van 1100 vierkante kilometer. Ter vergelij king: Flevoland telt 1400 vierkante kilo meter voor 416.000 inwoners. Om ruimte te bieden aan al die mensen, wordt elke meter benut: Hongkong kent gigantische wolkenkrabbers, verkeersknooppunten waar zes snelwegen boven en onder elkaar bewegen, met houtje-touwtjerestaurants in wat Nederlanders de berm zouden noe men. Tegenwoordig is er een fraaie interna tionale luchthaven, maar tot 1998 landden vliegtuigen op de beruchte Kai Tak Airport, zesde op de lijst van gevaarlijkste vliegvel den ter wereld. Gebouwd op een strook drooggelegd land, kende het slechts één behoorlijk korte landingsbaan met een aan vliegroute dwars door de wolkenkrabbers. Er was letterlijk geen ruimte voor vergis singen. Mijn geliefde en ik betrokken een minus cuul kamertje op de 24ste etage van een gigantische blokkentoren nabij Temple Street Market. We konden alleen in foetus houding slapen en op het stukje vrije vloer tussen onze bedden in kon slechts één per soon staan. De eigenaar van ons 'hotel' was een vrouw die permanent op het gangetje zat; zeker vijftien uur per dag keek ze naar een minuscuul schermpje, waarop soaps werden vertoond. Haar gegniffel hoorde je door de muren heen. Op een van onze eerste dagen in Hong kong gingen mijn vriendin en ik naar het pand waar tot 2015 het beruchte Causeway Bay Books zat, waar je boeken van allerlei allooi kon kopen, van bestsellers tot poli tieke satire en boeken van Harry Potterfans met de personages en locaties uit de boe- kenreeks van J.K. Rowling. Een van de grootaandeelhouders van het concern waaronder de winkel viel, was naar verluidt bezig met een boek over president Xi Jin- pings liefdesleven, getiteld Xi en zijn zes vrouwen. Vermoedelijk was het de betrok kenheid bij dat project die ervoor zorgde dat vijf medewerkers van de winkel ineens verdwenen. Later bleek dat ze waren ont voerd door de Chinese regering, als straf, maar ook om hen te laten bekennen dat ze antipatriottisch hadden gehandeld. In 2017, twee jaar later dus, zat er een stoffenwin- keltje. Niets deed nog denken aan het anar chistische literaire knooppunt. Xi en zijn zes vrouwen is nooit verschenen. .Üaiijfelglfl ZATERDAG 11 JULI 2020 27 li j.-aiJBEKÖlfjE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 107