Serviërs boos op president om uitbraak Lockdown scheelde ruim 500 verkeersdoden in EU 9 overhoop met de overheid IRONA TATUUR LEVE VjrjHElD down dicht, Engel voert nu actie onder de noemer Viruswaanzin. Hij stelt onder meer dat de zes duizend Nederlandse 'coronado- den' wel mét, maar niet Mn het virus zijn gestorven. En de nood wet voor de coronamaatregelen is volgens hem bedacht 'om de maatschappij te knechten'. Willem Engel is de zoon van Cees Engel, een Rotterdamse pandjesbaas en voormalig eige naar van de beruchte camping Fort Oranje. Engel senior ligt al decennia overhoop met de over heid en droeg het wantrouwen over aan junior. Zoon Engel was ook mystery- guest op de verboden demon stratie in Utrecht afgelopen za terdag. Ondanks het verbod zette de organisatie Nederland in Verzet toch door. Een kwar tier voor aanvang werd de locatie bekendgemaakt: een park in de wijk Oog in Al. Er kwamen tweehonderd mensen op af. Achter Nederland in Verzet zit Martijn 'Tinus' Koops. Koops (38) heeft een bewogen leven achter zich. Hij is lang drugsver slaafd geweest en bekostigde die verslaving door criminaliteit, vertelde hij in een tv-interview. Uit rechtbankstukken blijkt dat hij in 2002 moest voorkomen voor een overval bij een pinauto maat. Later verkoopt hij de dak lozenkrant. Daarna zet hij een bedrijfje op in exotische dieren, hij fokt onder meer slangen. De demonstratie zaterdag was 'tegen de 1,5 metersamenleving en de onmenselijke situatie van ouderen'. ,,We staan hier omdat we onze vrijheid terug willen'', zei Koops. Drie dagen later werd hij 's ochtends aangehouden. Na verhoor kwam hij weer vrij. De verdenking: bedreiging van Jan van Zanen, tot 1 juli burgemees ter van Utrecht. Koops heeft in een video gezegd dat Van Zanen Dordrecht in Verzet is tegen de noodwet, voor de vrijheid 'een baksteen in zijn nek moest krijgen' Vorige maand werd Koops ook aangehouden tijdens een demonstratie op het Malie veld in Den Haag. Op de achtergrond werd Koops gesteund door Integer Nederland. De man daarachter wil niet meer met zijn naam in de krant. Hij werkt als vj, 'voor de productie van al uw tegenge luid'. In het begin van de lock- down viel zijn werk weg, zegt hij. Hij besloot de demonstraties tegen de maatregelen te gaan on dersteunen. ,,Iedere demonstra tie is een netwerkborrel. We proberen zoveel mogelijk elkaars demonstraties te bezoeken. We proberen ook met de boeren af te stemmen wie wanneer waar de monstreert.'' Online deelt hij berichten van QAnon: een uit de VS over gewaaide complottheorie over de 'Deep State'. ,,Ik heb het niet zo op met de overheid. Er ligt ge woon een internationaal draai boek klaar voor deze pandemie. Dit is niet meer toevallig.'' Dordrecht in Verzet, dat afge lopen zondag een verboden de monstratie toch liet doorgaan, wordt geleid door Stefan van Drunen. Hij organiseerde voor het eerst in zijn leven een de monstratie, vertelde hij dit weekend. ,,Tegen de noodwet, voor de vrijheid.'' Van Drunen, die onder meer als lasser heeft gewerkt, heeft de aangekondigde demonstratie van komend weekend afgeblazen. Op de Face- bookpagina stond maandag: 'Vanmorgen ben ik opgehaald door de politie. Dit heeft niets met Dordrecht in Verzet te ma ken, maar de demonstratie op zondag 12 juli kan niet doorgaan.' Er is dit weekend wel een pro test. Nederland in Opstand trekt zaterdag in een 'Vrijheidsmars' naar het Mediapark in Hilver sum, omdat de organisatoren vinden dat de NOS nepnieuws verspreidt over de coronapande- mie. Het Servische crisisteam benadrukt dat hiermee een tweede besmet- tingsgolf moet worden voorkomen. In het circa 7 miljoen inwoners tel lende land is bij ruim 17.000 men sen vastgesteld dat ze corona heb ben opgelopen. De ziekenhuizen liggen overvol en het zorgpersoneel is uitgeput, zo rechtvaardigde de Servische premier Ana Brnabic de nieuwe beperkingen. Brnabic begrijpt niets van