Toekomst voor overbodige kerken Goes heeft 't even gehad met Middelburg 5 Coronamaatregelen Goes JUF DINIE AFSCHEID Dat zijn een paar van de maatrege len die de gemeente Goes neemt om 'veilig winkelen' in de binnen stad te bevorderen met de drukke zomer in aantocht. Het parkeerter rein aan het Damplein (nabij de Ac tion) is met 34 vakken niet groot. Veel automobilisten vinden er geen plekje. ,,Het overgrote deel keert daarom terug, wat leidt tot veel au toverkeer'', zegt wethouder Cees Pille. ,,Daardoor moeten voetgangers en fietsers ook uitwijken, waardoor Goes heeft maatregelen aangescherpt om veilig winkelen in de binnenstad te bevorderen ze niet altijd meer de gewenste an derhalve meter afstand kunnen houden. Daarom hebben we beslo ten het parkeerterrein af te sluiten.'' Invaliden mogen er overigens nog wel parkeren. De gemeente heeft ook de veilig heid in smalle straatjes bekeken, met name de Papegaaistraat en de Sint Adriaanstraat. Pille zegt het be- langrijk te vinden dat winkelend publiek daar gewoon kan blijven lo pen, maar de gemeente vraagt win keliers wel om hun uitstallingen te beperken. B en W hebben verder besloten de binnenstad meer auto- luw te maken, door het voetgan gersgebied uit te breiden. Dat bete kent onder meer dat auto- en vrachtverkeer tussen 11.00 en 18.00 uur niet meer op of over de Grote Markt mag rijden. Op koopavond (donderdag) is dat tot 21.00 uur. Voetgangersgebied Ook de Opril Grote Markt, Koning straat, Sint Jacobstraat, Gasthuis straat, Oude Vismarkt, Rijfelstraat, Magdalenastraat en Kreukelmarkt worden tot voetgangersgebied ver klaard. Dat betekent dat er ook niet meer mag worden gefietst tijdens winkeltijden. Scooters zijn eve neens niet welkom. Voor de route over de Kreukelmarkt, Korte Kerk straat, Grote Markt, Opril en verder richting de haven wordt voor fiet sers echter een uitzondering ge maakt. Zij mogen daar rijden. Rondom de binnenstad komen meer fietsparkeerplaatsen. Nu staan er volgens Pille nog te veel fietsen in de winkelstraten, waar door voetgangers moeten uitwij ken en mogelijk te dicht bij elkaar komen. De extra plaatsen komen aan de Keizersdijk, Singelstraat, Oostwal, het Damplein en Bleek veld. Ook de bewegwijzering naar het openbare toilet wordt verbeterd om te voorkomen dat mensen gaan zoeken. De maatregelen gaan maandag in en gelden tot 1 oktober. De ge meente zet verkeersregelaars in om alles in goede banen te leiden. Bij voorbeeld om te voorkomen dat au to's toch richting het Damplein rij den. Ruim een jaar geleden vroeg de ge meenteraad om actie. Want wat is de toekomst van de beeldbepa lende gebouwen? Wethouder Kees Weststrate gaat er nu mee aan de slag. ,,Het doel is om samen met de kerkbesturen en parochies een visie te maken waar we met de kerken naartoe willen", zegt Weststrate. Voor het onderzoek wordt de hulp ingeroepen van Erfgoed Zeeland. Met de visie in de hand hoopt de gemeente te voorkomen dat oude kerkgebouwen onnodig tegen de vlakte gaan en in plaats daarvan een nieuwe functie krijgen. Dat kan een woonfunctie zijn, of een restaurant of iets voor de gemeenschap. Een voorbeeld daarvan is het idee om in de kerk van Nieuwdorp het dorps- Borsele werkt aan plan voor het behoud van grote en kleine monumenten huis te vestigen. Maar dat kan niet zomaar, want veel kerken zijn mo numentaal. Over een jaar moet de toekomstvisie klaar zijn. Weststrate wil niet alleen oog hebben voor de grote, beeldbepa lende monumenten. Ook de parti- culiere woningen die een status hebben, verdienen aandacht. Daarom heeft de gemeente een medewerker aangetrokken die zich gaat bezighouden met monumen ten in Borsele om bewoners te hel pen en stimuleren de historische panden goed in stand te houden: Ferry Leijting. Een van de eerste uitdagingen voor Leijting is het vinden van vrijwilligers voor de commissie die de Monumentendag organiseert. Deze dag gaat dit jaar weliswaar niet door vanwege de co ronamaatregelen, maar Weststrate hoopt dat het volgend jaar weer lukt om een route samen te stellen. ,,En daar hebben we vrijwilligers