NYNKEDEJONG Minipacemaker kan bij meer patiënten 'Russische overheid opent nieuwe aanval op media en oppositie' 6 Column ^0 @nynke Er staat een grote witte party tent voor de ingang van het ziekenhuis. De medewer kers achter hun tafel vragen of je klachten hebt. Nee? Dan hoefje al leen nog maar je handen te desin fecteren, en je mag naar binnen. Er staan borden, met uitleg over hoe veel bezoek er naar binnen mag, en wie er een begeleider mag mee nemen. Ben je die poort door, dan herin neren alleen de looppaden, die op de grond geplakt zijn, je aan het feit dat we nog altijd middenin een pandemie zitten. En dat je de arts geen hand geeft, maar onhan dig naar haar zwaait en je naam roept, ach, dat went ook. Mijn ziekenhuis, het Isala in Zwolle, was een paar maanden ge leden nog één van de drukste co ronaziekenhuizen. Door brand haarden in het nabijgelegen Heerde en Hasselt, was het alle hens aan dek in Zwolle. Niks merk je daar als bezoeker nog van. Maar de medewerkers zullen het min der snel vergeten. Het leven lijkt al bijna weer pre- corona. De vliegtuigen vliegen weer naar zonnige bestemmingen. Op Instagram zie ik foto's van feestjes waarbij niemand zich meer druk maakt om die 1,5 meter. Drukke winkelstraten, demon straties waarbij men op een kluitje staat. Alsof we een tweede golf kunnen voorkomen door onze vingers in de oren te steken. Ik ben deze weken veel in het ziekenhuis te vinden. En elke keer wanneer ik door de gangen loop, raakt het me dat de mede werkers er voor ons, de patiënten, een zo normaal mogelijk bezoek van proberen te maken. Terwijl men achter de schermen de protocollen heeft klaarliggen voor een volgende uitbraak. En sommige artsen en verpleegkun digen de naar adem happende pa tiënten op de intensive care nog op het netvlies hebben staan. Voor hen is de situatie nog hele maal niet normaal. Maar ons laten ze er niets van merken. Ik duik het ziekenhuis weer in, ik mag met verlof. Ik zal de ko mende tijd vervangen worden door de kundige Linda Akker mans. Let u in de tussentijd een beetje op uzelf en op elkaar? Dan hoop ik u allen in november in goede gezondheid weer terug te zien. Ik hoop u in november in goede gezondheid weer terug te zien De pacemaker van ontwikkelaar Medtronic wordt sinds 2015 in Ne derland gebruikt en is volgens het bedrijf 'de kleinste draadloze pace maker ter wereld'. De eerste gene ratie was volgens het bedrijf slechts geschikt voor 16 procent van de pa tiënten. Met de vernieuwde versie kunnen meer dan twee keer zoveel mensen geholpen worden. ,,Het eerste type kon in één hartkamer meten'', legt Nicole Velthuis van Medtronic uit. ,,Zijn nieuwe broer tje kan ook patiënten helpen die in beide kamers met hartritmestoor nissen kampen.'' Een klassieke pacemaker wordt op de borst onder de huid geïm planteerd en met twee vastge- maakte draadjes verbonden met het hart. Het exemplaar van Med tronic is volgens de makers 90 pro cent kleiner. De artsen plaatsen het apparaat via een bloedvat in de lies rechtstreeks bij het hart. „Hierdoor is de operatie veel minder ingrij pend, wat van meerwaarde is voor mensen met een kwetsbare ge zondheid", vertelt Velthuis. En het herstel is korter. De Micra-pacema- ker is niet zichtbaar vanaf de bui tenkant. In het buitenland is de nieuwe variant, die minimaal tien jaar mee moet gaan, al door verschillende ziekenhuizen geplaatst. Nederland had deze week in het Amsterdam UMC, het LUMC in Leiden en het St. Antonius Ziekenhuis in Nieu- wegein de eerste ingrepen en die zijn volgens Velthuis goed verlo pen. Wereldwijd zijn sinds 2015 zo'n 35.000 minipacemakers geïmplan teerd. Medtronic, een Amerikaans bedrijf met een vestiging in Eind hoven, werkt aan een derde type, al is dat onderzoek nog in 'de prille beginfase'. Afgelopen dinsdag arresteerde de Russische veiligheidsdienst FSB plotseling de 30-jarige ex-verslag gever Ivan Safronov op verdenking van spionage voor de Navo. Het 'hoogverraad' kan Safronov twin tig jaar celstraf opleveren. Zelf ont kent hij de aantijgingen. Ook