de ge welddadigheden in de hoofdstad en de mislukte bestorming van het parlementsgebouw. De vlam sloeg in de pan nadat president Aleksan dar Vucic had besloten het land op nieuw grotendeels op slot te doen omdat het virus op diverse plekken weer de kop opstak. Dat viel heel slecht, omdat diezelfde Vucic door veel Serviërs verantwoordelijk wordt gehouden voor de terugkeer van het virus. Dit omdat hij - on danks de waarschuwingen van vi- rologen - op 21 juni tóch de verkie zingen liet doorgaan. Ook sport- wedstrij den met publiek - waaron der het toernooi van nationale ten- nisheld Novak Djokovic, dat een superspreadevent bleek - mochten van Vucic toen opeens weer. Ook bars gingen open. Vucic won de verkiezingen, mede omdat oppositiepartijen de verkiezingen boycotten. Maar de prijs is nu wel een nieuwe golf aan coronabesmettingen, zeggen zijn tegenstanders en de demonstran ten op straat. Daar werd gescan deerd dat de president een dief was en dat de miljoenen die in zijn her- verkiezing waren gestoken hadden moeten worden besteed aan betere zorg in de ziekenhuizen. Vucic, die momenteel op bezoek is in Frank rijk, is kennelijk toch onder de in druk van de protesten. Zijn rege ring heeft afgezien van een oor spronkelijk voor komend week einde geplande avondklok. De straatgevechten begonnen nadat een aanvankelijk vreedzame betoging zou zijn gekaapt door na tionalistische groeperingen en ook pro-Russische extremisten. Vol gens Vucic gingen de demonstra ties niet over de nieuwe lockdown, maar was het 'een onaangekon digde, illegale politieke bijeen komst'. De politie zou pas hebben ingegrepen toen de relschoppers het parlementsgebouw begonnen te slopen, aldus de president. Vol gens hem raakten 43 agenten ge wond, van wie er één een schedel- Demonstratie is een onaangekondigde, illegale politieke bijeenkomst breuk opliep. De president bena drukte dat hij niet zou terugkrab belen onder druk van 'schurken en hooligans'. Tientallen demonstran ten en politiemensen raakten ge wond bij botsingen in Belgrado en andere steden. Vucic toonde foto's van agenten. Sommigen waren met messen aangevallen. Mensenrechtenorganisaties meenden dat er buitensporig poli- tiegeweld was gebruikt. Video's to nen heftige beelden, onder andere van een demonstrant die door ver schillende agenten wordt afgetuigd en schijnbaar bewusteloos op de stoep wordt gedumpt. Nederland heeft in een reactie op de corona- uitbraak de grens gesloten voor in woners van Servië en Montenegro. BRUSSEL Dat Europese lan den werden stilgelegd om corona te bestrijden, scheelde in april ruim vijfhonderd ver keersdoden. De daling van 36 procent is 'ongekend', zegt de Europese Raad voor Trans portveiligheid. Nederland telde juist méér slachtoffers. Er gingen zoveel minder auto's de weg op, dat er op nog minder slachtoffers had mogen worden gerekend, stelt de raad. In vrij wel heel Europa bleef de daling van het aantal verkeersdoden achter bij de afname van het verkeer. Dat komt mogelijk doordat weggebruikers op de lege wegen meer gas gaven. Slachtoffers in Spanje droegen minder vaak een gordel, moge lijk omdat de politie druk was met het handhaven van de coro- naregels. De raad oppert dat Nederlan ders die niet met de trein of de bus konden reizen, zich mis schien onwennig aan fiets of motor hebben gewaagd - met slechte afloop. Ook mochten vrachtwagenchauffeurs langer doorrijden, om te voorkomen dat hamsterwoede tot lege schappen zou leiden. vrijdag 10 juli 2020 GO tegen bijna alles - Stefan van Drunen De Servische autoriteiten heb ben gisteren bijeenkomsten van meer dan tien mensen verbo den. Dat gebeurde na twee nachten van gewelddadigheden in hoofdstad Belgrado vanwege het opnieuw invoeren van een coronalockdown door president Aleksandar Vucic. Bob van Huët Rotterdam/Belgrado - President Vucic van Servië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9