Onderonsje in Berlijn Nieuwe poging vrouw uit 'IS-kamp' te halen 4 Ze waren 'lafaards' die lijdzaam toekeken hoe achtduizend Bosnische moslims werden vermoord. Dat imago achtervolgt het VN-bataljon Dutchbat al een kwart eeuw. Voor hen blijft de val van Srebrenica een etterende wond. Ze missen erkenning van hun leed tijdens een onmogelijke missie. BOSNIË BERLIJN Premier Mark Rutte had gisteravond een ontmoe ting met de Duitse bondskan selier Angela Merkel in Berlijn. Het was een onderonsje in een rij van vele in aanloop naar een Europese top volgende week vrijdag. Onlangs kwam de Franse president Macron met Rutte dineren in Den Haag en vandaag komt de Italiaanse premier Conte hetzelfde doen. Maandag staat dan nog een lunch met de Spaanse premier Sanchez en een diner met de Portugese minister-president Costa op het programma. Dat Rutte ineens zo populair is, komt omdat hij door andere regeringsleiders wordt gezien als belangrijkste dwarsligger om op de top van volgende week tot een akkoord te ko men. Merkel en de anderen hopen hem tot een compromis te bewegen. Op de top volgende week wordt gesproken over de nieuwe begroting voor de EU. En daarnaast moet er een her stelfonds komen voor landen die door de coronacrisis eco nomisch zwaar zijn getroffen. Bij beide onderwerpen trapt het Nederlandse kabinet op de rem. De vrouw is zwaargewond, ze mist een voet, en heeft al jaren ernstige psychische problemen. ,,Die had ze ook al vóórdat ze naar Syrië reisde", stelt Seebregts, waardoor de beslissing om naar Syrië te gaan volgens hem niet bij volle verstand is genomen. De advocaat probeert met het kort geding gebruik te maken van een kleine opening die de Hoge Raad recent liet in een andere zaak. Daarin eisten 23 Neder landse vrouwen (en hun kinde ren) in de IS-kampen dat Neder land hen zou helpen bij terugkeer. De staat vindt het echter te ge vaarlijk om de vrouwen terug te halen. De vrouwen verloren die zaak uiteindelijk, onder meer om dat de Hoge Raad stelde dat het 'hun eigen verantwoordelijkheid is geweest' dat ze naar Syrië zijn gegaan om zich daar bij een jiha- distische groep als IS of Jabhat al- Nusra aan te sluiten. Maar, zo betogen Seebregts en de familie van de vrouw, in het ge val van Chadia B. ligt dat anders. De vrouw kampt al een tijdje met psychoses als ze in 2013 radicali seert en naar Syrië reist. Daar trouwt ze met een strijder van Jabhat al-Nusra. Het kalifaat van IS bestaat dan nog niet. Chadia is binnen drie maanden weer terug in Nederland, haar man heeft haar verstoten. De familie van Chadia smeekt de autoriteiten om in te grijpen. Ze zijn bang dat de Amsterdamse teruggaat naar Syrië. Haar psychi sche gesteldheid is niet verbeterd. De instanties grijpen echter niet in en Chadia reist weer naar Syrië. Ze sluit zich aan bij IS en belandt Advocaten denken ook aan een poging alleen kinderen te laten terugkeren uiteindelijk in detentiekamp Al- Hol in Noord-Syrië. Vorige week werd een andere individuele zaak, van een vrouw die ernstige brandwonden opliep in het kamp en verzorging nodig heeft, afgewezen door de recht bank. De advocaten van de vrou wen denken inmiddels ook na over een ander traject: de vrou wen ervan overtuigen alleen hun kinderen te laten terugkeren naar Nederland. Daar is mogelijk meer politiek draagvlak voor. Enkele vrouwen hebben in de afgelopen jaren aangegeven dat dat een optie kan zijn, anderen zijn inmiddels uit het kamp gevlucht. Het gevoel in de steek gelaten te zijn. Het