Dagopvang brengt soep aan de deur: 'Toch een beetje vertier' Historisch Netwerk: 'Garage moet blijven' 5 'Aan-z doet aan dwingelandij' De Brouwer en Roelandt hebben onlangs een 'keukentafelgesprek' gehad met een medewerkster van welzijnsorganisatie Aan-z. Die ge sprekken vinden sinds vorige maand plaats om te bepalen of er huishoudelijke hulp nodig is en voor hoeveel uur. De Brouwer had er redelijk hoge verwachtingen van, maar, stelt hij onomwonden, 'dat gesprek was een aanfluiting'. Veel keuze wordt de cliënten niet gelaten, volgens De Brouwer en Roelandt. Ze kregen, vertellen ze, drie mogelijkheden voorgescho teld: twee uur huishoudelijke hulp per week, twee uur in de veertien dagen of dat j e er zelf voor zorgt. De Brouwer: ,,Het is geen gesprek, het is dwingelandij." Tijd besparen is de opzet Roelandt verhaalt dat hem werd ge vraagd of de wc boven nog wel schoongemaakt zou moeten wor den, want die zou toch weinig ge bruikt worden. ,,Dat kan tij d bespa ren", citeert hij de medewerkster van Aan-z, ,,en dat is kennelijk de opdracht waarmee zij op pad is ge stuurd. Zo veel mogelijk uren be- knibbelen. En toen vroeg ze me nog of ik met mijn hulp koffiedrink. 'Nee', heb ik geantwoord, 'ze moet hard doorwerken'." Papier getekend Ondanks alles heeft De Brouwer wel een papier getekend waarin staat dat hij voor twee uur hulp per week in aanmerking komt, terwijl hij - voor de coronacrisis uitbrak - drie uur per week had plus twee uur extra om de veertien dagen. ,,Ik moest wel tekenen, anders zou ik niks meer krijgen, en nu kan ik in beroep." Ook Roelandt is vast van plan bezwaar te maken bij de ge meente. Wethouder Jurgen Vervaet laat in een reactie weten dat wel degelijk naar individuele situaties wordt ge keken, maar, steekt hij niet onder stoelen of banken, de hele operatie is ook bedoeld om de kosten in de hand te houden. Utrechts model Tot 1 januari kon iedereen in Ter- neuzen voor hulp in aanmerking komen. Dat is voorbij, vandaar de keukentafelgesprekken, en daarbij wordt 'het Utrechtse model' voor een schoon huis gevolgd, aldus Ver- vaet. Dit houdt in: 104,9 uur hulp per jaar, oftewel iets meer dan twee uur per week. In de gemeenteraad is daar nooit over gesproken, toen werd besloten over reorganisatie van de thuishulp. Volgens Vervaet voldoet 'het Utrechtse model'. ,,In den lande heeft dit zich bewezen, dan hoeven wij in Terneuzen niet zelf het wiel opnieuw uit te vinden." Het Vertier, een dagopvang voor mensen die behoefte hebben aan contact of een gezellig samenzijn, draait onder impuls van Hulst voor Elkaar inmiddels vijf jaar in het dorp. Katrien Kerckaert, één van de initiatiefnemers en vrijwilliger van dit huiskamerproject, verwel komde elke week op donderdag ochtend zo'n tien belangstellen- Zo hou je contact met de mensen en kun je even vragen hoe het gaat den in het Poorthuis. ,,Eerst een koffietje, dan een creatieve activi teit, een stuk fruit of sapje en geza menlijk afsluiten met een lunch. Goed voor de sociale contacten en gezelligheid troef." Lockdown Toen de lockdown inviel, moest ook het Vertier de deuren sluiten. Vrijwilliger Corine de Serière du Bizournet vatte al snel het idee op om de deelnemers wekelijks een kommetje soep te brengen. Co- rine: ,,Toch een stukje vertier, maar wel in afgeslankte vorm. Zo hou je contact met de mensen en kun je even vragen hoe het gaat. Ik maak de soep thuis klaar en doe dan mijn rondje. Het soepje wordt wel op afstand aan de deur aange boden." Champignonsoep Gisteren vond de laatste soep ronde plaats. Deze keer was het champignonsoep. Corine weet dat ze bij Tilly Goossen aan de deur niet zomaar weg kan. Tilly heeft altijd wel een verhaaltje en staat al te trappelen om in september weer naar het Poorthuis te kunnen afzakken. ,,Ik zit er nu al op te vlas sen. Het is hartstikke gezellig en dan kan ik mijn creativiteit weer gebruiken." De winkel is ooit gebouwd als ga rage voor de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Maatschappij (ZVTM) die er tot in de jaren zestig van de vorige eeuw in zat. Van Nieuwenhuijzen spreekt van 'industrieel erfgoed'. Ook lig gen er volgens hem 'bijna zeker' resten van een oud kruitmagazijn onder. Een recent bouwplan voor dertig appartementen vindt hij daarom ongepast. Hij pleit voor behoud. De garage leent zich naar zijn idee 'na een grondige restau ratie voor tal van (commerciële) functies'. Middensluis Sociaal Terneuzen, waarin Van Nieuwenhuijzens moeder Ingrid Wojtal actief is als fractievolger, heeft de kwestie inmiddels ook voorgelegd aan het college van B en W. Eerder probeerde het Histo risch Netwerk tevergeefs de oude Middensluis in Terneuzen voor sloop te behoeden. Die ligt in de weg voor de Nieuwe Sluis in aan bouw. vrijdag 10 juli 2020 Kritiek op gesprekken thuishulp De verdeling van uren huishou delijke hulp in Terneuzen leidt tot verontwaardigde reacties van cliënten. ,,Ze kijken niet hoe veel uren je nodig hebt", stelt Klaus de Brouwer uit Sluiskil. ,,Dat staat van tevoren al vast." Lucien Roelandt uit Axel valt hem bij. Harmen van der Werf Terneuzen ,,Ik kan niet wachten om het soepje op te eten. Maar eerst even een babbeltje vanuit de keuken met Corine, op af stand." Tilly Goossen (81) kreeg als deelnemer aan het Vertier in Kloosterzande gisteren het laatste bakje soep van de soep ronde aangeboden Edy de Witte Kloosterzande -Corine de Serière du Bizournet, vrijwilliger Historisch Netwerk Oud-Ter- neuzen wil nieuwbouw op de plek van de vroegere Carpet Right-winkel aan de Schoolweg in de Terneuzense binnenstad tegenhouden, omdat het om een locatie vol historie gaat, stelt Dennis van Nieuwenhuij- zen van het Netwerk. Harmen van der Werf Terneuzen Katrien Kerckaert (l) en Corine de Serière du Bizournet (r) van het Vertier brengen soep aan de deur bij Tilly Goossen. foto peter nicolai Verrassing! Normaal gaan ze met de fiets of te voet naar school, maar gisteren gingen de groep 8-leerlingen van Op Dreef in Aardenburg met een limousine. Op weg naar hun filmpremière. De eindmusical kon dit jaar door corona niet doorgaan en daarom maakten de zestien leerlingen een film, met hun mobieltjes. Die lieten ze gisteren op de af scheidsavond zien aan hun ou ders. Dat ze in een limousine naar de presentatie gingen, wisten ze niet. Met een smoesje werden de kinderen naar hotel De Elderschans ge lokt, waar de limo vertrok. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53