5m'" Chaos, met plaats voor iedereen, zo voelde Hongkong voor schrijver Daan Heerma van Voss toen hij daar drie jaar geleden was. De stad van toen bestaat inmiddels niet meer. Soms kun je uit stilte meer afleiden dan uit woorden. Het was herfst 2017. Ik gaf lessen Creatief Schrijven aan een Chinese universiteit. Toen ik 'mijn' professor daar vertelde dat ik in mijn vrije week naar Hongkong vertrok, keek ze me doordrin gend aan. Ik was er nog nooit geweest, legde ik uit, ik was nieuwsgierig, ik verlangde naar een ander decor en ja, mijn vriendin had haar zinnen op het bezoek gezet. De blik van de professor drukte begrip uit, acceptatie, maar ook een zekere frustratie; ze had liever gehad dat ik haar niet had verteld van mijn bestemming. Haar blik zei: je bent vrij om te gaan waar je wilt, maar ook weer niet zo vrij dat ik dit niet moet melden aan mijn bazen. Officieel is Hongkong een 'speciale bestuurlijke regio van de Volksrepubliek China', een deel van China dus. En toch moesten mijn vriendin en ik lastige vragen van douaniers beantwoorden, werd eft aparte stempels in ons paspoort geslagen, en was het universiteitsbestuur op de hoogte gesteld van ons uitstapje. Hongkong, zo bleek, was weliswaar geen verboden terrein, maar vertrouwen deed China het gebied allerminst. Vanaf 1997, het jaar dat het Verenigd Koninkrijk de stad overdroeg aan China, is sprake geweest van een gestage Chinese inperking van de Hongkongse autonomie. Maar dat het, vanaf 2017 gemeten, slechts drie jaar zou duren voordat de Chinese regering een 'nationale veiligheidswet' zou aannemen die verzet en vrije menings uiting praktisch onmogelijk maakt, had ik destijds geen moment vermoed. Hongkong is een merkwaardig gebied. Er wonen 7 miljoen mensen op een oppervlak 26 mi *4 FOTO'S GETTY IMAGES, HOLLANDSE HOOGTE/AFP HONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106