TourAd'Europe Consumentenbond haalt uit na iMac-rel: 'Kinderachtig' 7 Dag 8 Rory Gallagher en Charles Mingus op het festival van Montreux? Die zijn toch allang dood? Ja, maar vanwege corona toont de organisatie als alternatief livestreams met beelden van historische concerten. Vanavond treden de jonge Engelsen van Bang Bang Romeo op op het jazzfestival van Montreux. Dinsdag, toen ik door de mondaine, chique stad aan het Meer van Genève fietste, was het de beurt aan Rory Gallagher. Gallagher, die is toch allang dood? Ja, net als Charles Mingus, de bassist die een avond later op het podium stond. Overleden in 1979. Het prestigieuze evenement had deze eerste twee weken van juli moe ten plaatsvinden. Afgelast, vanwege het coronavirus, al staat Zwitserland inmiddels wel weer bijeenkomsten met maximaal duizend mensen toe. Dus programmeert 'Montreux' elke dag een livestream van historische concerten uit de geschiedenis van het festival, dat voor het eerst in 54 jaar verstek heeft moeten laten gaan. In het parkje voor het Palace Hotel - een kamer met zicht op het meer doet dit weekeinde zo'n 300 tot 350 euro, dat is weleens meer geweest - staan de beelden van jazzartiesten als BB King, Aretha Franklin en Ray Charles als stille, onbekommerde ge tuigen van de jazzhistorie van de badplaats. Zwitserland is met bijna tweedui zend coronadoden een van de minst getroffen landen in Europa, ondanks de nabijheid van de besmettings- De twee klanten zijn bekenden van elkaar. ,,Deze mensen weten best dat ze fout zitten. Kom op, geef die computers terug en doe niet zo ver velend. Jullie hebben het recht niet'', zegt woordvoerder Gerard Spierenburg. Door een fout op de website van MediaMarkt konden klanten vorige week voor een paar euro een Apple iMac kopen van zo'n 2000 euro. De computers werden ook bezorgd, maar de winkelketen eist nu dat ko pers de iMacs terugsturen óf flink bijbetalen. Met de meeste klanten kwam MediaMarkt tot een over eenkomst, behalve met twee klan ten. Ze beweren in hun recht te staan omdat de producten thuis be zorgd zijn. Daarmee is de koopover eenkomst in hun ogen afgerond. Of de producten wel of niet be zorgd zijn, maakt juridisch geen verschil, zegt de Consumenten bond. ,,Het gaat hier overduidelijk om een vergissing van Media Markt'', stelt woordvoerder Spie renburg. ,,De klanten hadden kun nen weten dat op de website een kommaatje verkeerd heeft gestaan. Het is onrealistisch om te denken dat een peperdure computer voor een paar euro wordt verkocht. Dat heeft MediaMarkt laten zien door na een half uur de fout ongedaan te maken en de prijs te herstellen." De Consumentenbond, die nor maliter juist de belangen van de consumenten behartigt, noemt de houding van de klanten moreel verkeerd. ,,Deze heren weten best A Gerard Spierenburg. screenshot maxmeldpunt.nl dat ze fout zitten. Als het andersom was en ze te veel hadden betaald in plaats van te weinig, zouden ze deze redenering ook niet volgen. Ik vind het dan ook bijzonder dat ze zo bij hun punt blijven. Kinderach tig ook. Waar gewerkt wordt, wor den fouten gemaakt.'' De Consumentenbond trekt zo hard van leer, omdat die voor 'een eerlijke, rechtvaardige markt staat'. ,,Onze boodschap aan de klanten is dan ook: breng die producten keu rig terug en probeer er alsnog uit te komen met MediaMarkt. Dat is ten minste netjes.'' Biel Martigny haarden in Italië. Er zijn zorgen om een kleine opleving van het aantal gevallen de laatste weken, maar op straat is er weinig meer van te mer ken, behalve dat de mensen sinds maandag in het openbaar vervoer mondkapjes moeten dragen. In Mon- treux liggen mensen dicht bij elkaar dan duizend mensen worden georga niseerd, volgens de huidige planning. En dat komt goed uit voor een van de grootste sportevenementen die er dit jaar worden georganiseerd. Mijn rit langs de blauwe meren van Biel, Neuchatel en Genève eindigt net voorbij Montreux in de vallei van Aigle en Martigny, waar tussen 20 en 27 september de wereldkampioen schappen wielrennen moeten plaats vinden. op kleine gras veldjes bij het meer, de terrassen zitten vol. Ook in Biel, waar ik in de ochtend ben vertrokken. Een stadje met 50.000 inwoners waar grote horlogefabrikan ten als Omega en Swatch huizen en ook Rolex een immens complex heeft. Veel mensen die er in hotels over nachten werken in die industrie, als internationale vertegenwoordigers bijvoorbeeld. Maar dat ligt nog gro tendeels stil. ,,De helft van de kamers is vannacht bezet, dat moet echt mi nimaal driekwart zijn, zoals voor heen gebruikelijk was'', zegt de eige nares van het ouderwetse hotel Metropol. Het ontbijt wordt er vanaf half zeven geserveerd, om kwart voor zeven ben ik de allerlaatste aan tafel. Vanaf 1 september mogen in Zwit serland weer evenementen met meer Moerenhout ,,Maar dat is nog ver weg, het blijft af wachten, alles is zo onzeker nog'', weet ook Koos Moerenhout, oud renner en nu onder anderen bonds coach van de Nederlandse wielren ners. Stom toevallig heb ik 's middags - echt overal is genoeg plaats voor last minutes - het hotel in Artigny geboekt, waar de grote Nederlandse af vaardiging over ruim twee maan den moet neer strijken. En net zo toevallig tref ik er Moerenhout in de eetzaal. Ondanks die on zekerheid is hij toch maar het parkoers ko men verkennen. ,,Voor klimmers'', beaamt hij. ,,De helling die ze zeven keer moeten ne men is écht steil.'' De tijdrit is juist het tegenovergestelde. Moerenhout is blij weer een beetje met het wiel rennen bezig te kunnen zijn. Het uit gestelde seizoen moet nog echt op gang komen, al worden er al enkele kleine koersen gereden. Of het allemaal kan, straks, een pe loton wielrenners over de wegen, dicht op elkaar, snot afvoerend en spugend? In Martigny zeggen ze er klaar voor te zijn, maar niets wijst er vooralsnog op dat ze hier een WK verwachten. Alleen bij een rotonde bij Aigle, eerder in de vallei, staat een gekleurde grote fiets. vrijdag 10 juli 2020 Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Biel-Martigny, 165 km. @edwinwinkels RsH edwin winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op onze site /tourdeurope Montreux zonder jazzfestival De Consumentenbond vindt het 'kinderachtig en moreel ver keerd' dat twee klanten van Me diaMarkt weigeren hun zes pe perdure iMacs terug te geven, nadat ze die vanwege een ver gissing voor een paar euro kon den aanschaffen op de website van de winkel. Sebastiaan Quekel Utrecht 165 km Barcelona Koos Moerenhout, bondscoach van de Nederlandse wielren ners, op verkenning bij het WK-parkoers van Martigny. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7