loopt als een rode draad door de antwoorden van veertig Dutchbatters, die op verzoek van deze krant een kleine enquête in vulden over de val van de moslim enclave Srebrenica, morgen pre cies 25 jaar geleden. De Nederlandse militairen ver trokken met nobele idealen naar Srebrenica. Ze wilden de burger bevolking helpen, hen 'bescher men' tegen oprukkende Bosnische Serviërs, de moslimenclave bevei ligen, een bijdrage leveren aan de vrede. Maar ze kwamen al snel in de keiharde realiteit van een ge compliceerde burgeroorlog met een onduidelijk mandaat van de Verenigde Naties. Srebrenica was bestempeld als 'safe area', zonder daar een man daat aan te verbinden dat de mili taire verdediging van 40.000 inge sloten Bosnische moslims moge lijk maakte. Luchtsteun mocht al leen worden aangevraagd als de blauwhelmen zelf werden aange vallen. Ingrijpen in gevechten tussen Bosnische moslimstrijders en Bos nische Serviërs mocht niet. De blauwhelmen moesten 'onpartij dig' zijn, hun aanwezigheid was vooral een 'waarschuwing' aan de strijdende partijen. Oorlogsinstituut Niod-conclu- deerde in het Srebrenica-rapport (2002) dat Dutchbat zonder hulp van buitenaf kansloos was. De luchtsteun bleef, ondanks her haaldelijke verzoeken, uit. Ruim de helft van de respon denten vindt dat ze slecht voorbe reid naar Bosnië zijn gestuurd en daar een andere situatie aantroffen dan verwacht. ,,Ons is niet duide lijk gemaakt in wat voor precaire situatie de enclave zich bevond en hoe afhankelijk wij van de VN zouden zijn bij escalatie'', zegt een Dutchbatter. Observatiepost Een ander stelt: ,,De voorbereiding ging met name over patrouilles lo pen en het verblijf op een observa tiepost. Ik voelde me klein, nietig en kwetsbaar toen ik de bus uit stapte. Het voelde als pappen en nathouden. We stopten een vinger in de dijk en ondertussen zagen we overal nieuwe gaten ontstaan.'' Bijna de helft van de responden ten had niet het gevoel dat Dutch bat iets kon betekenen tijdens de missie. ,,Het was veel erger dan ik me had kunnen voorstellen'', zegt Ron Warris. ,,Ook als naïeve dienstplichtige had ik wel in de gaten dat de Serviërs altijd in het voordeel zouden zijn. Zij hielden Val van Srebrenica situatie juli 1995 SERVIE 1995 A Dutchbat-post SERVIË vrijdag 10 juli 2020 GO Advocaat André Seebregts be gint vandaag een kort geding om de Nederlandse staat te dwingen de Amsterdamse Chadia B. (31) terug te halen uit een detentiekamp voor IS- vrouwen in Syrië. Cyril Rosman Amsterdam Publiek, politiek Raymond Boere Tonny van der Mee Rotterdam x-; -: Rutte en Merkel spreken elkaar over de EU-top. foto anp SLOVENIË KROATIË BOSNIË ^rajevo» SERVIË Srebrenica Bratunac Susnjari Potocari VeSlatina (VN-basis Dutchbat) s Bukovica Suceska 5 km Q 6 juli Begin Bosnisch- Servische aanval. 11-22 juli Na inname Srebrenica door Bosnische Serviërs vlucht deel moslimman nen. In totaal 8000 moslim-jongens en -mannen worden vermoord in massa executies en hinderlagen. Bosnische Bosnische moslims en Kroaten Moslimenclave Srebrenica (met 400 Nederlandse VN'ers) Aanval Bosnische Serviërs Vlucht Bosnische moslimmannen Drina 3juli Jongens en mannen die in Potocari met hun families veiligheid zochten, worden door Bosnisch-Servische soldaten gescheiden van vrouwen en kinderen. Alle weggevoerde mannen blijken later vermoord of vermist BOSNIË NB: niet alle massagraven weergegeven BRON: ANP SREBRENICAHERDENKING.nl/SREBRENICA360COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4