Nog even en de stank is weg uit Dreischor Kinderen mogen bij 5 GROTE KERK VERLEDEN BROUWERSHAVEN Hoe ze het doet? Geen idee. Maar als Corina Jansen uit Brouwershaven de geschiedenis van haar stad induikt, rent iedereen z'n zolder op. Om er met de mooiste spullen én verhalen weer vanaf te komen. Vanaf 15 juli is in de Grote Kerk van Brouw een expo over de Tweede Wereldoorlog te zien. Noem een onderwerp uit de bezettingstijd en er is in de kerk wel een paneel of voor werp van te vinden. Meest indrukwekkend vindt Jan sen zelf nog altijd het verhaal over de neven Jan Verhoeff (33, schil der) en Marcus van der Klooster (32, boer), twee jonge verzetsmen sen uit Brouwershaven. De twee maken deel uit van de Tien van Renesse; tien mannen die op 10 december 1944 door de Duitsers in Renesse zijn opgehangen. ,,Ga je zoeken, dan is er nog zoveel over hen te vinden. Heel indrukwek kend. Juist ook omdat ze uit Brou wershaven komen." Jansen kruide hoogstpersoonlijk (,,Kun je zien dat ik vier broers heb") zo'n veertig emmers zand de monumentale Grote Kerk van Brouwershaven binnen. Maakte er met jute zakken en een oude «'JA W schep van haar vader een levendig tafereeltje inundatie van. In de hoek van de consistorie staat een grote zwarte band. Af- Ik ga hierna waarschijnlijk iets met de garnalenvisserij doen komstig van een Liberator. Exact zo'n zelfde type als het vliegtuig dat op 5 april 1945 neerstortte op het weiland van Frans, Fien en hun dochter Betsy van den Bout aan de Stapelsweg. Zigzaggend door de kerk komt het verhaal in stukjes en beetjes terug. In foto's waarop de omgekomen beman ningsleden zijn te zien, in kran tenartikelen waarin verhaald wordt van het monument dat de Zonnemairse kunstenaar Rosa- linde van Ingen Schenau maakt ter nagedachtenis aan die mannen. Ook het verhaal over het Brouwse jongetje Willy, dat dodelijk ge wond raakte toen hij - onderzoe kend als-ie was - het vliegtuig wrak van dichtbij bestudeerde, is er te zien. Jansen komt op stoom Het was die tragische gebeurtenis die Jansen aanvankelijk als kapstok voor haar expo had bedacht. Was er geen corona uitgebroken dan was de expositie precies 75 jaar na die rampzalige vliegtuigcrash ge opend. Steeds zoekt de expositie maakster naar actuele gebeurte nissen, die Brouwershaven op de één of andere manier hebben ge raakt. Eerder zette ze haar tanden in de Watersnoodramp en de RTM. Jansen komt pas net op stoom, want er vallen volgens haar nog zat verhalen uit het Brouwse verleden te vertellen. ,,Ik ga hierna waarschijnlijk iets met de garna lenvisserij doen." De Stichting Cultuur Erfgoed Brouwershaven en de Stadsraad Brouwershaven zijn er blij mee. Als SCEB iets graag wil dan is het wel alle ins and outs over het verle den van de stad voor het voetlicht brengen. ,,Het zorgt voor levendig heid én het heeft ook iets verbin dends", merkt Henk Zielman, die zich voor beide organisaties inzet. Dat blijkt alleen al uit alle vrijwil ligers van de stichting die bereid zijn te suppoosten. Dat is nodig op de dagen dat de deuren van de consistorie open gaan. Het stinkt in Dreischor en niet zo'n beetje ook. Sinds het water in de gracht rond de kerkring niet meer be weegt, knijpen buurtbewo ners buiten hun neuzen dicht. En moeten ze binnen dweilen. Toen de mannen van aan nemingsbedrijf De Voogd uit Grijpskerke de gracht leeg pompten, zagen ze de oor zaak: het water moet er nog door heel smalle duikers. Dan krijg je al gauw een ver stopping. Dus de oude be tonnen duikers worden ver vangen door stalen buizen die twee keer zo groot zijn. Dat moet het probleem ver helpen. Het is een flinke klus voor de kleine kerkring. Veel machines, veel herrie en veel mannen in oranje hesjes. Kees van Sluijs is er een van. ,,Vorig jaar waren we hier ook al. Toen hebben we een nieuw regenwaterriool aan gelegd in een straatje hier achter, en nog een in de Jan Kipstraat. Daar is de afvoer van de gracht op aangesloten. Zo gaat dat water straks ge woon weer regelrecht de pol der in." Als het goed is, is het kar wei volgende week vrijdag afgerond. Tot die tijd nog even neuzen dicht. Behalve bij Kees van Sluijs dan. ,,Ik ben dit werk gewend." ZIERIKZEE Zitten de kinderen verveeld op de bank te zeuren om een iPad omdat het buiten rotweer is? Geen nood! Ze mo gen komen spelen bij theater groep Zierik. Mels Hoogenboom en Nelleke Tamerus nemen kinderen van 8 tot en met 12 jaar mee de speel- vloer op. Ze mogen zich verkle den, worden geschminkt en écht in de spotlights gezet. De work shop wordt afgesloten met een echte voorstelling. Er wordt gerepeteerd van maandag 17 tot en met donder dag 20 augustus. Meedoen kost 40 euro. Aanmelden kan via mail@theatergroepzierik.nl. zaterdag 11 juli 2020 SD Alles van zolder voor oorlogsexpo Esme Soesman Brouwershaven tta.1 l 1 1 K Corina Jansen-Verkerk is bezig met het samenstellen van haar derde expositie in de Grote Kerk. foto sandra schimmelpennink - Corina Jansen-Verkerk De Grote Kerk in Brouwersha ven is bijna dagelijks voor pu bliek geopend. En daarmee ook een deel van de expositie. De consistorie, die dienst doet als museumkamer, is vanaf 15 juli van vrijdag tot en met zondag geopend. Van 13.00 tot 17.00 uur. Wendy Wagenmakers Dreischor Hanko Ovaa en Louis van de Bosse van aannemingsbedrijf De Voogd hel pen Dreischor van de stank af. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130