voor nodig", zegt hij. De raad dreigt met het indienen van een zienswijze tegen de be stemmingsplannen die beide pro jecten mogelijk maken. Maar eerst moeten burgemeester en wethou ders van Goes met de collega's in Middelburg (waar Arnemuiden onder valt) gaan praten. Als dat niet tot tevredenheid stemt, zal Goes overgaan tot het indienen van de zienswijzen. Wethouder Joost de Goffau liet weten graag met Mid delburg te willen praten, maar zei ook dat eens zienswijze wel een heel zwaar middel is om naar een buurgemeente te sturen. De gemeenteraad besprak giste ren de eerste fase van de Gebiedsvi- sie Veerse Meer. Dat is een tussen stap op weg naar een definitieve vi sie waarin de gemeenten rondom het Veerse Meer en de provincie sa men bepalen welke ontwikkelin gen nog mogelijk zijn rondom het meer. In afwachting van deze visie heeft Goes twee 'eigen' projecten aan het Veerse Meer bij Wol- phaartsdijk in de wachtkamer ge- zet. Het gaat om de plannen voor 28 buitendijkse groene vakantiehuis jes in de Zuidvlietpolder en appar tementen bij De Zuidschor. Bij een ruimte meerderheid van Misschien zijn wij wel een beetje naïef de Goese raad wekt het wrevel dat Middelburg wel gewoon doorgaat met de grote plannen bij Arnemui- den. ,,Misschien zijn we wel een beetje naïef geweest door te denken dat andere gemeenten ook zouden wachten op de Veerse Meer-visie'', zei Izaak Melse (CDA). De plannen in Arnemuiden behelzen het uit breiden van kampeerboerderij De Kruitmolen met 150 kampeerplaat sen en de komst van het grote va kantiepark Waterpark Veerse Meer. Deze plannen sluiten volgens een meerderheid van de Goese ge meenteraad niet aan op wat er straks in de visie over het Veerse Meer komt te staan. In de eerste versie, die gisteren werd besproken, staat onder meer dat alleen ontwik keld mag worden met respect voor de natuur. Ook mag de hoogte van gebouwen het open landschap niet verstoren. ,,En dan willen ze op het Waterpark Veerse Meer bouwwer ken van 20 en zelfs 35 meter hoog neerzetten", zei Onno van de Velde (Nieuw Goes). De raad is ook bang dat de ontwikkelingen bij Arne- muiden voor extra verkeer gaan zorgen in Wolphaartsdijk. Twee moties waarvoor de fractie van SGP/CU het voortouw nam, werden door een ruime meerder heid van de raad ondersteund. B en W van Goes moeten met de colle ga's in Middelburg gaan praten. Als dat niet tot het gewenste resultaat leidt, dient Goes een zienswijze in tegen beide plannen waarin zal worden gesteld dat ze niet passend zijn. D66 en VVD stemden, hoewel ook kritisch over de plannen in Ar- nemuiden, tegen de moties. ,,Laten we eerst diplomatie betrachten. Een zienswijze sturen is nogal wat'', zei Stan Jasperse (VVD). vrijdag 10 juli 2020 Parkeren op Damplein even voorbij De auto parkeren op het Dam plein in Goes is er vanaf maan dag niet meer bij voor wie gaat winkelen in de Goese binnen stad. Het parkeerterrein wordt afgesloten vanwege corona. De Grote Markt wordt het grootste deel van de dag autovrij. Rob Paardekam Goes Minder gelovigen die de ere diensten bezoeken, minder in komsten. De toekomst van Bor- selse kerken is ongewis. Melita Lanting Heinkenszand Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via fleijting@borsele.nl. Goes laat buurgemeente Mid delburg de tanden zien. De plan nen voor uitbreiding van kam peerboerderij de Kruitmolen en de komst van Waterpark Veerse Meer - beide bij Arnemuiden - gaan volgens de Goese gemeen teraad te ver. Rob Paardekam Goes -Izaak Melse (CDA) BIEZELINGE Na 47 jaar in het onderwijs is juf Dinie Francke afgezwaaid. Op De Linge in Biezelinge werd zij gisteren feestelijk uitge zwaaid. Francke is al vanaf 1973 werkzaam in het onderwijs en al die jaren is ze ook de ge meente Kapelle trouw gebleven. Ze is er ooit begonnen als kleuterleerkracht en dat heeft ze jaren gedaan. Juf Dinie heeft ook aan an dere groepen lesgegeven. De laatste jaren van haar actieve carrière was zij actief als intern begeleider/zorgcoördinator op De Linge en op 't Kompas in Yerseke. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51