TOPBOEKEN INTERVIEW In Bloemen van de duisternis schetst Tatiana de Rosnay (58) een somber beeld van de toekomst. Bijna werd de auteur van Haar naam was Sarah door de werkelijkheid ingehaald. ,,Wat ik bedacht, voltrok zich in het echt.'' i „Prachtige zoekprenten over onze letters.'' (Hoogland Van Klaveren, €24,90) Charlie Mackesy - De jongen de mol de vos en het paard ,,Een prachtig verhaal over liefde en vriendschap, in een mooie vertaling van Arthur Japin.'' (VBK Media, €20) „Waarom we steeds meer werken voor minder geld: stof tot naden ken." (Atlas Contact, €20) - ,,Een aangrijpend debuut over een onmogelijke jeugd in Friesland.'' (In de Knipscheer, €19,50) „Uitgeklapt is dit prentenboek meer dan 4 meter lang. Peter van den heuvel tekent heel gedetailleerd.'' (Gottmer, €16) ,,Mooie verhalen en recepten van twee echte wijnliefhebbers.'' (Singel Uitgeverijen, €30) Het is snikheet in Parijs op de dag van het interview met Tatiana de Rosnay. In haar roman Bloemen van de duisternis gaat Parijs gebukt onder een zoveelste hittegolf, waarbij de thermometer de 48 graden aan tikt. ,,De afgelopen dagen was het bijna net zo erg als in mijn boek", vertelt De Rosnay via WhatsApp-video. ,,Ik woon net als mijn hoofdpersoon op de bovenste verdieping, en het wordt daar erg warm. Op een gege ven moment was het 42 graden.'' Het was niet de enige bizarre parallel tus sen het boek en de werkelijkheid. D e dysto- pische roman, over schrijfster Clarissa die na een scheiding van haar man een etage betrekt in een appartementengebouw voor kunstenaars, speelt zich af in een nabije, maar herkenbare toekomst. Aanslagen heb ben de Eiffeltoren in Parijs, de Londense Big Ben, de Sixtijnse kapel in Rome en het San Marcoplein in Venetië verwoest, en Europa gaat gebukt onder de klimaatveran- dering, die steeds ergere hittegolven tot gevolg heeft. Bijen, bomen en bloemen zijn er bijna niet meer. De samenleving wordt beheerst door technologie - zelfs seks en liefdesrelaties worden overgenomen door robots. Maar dat is niet het enige wat Cla rissa zorgen baart; in haar appartement wordt ze dag en nacht in de gaten gehouden door camera's. Haar fysieke en geestelijke gezondheid wordt niet alleen voortdurend gemonitord, maar ook - denkt ze - negatief beïnvloed. Daardoor laait ook het oude ver driet over het verlies van haar zoontje weer op. Clarissa begint zich steeds onveiliger te voelen, helemaal als een van haar mede bewoners plotseling verdwijnt. De Rosnays boek lag nog maar twee da gen in de winkel toen de corona-lockdown Parijs veranderde in een spookstad. ,,Het was haast alsof ik in mijn boek terecht was gekomen: lege straten en drones die rond vlogen en mensen opdroegen naar huis te 30 Lezen Daan van der Valk over de bestsellers van boekhandel De Vries Van Stockum in Haarlem (en drie tips). efit. Jitit, ClwCürf 3 BESTSELLERS Charlotte Dematons - Alfabet Sander Heijen en Hendrik Noten Fantoomgroei "jt °T de^wijnboer 3 AANRADERS Lex Paleau - Winterwater Pieter van den Heuvel De verhuisdieren Olle Swets en Charlotte Marres De wijnboer 'Het was of ik in mijn eigen boek terecht was gekomen' TEKST VIVIAN DE GIER FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 110