ho op hij d«rfi 'De angst gekwetst te worden is er nog altijd' Lany2QQrnacw 5f ff és mw Om tf por\ BV DE LIEFDE /Hft Herman (37) stapt niet makkelijk op vrouwen af. Door een eerdere relatie weet hij wel dat hij graag een levensgezel wil. ,,Ik heb altijd uitgekeken naar het moment dat ik de vrouw tegen zou komen met wie ik mijn leven wil delen. Dat dat niet vanzelf ging, komt door een combina tie van factoren. Op school werd ik gepest vanwege mijn flaporen en ook belaagd door een groep jongens van een andere school, die me sloegen en mijn fiets ver nielden. Thuis was het wel veilig, maar als kind en puber kon ik mijn ouders niet uit leggen hoe bedreigend de sfeer op school was. Pas de laatste jaren praat ik met hen over hoe ongelukkig ik me toen voelde. De impact van dat pesten was enorm. Ik voelde me minder dan anderen, niet de moeite waard. Door de stress ging ik erger stotteren dan ik al deed. Ik hield steeds vaker mijn mond. Ik kon goed leren, en omdat dat hele sociale gedoe moeilijk voor me was, koos ik een extreem technische studie en later werk. Ik zat er tussen lotgenoten, rustige jongens die het liefst bezig waren met sommen en testopstellingen. Een mannen wereld met veel autisten, waarin het inter menselijke heel mager was. Daartussen was ik een dolende ziel, net als zij een uit vinder en techneut, maar dan een die niet alles rationeel wilde benaderen. In 2014 vierde ik Koningsdag met een supersociale neef. Een vriendin van hem stelde me voor aan een leuke vrouw. Daar mee was de eerste hobbel, contact leggen, genomen. Tot mijn verrassing leek ze mij ook leuk te vinden. We spraken een paar keer af en kregen een relatie. Met haar heb ik voor het eerst gevreeën. Het was fantas tisch, geweldig, een ontdekking. Ik voelde me twee keer meer mens. Een man, iemand die ertoe doet. Hoe beter ik haar leerde kennen, hoe aantrekkelijker ik haar vond. Desondanks kreeg ik twijfels. Ze was heel gesloten. Ik kwam er niet achter hoe ze dingen beleefde en wat ze voelde. Dat maakte me nerveus en onzeker. Af en toe hadden we zware gesprekken over haar geslotenheid. Dat luchtte even op, maar we kwamen niet vooruit. En omdat ik nooit had kunnen oefenen met relaties was ik naïef. Ik meende dat alles moest kloppen, vroeg me telkens af: is dit de ware? Na een jaar zetten we er een punt achter. Een week lang was ik opgelucht. Daarna gleed ik af. Ik voelde me slecht, leefde op de automatische piloot. De relatie bleek een trigger te zijn geweest voor mijn minder waardigheidsgevoelens, opgedaan door die pesters. De actieve dreiging van decennia geleden was er niet meer, maar de angst gepakt, gekwetst en vernederd te worden was er nog steeds. Ik moest dat eindelijk serieus aanpakken. Mijn huisarts adviseerde me in groepsthe rapie te gaan. Ik was er doodsbenauwd voor, want ja, een groep. Maar 2,5 jaar gele den ben ik ermee begonnen en het was meteen goed. Elke week komen we met ne gen volwassen mannen en vrouwen van ongeveer mijn leeftijd bij elkaar en praten over wat ons dwarszit. Ik ben er enorm van opgeknapt. Ik ben positiever en minder zwaar op de hand. Ik probeer nu met vrouwen contacten te leggen die niet per se gericht zijn op een relatie of seks. Ik wil hen leren kennen om te ontdekken wat bij mij past. Wat vind ik aantrekkelijk? Welke interesses delen we? Waar voel ik me prettig bij? Kortom, de dingen die je normaal gesproken in de puberteit onderzoekt. Het verlangen naar een vrouw met wie ik genoeg raakvlakken heb, blijft groot. Inmiddels geloof ik dat er ergens zo iemand voor me is.'' t— - TEKST WILMIE GEURTJENS ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte naam van Herman is bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 11 JULI 2020 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101