VISSEN METJAN 12 NIEUWS D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma werd door het Kremlin geweerd als lid van een parlementaire delegatie, maar de hele Tweede Kamer liet zijn tanden zien. „Poetin en zijn kliek kunnen niet meer shoppen in de Bijenkorf.'' In de verte komt hij aangewandeld door het rulle zand ter hoogte van het Zwarte Pad op Scheveningen. De ochtendzon zet al flink aan. Sjoerd Sjoerdsma kan zo maar weer de diplomaat zijn die hij was in Ka boel en Jeruzalem. Hagelwit overhemd, zonnebril rustend op het bovenste dichte knoopje, donkerblauwe broek en sportschoenen. Maar schijn bedriegt: ,,Ik moet mezelf in be dwang houden, ik zou zo het water in willen dui ken.'' Een visser is hij nooit geweest, maar hij pakt wel de hengel en gooit na een korte instructie pro bleemloos in. ,,Ik heb wel wat met vis, maar het werk om die op tafel te krijgen, dat zit niet in mijn systeem.'' Alleen bijt de vis vandaag niet. ,,Met de zee heb ik echt heel veel'', zegt Sjoerdsma (39). ,,De zee gaf een totaal vakantiege voel omdat ik uit Limburg kom. Dat heb ik nu ook, als je op zondagochtend beetje mooi weer hebt, gaan we hier heel graag naar het Zuiderstrand. Die totale weidsheid, het gevoel van zand onder je voe ten. Alle dingen die in mijn hoofd spelen, vallen dan weg.'' ,,Dat is echt een klein dorp onder de rook van DSM waar ik ben opgegroeid. Het is het smalste stukje van Nederland: vijftien kilometer naar rechts is het Duitsland, daar ging je tanken en boodschappen doen.vijftien kilometer naar links is het België en ging je naar de bioscoop. Stiekem denk ik weleens dat ik daarom de buitenlandwoordvoerder van mijn partij ben geworden. Omdat buitenland voor mij nooit echt buitenland was.'' ,,Er is iets bij mij gebeurd toen ik 16 was. Het besef dat als je iets onderneemt, dan het zo maar kan sla gen. Maar je moet het wel proberen. Ik zag ergens een computerprogramma en dacht: dat kan ik ook maken. Dat gebeurde en daar kreeg ik geld voor. Ik dacht: jemig zeg!'' ,,Dat is de rode draad geworden: je moet brutaal je vinger opsteken, je voet tussen de deur duwen, niet denken: wie ben ik? Maar: waarom niet? Daarop ging ik politicologie in Londen studeren, dat kon ik helemaal niet betalen. Ik heb toen een bedrijf gevonden dat spelletjes maakte en die zei den: we hebben iemand nodig die weet hoe dit werkt en die de vertaling en de marketing kan doen. Tijdens mijn studie brak de Irakoorlog uit. Leraren waren die oorlog aan het duiden. Toen werd ik echt wakker en wilde actief worden in de buitenlandhoek. Dat maatschappelijke gevoel van iets doen voor mijn eigen land, voor een betere we reld. Met heel veel mazzel ben ik uiteindelijk bij BZ binnengerold voor drie maanden. De kans was heel klein dat ik kon blijven. Ik zei daar: Afrika is het enige wat ik niet wil doen. Liever geen Ont wikkelingssamenwerking. 'Dan ga je naar taskforce Soedan, succes ermee!' Ik heb mijn eer ingeslikt en het was fantastisch. En kon blijven.'' ,,Dat is toch zucht naar avontuur en echt dingen voor elkaar boksen. Ergens in het zand staan en je vertwijfeld afvragen hoe verder. Ik was in Soedan net na de genocide. In Afghanistan gingen we de Kunduzmissie opbouwen. En in Palestina is altijd een conflict. Dat zijn de posten die mij trekken en raken en waar je ook verschil kan maken.'' ,,Het was een heel rare tijd. Ik woonde in een fort in een kamer van 20 vierkante meter. Overal waar ik ging werd ik begeleid door bodyguards. In die omgeving moet je ook het contact met het Af ghaanse volk hebben. Het was 2010 en het ging steeds slechter in Afghanistan. Dat riep bij mij een gevoel van moedeloosheid op, waar doe je dit voor? Anderzijds zorgden we ervoor met onze ontwik kelingsprojecten dat er duizenden meisjes naar school zijn gegaan. Ze hebben een kans gekregen die ze anders nooit hadden gehad.'' ,,Terwijl we daar zaten keken we televisie naar een debatterende Tweede Kamer over deze missie. En minister Rosenthal bleef maar dingen toezeggen voor een Kamermeerderheid. Bij elke toezegging zaten we in Kaboel voor de tv te schreeuwen: 'Nee! Stop!' Ik snap dat we daar wilden blijven, maar het was wel een van de meest vervreemdende ervarin gen. Wat in het debat werd toegezegd strookt niet zo met hoe het daar gaat: het zijn daar Middeleeu- AAN DE HAAK wen met kalasjnikovs. Daar kan je dit soort wen sen niet opplakken.'' ,,Als student was ik met presentaties een trillend rietje in de collegezaal. Later heb ik een leraar wis kunde gesproken, die zei: 'Hoe ben jij Kamerlid ge worden?' Ik merkte dat ik opvattingen had die ik niet kon binnenhouden. Daar moest ik wat mee. Dat was ook een wissel, van spannend beschut werken achter de schermen naar de schijnwerpers, als onderdeel van een groter geheel. Kwetsbaar als politieke zzp'er. Ik wist niet of ik goed kon debatte ren. Vond ik dat leuk om in de partij te opereren? Ik heb ontdekt dat de angst om iets te overwinnen zó bevrijdend werkt en zo veel oplevert.'' ,,Dat vraag ik me eerlijk gezegd ook een beetje af, ha ha! Ik kwam in 2012 op een verkiesbare plek elf en we haalden twaalf zetels. Ze zagen een jong ie mand met buitenlandervaring, op missie in de juiste gebieden. Beetje brutaal. Ik ben Pechtold nog dankbaar dat hij het risico heeft willen ne men.'' ,,Waar ikzelf de meeste voldoening uit haal zijn zaterdag 11 juli 2020 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Frank Jansen. 'Angst om iets te overwinnen werkt zó bevrijdend en levert zo veel op' Jan Hoedeman Waar staat Limbricht voor? Hoe wordt een medewerker van een computer blad buitenlandwoordvoerder van D66? Wat was uw drijfveer als diplomaat? Wat kan een jonge diplomaat in Afghanistan doen? De politiemissie in Kunduz was omstreden in de Nederlandse politiek. r JONGENS DROOM „Toen ik heel jong was, was mijn jongens droom: fabriek worden. Ik ben op gegroeid in Lim bricht. We zaten onder de rook van het grote chemi sche concern DSM. Mijn vader werkte daar en het leek me echt mooi om dat te worden, want dan zou ik al tijd bij mijn vader zijn. Toen ik iets ouder was wilde ik archeoloog worden en met een stoffig borsteltje ineens op zo'n vondst stui ten waardoor de wereld versteld zou staan. Maar ik heb al vrij snel ge leerd dat vele jaren in droogte werken ellendig is en de kleine kans op zo'n ontdekking miniem is. Dat is het dus niet geworden. Voor F16-piloot waren mijn ogen te slecht.'' Kijk op de site bij /video Voor een verlegen diplomaat moest u zichzelf als Kamerlid overwinnen, de bühne op. Wat zag D66 in u? Waar haalt u de kick van het Kamerlidmaat schap uit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12