10 NIEUWS Jarenlang bood Mario G.T. etsen en schilderijen aan bij grote veilinghuizen Een kunst zwendelaar uit Rome is ont maskerd dankzij speurwerk van de Nederlandse politie. Die kwam hem op het spoor via een vervalste ets van Pablo Picasso op een veiling in Maastricht. De Italiaan blijkt in tal van landen tientallen valse Picasso's op veilingen te hebben aangeboden. Hij moest enkele dui zenden euro's op brengen op de veiling van Maastricht: een ets van Pablo Picasso. En als Nederlandse kunstrecher cheurs niet waren getipt door Duitse collega's, was het werk in december 2017 vermoedelijk ge woon verkocht. ,,Want de ets was uitstekend vervalst, inclusief wa termerk", zegt Richard Bronswijk, politierechercheur Kunst en An tiek Criminaliteit. Maar het veilinghuis trok het werk terug en Bronswijk en zijn collega's namen de valse ets in be slag. Hun onderzoek voerde via München en Leiden dit voorjaar naar de vermoedelijke oplichter in Rome: de 66-jarige Mario G.T.. Geen nieuwkomer, blijkt uit on derzoek van deze krant: met een verhaal over zijn grootvader die in de kunsthandel zat, heeft de Itali aan voor honderdduizenden euro's aan etsen en schilderijen verkocht. Suite Vollard De ontdekte ets in Maastricht werd aangeboden als proefdruk uit de zogeheten serie Suite Vollard, een serie van honderd etsen die Picasso in de jaren 30 in opdracht van de Franse kunsthandelaar Ambroise Vollard vervaardigde. Van elke ets werden honderd af drukken gemaakt. Slechts enkele musea in de wereld hebben de se rie compleet. De afgelopen jaren nam de Duitse politie vervalsingen uit de serie in beslag. De Duitsers tipten de Nederlanders dat in 2017 zo'n zelfde werk in Maastricht op het punt stond te worden geveild. ,,Toen in München ook werken opdoken, zijn we met de ets uit Maastricht daarnaartoe gereden. Onze ets bleek op dezelfde manier gemaakt te zijn als de Duitse'', legt Bronswijk uit. ,,Daar moest dus dezelfde vervalser achter zitten.'' De aanbieder bleek de valse werken via verzekerde post te stu ren naar veilinghuizen. Hij gaf daarbij een adres in Frankrijk op, dat na onderzoek niet bleek te kloppen. „Daarmee leek het spoor in eerste instantie dood te lopen'', vertelt Bronswijk. Want de Italiaan Mario G.T. leidt een vrijwel onzichtbaar leven. Toch ontdekt deze krant één link: in het Franse Antibes heeft in de jaren 90 een bedrijf ingeschreven gestaan onder zijn naam. Op dat adres blijkt al jaren een Renaultga- rage gevestigd. Maar Antibes heeft rijke kunstzwendelaar ontmas kerd. De Italiaan laat al minimaal tien jaar Picasso's veilen, voor soms tienduizenden euro's per werk. Hij beweert de kleinzoon te zijn van een kunsthandelaar, die in de jaren 30 liefst 36 etsen van Pi casso zou hebben gekocht. Hij schermt met een document van galeriehouder Anton Giulio Bra- gaglia uit Rome waaruit dat zou blijken. Met dat document over tuigt hij kopers dat de werken die hij aanbiedt echt zijn. Vanessa Vaes van veilinghuis Dickhaut uit Maastricht herinnert zich dat exacte verhaal uit eind 2017. ,,Juist omdat de ets werd aan geboden vanuit het buitenland, waren wij extra alert. Het verhaal over die opa was plausibel. De zelfde man had al kunstwerken aangeboden aan niet de kleinste veilinghuizen, dus het leek te kloppen. Gelukkig konden wij het werk op tijd terugtrekken.'' Juist omdat de ets werd aangeboden uit het buitenland, waren we extra alert wél een link met Picasso. De kun stenaar woonde er in 1946 in een kasteel, waar later het eerste Picas- somuseum werd geopend. Het Musée Picasso in Antibes bezit tweehonderd werken van de Spaanse kunstenaar, waaronder zestig etsen. Heeft G.T. er kennis of inspiratie opgedaan voor zijn zwendelpraktijken? Een mede werkster zegt de man niet te ken nen. ,,Zijn naam zegt mij niets.'' Ook de politie kwam in Frank rijk niet dichterbij de Picasso- zwendelaar. Totdat afgelopen jaar vier etsen werden aangeboden bij veilinghuis Onder de Boompjes in Leiden. ,,Daar hoorde een reke ningnummer bij dat leidde naar een adres in Rome'', zegt Brons wijk. Dat bleek de doorbraak. Via Europol namen de Neder landers contact op met de afdeling TPC van de Italiaanse Carabinieri, een team van maar liefst driehon derd man dat zich volledig richt op kunst- en antiekcriminaliteit. Bronswijk kan enige jaloezie niet onderdrukken. Zijn afdeling be staat uit slechts drie man en en kele parttime politiemensen in de regionale eenheden. ,,We bestaan niet eens officieel in de politiefor- matie'', zegt Bronswijk. ,,Dat is wel jammer, want er gebeurt veel in de kunstcriminaliteit. Ook witwas sen en terrorismefinanciering.'' De afdeling Kunst en Antiek Criminaliteit bleek een waarde volle tip te hebben voor de TPC. ,,Het adres in Rome klopte. Dit voorjaar hebben ze de verdachte gearresteerd.'' Het Italiaanse on derzoek loopt nog steeds. Met Mario G.T. is een belang- Expositie Met hetzelfde verhaal over zijn grootvader heeft G.T. aan veiling huizen over de hele wereld Picas so's aangeboden. Hij haalde in 2011 het nieuws toen hij een schets van Picasso liet veilen in het Australi sche Perth. Zijn Picasso, die tussen de 45.000 en 60.000 euro moest opbrengen, zou deels ten goede komen aan mensen in een rolstoel. In totaal heeft de Italiaan tiental len Picasso's laten veilen, bij het gerenommeerde Christie's in Lon den en veilinghuizen in onder meer Nederland, Duitsland, Aus tralië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten. De in Maastricht en Leiden ge confisqueerde vervalste etsen worden vanaf 18 juli tentoonge steld in het Museum voor Valse Kunst in Vledder. Daar is een spe ciale expositie van door de politie in beslag genomen valse kunst werken. zaterdag 11 juli 2020 GO Koen Voskuil Maastricht/Rome Ze leken zo echt, die vervalste Picasso's Rechercheur Richard Bronswijk van Kunst en Antiek Criminaliteit toont enkele van de vervalste etsen uit de Suite Vollard. foto guus schoonewille M Vervalsing van Le repos du sculpteur II van Picasso. Boven het eve neens verval ste watermerk en de handte kening. FOTO'S UKAUCTIO- NEERS - Vanessa Vaes, veilinghuis Dickhaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10