'Trouwstoetmepper' gaat een jaar de cel in voor slaan agent Koning België ontmoet privé president Congo na spijtbrief 8 NIEUWS Mensen achter coronaprotesten liggen vaak Wat is de overeenkomst tussen een acteur, een tourgids, een vj, een dansschool houder en een voormalige straat krantenverkoper? Het zijn enkele drijvende krachten achter de demon straties tegen de coronamaatregelen van de afgelopen en komende weken. 'Meerderheid wijst protesten af' Ook moet hij zich na het uitzitten van zijn gevangenisstraf direct la ten opnemen in een psychiatrische kliniek. Daarna moet hij onder be handeling blijven. Verder mag hij geen drugs gebruiken. Een voorwaardelijke straf van twaalf maanden die hij voor een eerder incident kreeg, hoeft hij niet uit te zitten. De agent, die op de Westzeedijk een overlastgevende bruidscolonne had stilgezet, hield er een whiplash aan over. Shahid B. is vrijgesproken van zware mishan deling omdat nog niet duidelijk is of de agent blijvend letsel over houdt. Justitie eiste twee weken ge leden 1,5 jaar cel en tbs tegen B., naast het uitzitten van de al eerder opgelegde voorwaardelijke straf. De politie kreeg in augustus 2019 klachten over aanhoudend getoe ter, gevaarlijk rijgedrag en ook over bruiloftsgasten die op autodaken zaten en het andere verkeer tegen hielden. Toen agenten de feestgan gers op de Maasboulevard wilden aanspreken, gingen ze ervandoor. Op de Westzeedijk werd de stoet alsnog gestopt. Daar ging het mis toen B's zwager werd aangehouden. De politieman werd zo hard gesla gen dat hij viel en korte tijd buiten bewustzijn was. Nog steeds kampt de politieman met lichamelijke en geestelijke klachten en is hij in the rapie. De Jonge krijgt een schade vergoeding van ruim 4000 euro. De Jonge kan leven met de straf die de rechter heeft opgelegd. ,,Er is een goed signaal afgegeven dat ge weld tegen een politieman niet kan'', zegt hij. ,,Ook vind ik het be langrijk dat de dader een verplichte Politieman kampt nog steeds met allerlei klachten behandeling krijgt. Alleen heb ik moeite dat hij niet is veroordeeld voor een zware mishandeling en al leen voor een poging daartoe. We zijn tien maanden verder en ik heb nog steeds klachten.'' Met De Jonge gaat het wel steeds wat beter. Hij functioneert naar ei gen zeggen op ongeveer 60 procent van voor het incident. ,,Ik heb min der last van prikkels en heb minder een kort lontje thuis. Of ik volledig herstel? Daar ga ik wel voor.'' Verslaafd Gedragsdeskundigen stelden meerdere stoornissen vast bij B., die daarnaast verslaafd is aan soft drugs. B. is bovendien al eerder na een misdrijf gedwongen een be handeling te ondergaan. Hem werd op 19-jarige leeftijd een gevange nisstraf opgelegd maar die werd omgezet in jeugd-tbs. Hij werd eind maart in vrijheid gesteld. B. meldde zich op de dag van zijn vrijlating bij de instelling die hem moet behandelen. Omdat bleek dat hij drugs had gebruikt en daarmee de regels had overtreden, werd een arrestatiebevel uitgevaar digd. De volgende dag kon hij in Vlaardingen in de woning van zijn zwager worden gearresteerd. Enkele familieleden worden nog door het OM vervolgd wegens be lemmering van het onderzoek. B. dook namelijk onder en werd niet door zijn familie aangegeven. BRUSSEL De Belgi sche koning Filip heeft woensdag de Congolese president Félix Tshisekedi ont vangen voor een privé-ontmoeting. Dat heeft het paleis bevestigd. Vorige week had Fi- lip in een brief aan Tshisekedi en het Congolese volk zijn 'diepste spijt' betuigd voor de Belgische wandaden in Congo tijdens het bewind van een van zijn voor gangers, koning Leo- pold II. De spijtbetui ging kwam onver wacht, op de zestigste verjaardag van de on afhankelijkheid van Congo. De toenma lige Congo-Vrijstaat was in de negen tiende eeuw Leopolds privébezit. Tshisekedi zou een tiental dagen in Bel gië zijn voor een me dische check-up, maar ook om Belgi sche en Europese po litici te spreken. Zo blijkt hij dinsdag pre mier Sophie Wilmès te hebben bezocht voor een 'informeel' gesprek. Waarover dat ging, is niet bekend