SREBRENICA 1995 5 Het was voor ons een onmogelijke missie Hifê alles in de gaten en konden met ons en de inwoners spelen.'' In 2016 erkende toenmalig de fensieminister Jeanine Hennis dat Dutchbat op een 'onuitvoer bare missie' was gestuurd. Bijna alle Dutchbatters die de vragen lijst invulden, vinden dat de na zorg slecht was. Ruim de helft heeft na de missie in Srebrenica psychische hulp gehad. ,,Nog steeds blijven dingen terugko men'', zegt Jaski Portegies Zwart. ,,Ik heb moeite met relaties en so ciale omgang. Ik voel telkens weer boosheid en onmacht als het ter sprake komt.'' Onbegrip Ze stuiten al 25 jaar lang op een muur van onbegrip, die mede in stand wordt gehouden door een 'verkeerde beeldvorming'. ,,We stonden daar met nog geen vier honderd man'', zegt Olaf Nijeboer, bestuurslid van de Vereniging Dutchbat III. ,,Een moslimvrouw werd door Serviërs verkracht. Een Dutchbatter die wilde ingrijpen, werd tegengehouden met het dreigement dat ze anders de vrouw zouden doodschieten. Wat is dan de juiste keuze?'' De Dutchbatters voelen zich in de steek gelaten. Door de politiek die zijn verantwoordelijkheid niet neemt. Door de media en de ge schiedschrijvers die nog steeds 'onwaarheden' verkondigen. ,,De beschuldigingen over hulp bij ge nocide en misdragingen van mili tairen, zijn schandalig'', schrijft een van hen. Ze spreken schande van de tekst in de Canon van Nederland: ,,Ter- wijl Nederlandse militairen de Bosnische enclave Srebrenica moeten veiligstellen, vallen Servi sche troepen binnen en vermoor den bijna alle mannen.'' Ron Warris: ,,We worden be schouwd als lafaards. We zouden onvoldoende gedaan hebben, maar bescherming van de bevol king was niet ons mandaat. Bo venal ontbraken de mensen en de middelen.'' Een andere respondent schrijft: ,,Wij hebben geen duizenden mannen de compound afgestuurd. Er zijn geen duizenden mannen onder onze ogen afgeslacht. Ja, er zijn ook fouten gemaakt. Dingen hadden wellicht anders gemoeten, maar iedereen liet ons verrekken. We kregen geen hulp van wie dan ook.'' Het 'vuile spel' van de interna tionale politiek en de gewelds- excessen door Bosnische moslims blijven onderbelicht, vinden vete ranen. Net als het feit dat daags voor de val van Srebrenica Dutch- batters wel degelijk hebben ge vuurd in een poging de opruk kende Bosnische Serviërs te stop pen. „Zonder Dutchbat was de bevol king compleet uitgehongerd en vermoord. Alle 40.000'', reageert Remko de Bruijne. ,,Onze omstan digheden op de compound zijn onderbelicht gebleven. Er was voedselschaarste en zeer weinig diesel voor de apparaten. Hier door was het een stuk moeilijker om onze taken naar behoren uit te voeren. Het was voor ons een onmogelijke missie en de Navo- partners hebben ons laten val len.' Imago In de 25 jaar is het imago niet ver anderd, vindt de helft van de res pondenten. Ze willen financiële compensatie voor de psychische schade. Sommigen willen excuses en dat Defensie stopt met het trai neren van rechtszaken van getrau matiseerde veteranen. ,,Tot op de dag van vandaag speelt de missie een rol in mijn le ven'', schrijft een Dutchbatter. ,,Deze missie blijft gegrift in mijn geheugen. Het ver werken kan ik nooit. Daarvoor is te veel gebeurd. Ik ben blij dat ik nog normaal kan functioneren in de maatschappij en nog een baan heb. Het is een schande dat ik zo veel collega's ben kwijtgeraakt door zelfmoord, omdat zij dit geen plek hebben kunnen geven. Denk daar als politiek maar eens goed over na en neem nu eens verant woordelijkheid.'' vrijdag 10 juli 2020 GO 'Iedereen liet ons verrekken' De ontmoeting tussen Dutchbat- commandant Karremans (m) en de Servische bevelhebber Mla dic (l), na de val van Srebrenica. De foto heeft bij gedragen aan het negatieve beeld van de rol van Karremans bij de gebeurtenissen. FOTO AVALA/SIPA fflSf?£HANS - Remko de Bruijne, ex-Dutchbat 13 juli 1995. Moslimvluchtelingen verzamelen zich in Potocari bij Nederlandse VN-militairen van Dutchbat. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5