VVD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131