Krammer eist 2,1 miljoen terug Aemstie Alive slaat jaartje over Extra borden in Zierikzee en Renesse tegen drukte Gemeentebestuur bepaalt 4 Marcel Modde Zierikzee Het draait om veel meer dan de vraag wat geografisch de meest centrale plek is ten opzichte van Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke, vonden alle raads fracties. Daarmee legde de politiek De school wordt vooral gebouwd voor de komende vijftig tot zestig jaar die uitkomst van het locatie-onder zoek van Obase en Radar naast zich neer. De scholenkoepels kwamen uit op het bedrijventerrein Duinzoom in Renesse. Dat leidde tot een storm van kritiek van ouders (voorname lijk uit Burgh-Haamstede) die zich niet gehoord voelden. Ook coalitie partij LSD nam gelijk resoluut af stand van de keuze voor Renesse en herhaalde onomwonden de sterke eigen voorkeur voor Burgh-Haam- stede als groeikern en dorp waar nu de meeste kinderen op school zit ten. De Vos kreeg alle kikkers weer in de kruiwagen en presenteerde don derdag een breed gedragen voorstel. In een aanvullend onderzoek wordt onder meer bekeken hoe het per lo catie zit met bestaande wegen en fietspaden, wat het vervoer van leerlingen zou gaan kosten, hoe het zit met de sport- en naschoolse voorzieningen, maar ook welke mogelijkheden er zijn voor herbe stemming van de huidige schoolge bouwen. Daarbij moet in het oog worden gehouden wat de financi ële gevolgen voor de gemeente zijn, aldus de raadsfracties, net zo goed als de impact van de locatiekeuze op de leefbaarheid van de dorpen. Addertje De fracties waren het er ook over eens dat de schoolbesturen alles uit de kast moeten halen om ouders en leerlingen bij de locatiekeuze te be trekken voor een zo breed mogelijk draagvlak. Toch zat er nog een klein addertje onder het gras. LSD hield vast aan het standpunt dat het gemeentebestuur en niet Obase en Radar uiteindelijk bepaalt wat de beste plek is voor een regio- school. Coalitiepartners SGP en GroenLinks steunden dat stand punt, waarmee een krappe raads- meerderheid voor dat voorbehoud stemde. Pas als de raad de knoop voor de locatie heeft doorgehakt, krijgen de scholenkoepels het ge vraagde investeringskrediet van 5,8 miljoen euro. De PvdA waar schuwde dat die werkwijze tot ver traging kan leiden en zo zelfs het hele plan voor de vorming van een regioschool in de Westhoek in ge vaar brengt. Marcel Modde Bruinisse De kwestie speelt al sinds 2014. Eerder werd het windpark in een bezwaarprocedure bij de arrondis sementsrechtbank in Breda nog in het ongelijk gesteld, waarop Krammer in hoger beroep ging. Het hof komt nu tot de conclusie dat de gemeente op geen enkele manier inzichtelijk heeft kunnen maken waarom ze 2,1 miljoen euro in rekening hebben gebracht voor de bouw van in totaal 34 windtur bines op de Krammersluizen. Volgens belastingadviseur Sjoerd Bosma van Windpark Krammer overschrijdt Schouwen- Duiveland met de eigen legesver- Gemeente Schouwen- Duiveland heeft te veel bouwleges van windpark gevraagd ordening de opbrengstlimiet. De gemeente ontvangt beduidend meer leges dan wat daartegenover aan kosten voor dienstverlening staat. ,,En dat mag niet", aldus Bosma. Het hof deelt die opvatting en heeft ook meegewogen dat Krammer de afgelopen jaren heeft geprobeerd om een 'meer redelijk bedrag' af te spreken met de ge meente. ,,Wij vonden een bedrag van ongeveer vijf of zes ton al heel redelijk. Maar alle voorstellen die we daarvoor hebben gedaan wer den categorisch afgewezen", aldus directeur Tijmen Keesmaat. ,,Dit project is tot stand gekomen om dat er door veel verschillende par tijen intensief is samengewerkt. Ook met de gemeente. Alleen op dit onderwerp lukte dat helaas niet en dat betreuren we." Wethouder Daniël Joppe was gistermiddag inhoudelijk nog niet op de hoogte van de uitspraak. Hij moet het antwoord schuldig blij ven hoe de toch al financieel nood lijdende gemeente de 2,1 miljoen euro gaat opvangen. Tegen de uit spraak is nog cassatie mogelijk. Voornaamste reden voor de afge lasting is dat de organisatie nu niet bij ondernemers durft aan te klop pen om het muziekfestival in Haamstede te sponsoren. ,,De meeste bijdragen komen van kleine ondernemers", legt be stuurslid Jaap Boiten uit. ,,Die heb ben het nu gewoon zwaar. Dan gaan we