kortgeleden aangekomen, hun gigantische koffers volstouwen met producten die in Hongkong om een of andere reden goed koper waren dan op het vasteland. Soms duwden ze elkaar weg van hun koffer, soms hielpen ze elkaar door er samen op te gaan zitten om het ding dicht te krijgen. 's Avonds werden de straten eerder voller dan leger, en het gezelschap was bont. Seks- werkers, queer folk, kettingrokende toyboys die je voor een avondje gezelschap kwamen houden, travestieten. Nooit, maar dan ook nooit, had ik zulke mensen en taferelen in van China meegemaakt, waar andersge aardheid sterk wordt ontmoedigd, en vrije seksuele expressie vrijwel onmogelijk is. Hongkong kent niet één geschiedenis. Het kent er honderden. En het mooie was: het leek ook honderden toekomsten te kun nen hebben. Maar dat werden er de afgelo pen jaren steeds minder. D e greep van het vasteland verstevigde; keer op keer worden nieuwe wetten uitgevaardigd die de auto nomie van de Hongkongers beknotten. Massale demonstraties werden op touw gezet. De demonstraties werden protesten, de protesten werden rellen, confrontaties tussen Hongkongers en de Chinese politie volgden. Het duurde maanden. De werke lijke aantallen gewonden en doden zijn nooit duidelijk geworden. En nu, terwijl wij in het westen bezig zijn met de gevol gen van het coronavirus en de moord op George Floyd, terwijl het oog van de wereld zich op elders richt, wordt het lot van Hongkong beslecht. Het gebied verdwijnt niet. Maar die chaos waarin voor iedereen plaats was, die zo leek op vrijheid, wordt niet langer getolereerd. D e vele tegenstrijdigheden van Hongkong zullen vervagen tot één en dezelfde, grau were kleur. Daarmee zal ook Hongkong zijn bijzonderheid verliezen; een cultuur zonder tegenstrijdigheden is niets anders dan folklore. Duizenden stemmen zullen worden teruggebracht tot één: die van Xi Jinping. Toen mijn geliefde en ik Hongkong verlieten, zeiden we tegen elkaar: we komen hier terug. En hoewel we over een tijdje best het vliegtuig zouden kunnen pakken, is echt terugkomen vermoedelijk niet meer mogelijk. Chaos Hongkong was lang een chaos waar voor iedereen plaats was. China tolereert dat niet langer. ZATERDAG 11 JULI 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109