weet hij nog steeds niet waaruit de be schuldigingen precies bestaan. Safronov was een talentvolle journalist bij de Russische zaken kranten Kommersant en Vedomosti. Hij hield zich bezig met voor het Kremlin gevoelige materie, zoals (geheime) wapenleveranties. De jonge verslaggever zou informatie hebben doorgespeeld aan Navo-lid Tsjechië. Dat gebeurde in zijn tijd als verslaggever. En dat is hij sinds kort niet meer. Safronov trad twee maanden ge leden aan als media-adviseur van Roskosmos, de Russische even knie van ruimtevaartorganisatie Nasa. Dat bedrijf bezwoer even wel, dat Safronov geen toegang had tot geheime informatie van Roskosmos. Kremlin Op zijn beurt verklaarde Kremlin- woordvoerder Dmitri Peskov, dat Safronovs arrestatie niets te maken heeft met diens journalistieke werk. Maar Russische collega journalisten geloven dat niet. Ze sluiten uit dat Safronov geheime informatie heeft doorgegeven aan de Navo. De zaak lijkt niet op zich te staan. Een dag voor Safronovs aan houding, kreeg journalist Svetlana Prokopjeva in de regio Pskov een flinke boete. Ze had het in een co lumn opgenomen voor een jonge anarchist die zich had opgeblazen bij een FSB-kantoor in het noorde lijke Archangelsk. Een langdurige celstraf dreigde, maar de rechter veroordeelde Prokopjeva uiteinde lijk tot het betalen van ruim 7000 euro voor 'verheerlijking van ter reur'. Gisteren ging de intimidatie van journalisten en opposanten ver der. De redactiechef van de volle dig onafhankelijk werkende en kritische nieuwssite MBCh Media kreeg 's ochtends vroeg al bezoek van de politie die zijn woning doorzocht. De politieke sfeer op dit moment is: zij die niet met ons zijn, zijn tegen ons Vrijwel tegelijkertijd vielen de au toriteiten binnen bij twee coördi natoren van Open Rusland, de or ganisatie van Poetin-opposant Mi- chaïl Chodorkovski. Die was ooit eigenaar van Ruslands grootste oliebedrijf Yukos, tot hij zich in 2003 tegen Vladimir Poetin keerde en voor tien jaar in een strafkolo nie verdween op beschuldiging van verduistering en corruptie. Officieel was de politie op zoek naar documenten over Yukos, maar medewerkers van Open Rusland vermoeden dat de inval te maken heeft met het verzet van de organisatie tegen de grondwets wijzingen die president Vladimir Poetin tot 2036 aan de macht kun nen houden. De aanpassingen werden afgelopen zaterdag van kracht. Oorlog Volgens journalist Prokopjeva wil len de Russische veiligheidsdien sten een signaal afgeven. ,,Het be gint te lijken op een oorlog tussen de veiligheidsdiensten en journa listen. Alsof zij worden gezien als vijanden van de veiligheidsdien sten met wie ze moeten vechten'', zei Prokopjeva tegenover The Mos cow Times. ,,Het voelt echt als een gevaar.'' Voor politicoloog Andrej Koles- nikov van het liberale Carnegie Center, hebben de gerechterlijke acties tegen journalisten en oppo santen een 'educatief' doel. ,,De autoriteiten laten zien dat als je uitspreekt dat je het oneens bent met de politieke lijn, je als crimi neel en staatsvijand wordt veroor deeld'', aldus Kolesnikov. Hij verwacht een nieuwe golf van repressie tegen oppositiege- richte Russen na de volksstem ming over de grondwetswijzingen van vorige week. ,,De politieke sfeer op dit moment is: zij die niet met ons zijn, zijn tegen ons.'' vrijdag 10 juli 2020 Nederlandse ziekenhuizen heb ben deze week voor het eerst een nieuw type minipacemaker geplaatst bij hartpatiënten. Het apparaatje, de Micra, is draad loos en heeft het formaat van een grote vitaminepil. Jamaica Vink Amsterdam De Russische autoriteiten zijn deze week binnengevallen bij onafhankelijke mediaorganisa ties en oppositiegroeperingen. Een nieuwe aanval op het vrije woord in Rusland, stellen be trokkenen. Joost Bosman Moskou -Andrej Kolesnikov, politicoloog Voormalig journalist Ivan Safronov is gearresteerd op ver denking van spionage. foto epa Ivan Safronov in 2015, toen hij nog in dienst was van de Russische zakenkrant Kommersant. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6