gemaakt. Tshisekedi wil een nieuw begin maken na de gespannen ver houdingen tussen de Belgische regering en Tshisekedi's voorgan ger Joseph Kabila, die bijna twintig jaar aan de macht was. Ook België wil dat. Zo zijn wederzijds opnieuw ambassadeurs aange steld en consulaten heropend. Vier (verboden) demonstraties te gen het Neder landse coronabe- leid waren er af gelopen week end. ,,En er komt nog veel meer aan'', stelden de organisatoren. ,,We willen onze vrijheid terug.'' De demonstraties van de afge lopen weken werden georgani seerd door groepen met ron kende namen: Nederland in Op stand, bijvoorbeeld. En: Dor drecht in Verzet, Viruswaanzin, StopLockdownNu, Integer Ne derland. Maar wie zijn de men sen achter die groepen, waarom organiseren ze demonstraties en hoe zijn ze georganiseerd? Ze blijken enkele gemene de lers te hebben: de coronalock- down heeft hen geld gekost. En sommigen hebben een al jaren lang gekoesterd wantrouwen te gen de overheid. Neem Ab Gietelink, drijvende kracht achter StopLockdownNu. Hij was aanwezig bij een eerdere demonstratie in Den Haag en or ganiseerde die van afgelopen zondag in Amsterdam. Gietelink is 'acteur en regisseur' en kon door de lockdown maanden niet in theaters terecht. De de monstratie in Amsterdam orga niseerde hij met zijn broer Hugo, tourgids in de toeristen loze stad. ,,We zijn gedwongen werkloos gemaakt. Maar we or ganiseren deze demonstraties niet uit egoïsme, maar uit sociale betrokkenheid. We doen het voor iedereen'', vertelt Ab. Het is niet de eerste actie van de broers Gietelink. Hugo trad begin deze eeuw op als woord voerder voor krakers en het Co mité Stop Afbraak Sociale Huis vesting. Ab is, volgens zijn eigen site, 'visionair en controversieel'. Een recensent omschreef hem als 'een outsider en onheuse querulant die met iedereen ruzie krijgt'. Tien jaar geleden voerde hij een rechtszaak tegen een po diumfonds dat weigerde hem subsidie te geven. Uiteindelijk won hij bij de Raad van State. Hij schreef de afgelopen jaren opi niestukken met koppen als 'Pro ces MH17 is kansloos, geef het op' of 'Waarom zou het kalifaat niet mogen bestaan?' In 2018 PEILING heette zijn theatershow De Leu gen regeert. Voor burgerjournalistiek plat form Café Weltschmerz inter viewt Gietelink nu andere coro nasceptici. ,,Dit is wat ik moet doen in deze belangrijke fase van de geschiedenis", stelt hij. Het doel: 'Dat de ongekend zware re pressiemaatregelen die zijn ge nomen en de samenleving in een neerwaartse spiraal hebben gebracht worden opgeheven.' Een van de mensen die hij in terviewt is Willem Engel, een Rotterdamse dansschoolhouder, die vroeger biomedische weten schap studeerde. Hij is hét ge zicht van het protest tegen het coronabeleid geworden. Zijn dansschool moest door de lock- de gezondheid van het land 80 pro cent en met de economie zo'n twee derde van de bevolking. Het grootste deel van de Nederlan ders, 70 procent, is niet blij met pro testacties tegen de coronamaatrege len. Voornaamste reden: de regels vrijdag 10 juli 2020 GO De Rotterdamse 'trouwstoet mepper' Shahid B. (26) moet anderhalf jaar de cel in, waarvan een halfjaar voorwaardelijk, voor de poging tot zware mis handeling van agent Gert Jan de Jonge vorig jaar augustus. Folkert van der Krol Rotterdam Het ging mis toen B.'s zwager werd aangehouden. Hugo Gietelink (met witte baard) en Willem Engel tijdens het coronaprotest van afgelo pen zaterdag in Amsterdam. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Cyril Rosman Den Haag Groot wantrouwen, AMSTERDAM Nederlanders steunen nog steeds met grote meerderheid de coronamaatrege len, meldt onder zoeksinstituut I&O Research. Met het versoepe len van de lock down is driekwart van de Nederlan ders tevreden, met zijn er niet voor niks. Een klein deel, 12 procent, is posi tief over de acties. Veel mensen vin den het steeds moeilijker zich aan de maatregelen te houden. Het aantal mensen dat buiten afstand houdt en uitgebreid de han den wast neemt steeds meer af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8