niet ook nog eens om geld vragen voor ons feestje." Daarnaast heeft de organisatie te weinig zekerheid dat het festival zou kunnen doorgaan. ,,Om zo'n groot festival te plannen, moet je verbintenissen aangaan. Leveran ciers van alle middelen en materi- Vanwege corona maakt de organisatie een pas op de plaats alen en het reserveren van de sporthal: noem maar op. Maar stel dat er een tweede of een derde golf uitbreekt? Dan kunnen wij onze afspraken niet waarmaken. Ook niet richting artiesten, die vroeg moeten worden geboekt." Het meerdaagse evenement in Sportcentrum Westerschouwen trekt jaarlijks enkele duizenden bezoekers. Tal van bekende arties ten traden er op. Vorig jaar werd het 15-jarig bestaan groots gevierd. Het viel de bestuursleden dan ook niet mee om deze beslissing te nemen, vertelt Boiten. ,,J e mag ge rust weten dat we daar lang over hebben gedaan. Al vele vergade ringen, om precies te zijn." ,,De een zei afgelasten, de ander zei laten doorgaan. Maar we heb ben geconcludeerd: het is jammer als we een jaartje overslaan, maar voor het voortbestaan van Aemstie maakt het niet uit. Sterker: dit tus senjaar geeft ons de kans om in 2022 extra te gaan knallen. Daar maken we gewoon een topeditie van." Marcel Modde Zierikzee De gemeente neemt extra maatre gelen om de stroom bezoekers in Zierikzee en Renesse in toom te houden en een opleving van het co ronavirus tegen te gaan. Bij de parkeerplaatsen komen borden waar meertalig op staat aan geven dat voetgangers aan de rech terkant van de straten dienen te lo pen. Op het wegdek worden cirkels geplaatst die duidelijk maken dat passanten onderling anderhalve meter afstand moeten houden. De dagelijkse praktijk wordt goed in de gaten gehouden, zegt burge meester Jack van der Hoek naar aanleiding van vragen van het CDA en GroenLinks over handhaving van de maatregelen. Dreigt het op sommige plekken te druk te wor den, dan wordt gekeken of het af sluiten van die route zinvol en mo gelijk is. En niet eerder, aldus Van der Hoek. Hij neemt de suggestie van GroenLinks mee eventueel vrijwilligers van het Rode Kruis in te zetten als coronacoaches om be zoekers te wijzen op de aangegeven looproutes. Burgemeester Van der Hoek is er nog niet van overtuigd dat het zo geheten stoplichtmodel waarmee Sluis en Veere experimenteren ook werkt in Zierikzee of Renesse. Be zoekers worden zo aan de rand van het centrum geïnformeerd of het verderop druk is. zaterdag 11 juli 2020 Onderzoek naar plek regioschool De beste plek voor een regio- school in de Schouwse West hoek hangt niet alleen af van de bestaande omstandigheden. ,,De school wordt vooral ge bouwd voor leerlingen en hun ouders in de komende vijftig tot zestig jaar", benadrukte SP- fractievoorzitter Anita de Vos het belang voor de langere ter mijn. En dus is een nieuw onder zoek nodig naar de ideale loca tie, besloot de gemeenteraad donderdagavond unaniem. - Anita de Vos, SP De gemeente Schouwen-Duive- land moet 2,1 miljoen euro aan bouwleges terugbetalen aan Windpark Krammer. Het ge rechtshof in Den Bosch gaat mee met de bezwaren die Krammer heeft ingediend tegen de hoogte van de heffing. Muziekfestival Aemstie Alive, dat stond gepland voor januari 2021, gaat niet door. Vanwege de coronacrisis wordt de zes tiende editie doorgeschoven naar 2022. Wendy Wagenmakers en Luc Oggel Burgh-Haamstede ZIERIKZEE Zierikzee heeft na elf jaar afwe zigheid weer een burgemeester in haar mid den. Jack van der Hoek heeft zich gisteren of ficieel laten inschrijven als inwoner van Schou wen-Duiveland. Hij trekt samen met zijn echt genote Ingrid in een huurwoning in renovatie- wijk Buzee. Wethouder Ankie Smit (r) had een klein welkomstpakket. Op basis van de wette lijke verplichting dat een burgemeester in de eigen gemeente moet wonen, kwam Van der Hoek in aanmerking voor een urgente afhan deling. ,,Ik ben blij dat het zo snel is gegaan en we geen jaar hebben moeten zoeken." Zijn voorganger Gerard Rabelink was langer op zoek naar een geschikte woning, voordat hij neerstreek in Nieuw-Haamstede. Voormalig burgemeester Jack Asselbergs woont nog steeds in de oude ambtswoning in de Noord havenpoort in Zierikzee. Van der Hoek ver huist vanuit Uitgeest. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129