Vrijstaand huis in het groen voor 420 euro SCHOUWEN-DUIVELAND 5 m MR. BREETVEI UIN OPEN NA CORONASLUITING De Mr. Breetvelt- speeltuin in de wijk Malta in Zierikzee ging deze week na de gedwongen coronasluiting weer open. Met nieuwe regels en verruiming van openingstijden. Vooral ouders met zeer jonge kinderen vinden het fijn dat ze hier nu doordeweeks al om 10.00 uur terecht kunnen. Voorheen was dat alleen 's middags. Om de grote zandbak hangt nog een rood/wit lint. ,,Er is deze week nogal wat regen gevallen. Nat zand is zo zwaar, dus dat voeren we volgende week als het droger is wel af', laat een medewerker van Groenbedrijf De Zuidhoek weten. Dat oude zand is vervuild met kat- tendrollen. Dat moet vervangen worden voor schoon speelzand. ,,Daar zie ik naar uit, want de zandbak is toch de blikvanger van de speeltuin'', zegt woordvoerster Anneke de Jonge. Samen met vier andere vrijwilligsters zet zij zich in voor beheer en toezicht. De speeltuin kwam er destijds dankzij toenmalig bevlogen on derwijzer en kunstschilder Gerrit Hendrik Breetvelt (1896-1982). Woningbouwvereniging Zeeuw- land ontfermt zich nog steeds over diens initiatief. De meeste huur ders in Malta zijn lid en betalen in de huur een klein bedrag voor de instandhouding van de speeltuin. W droom -• Bezoekers van elders betalen 50 eurocent per keer. Zo is het al tien tallen jaren geregeld. ,,Volwasse- nen van nu die hier vroeger speel den, komen nu met hun kinderen en kleinkinderen. Het is ook een ontmoetingsplek en altijd leuk om te zien dat jong en oud het naar de zin heeft'', motiveert De Jonge waarom ze zich vrijwillig inzet voor de speeltuin. Zij is blij dat de poort deze week weer open kon. Dat was wegens de coronacrisis bijna drie maanden later dan ge pland. Paasontbijt Traditiegetrouw is de seizoenope ning op de zaterdag voor Pasen Volwassenen van nu die hier vroeger speelden, komen nu met hun kinderen en kleindkinderen met voorheen eieren zoeken en vorig jaar voor het eerst met een paasontbijt. ,,Dat is zo goed beval len dat we het dit jaar weer wilden doen. Maar helaas'', zegt De Jonge. Maar nu is (bijna) alles weer als vanouds. Natuurlijk worden de co- ronamaatregelen in acht genomen. Op het terras geldt de 1,5 meter af stand en worden koffie en thee daar nu uitgeserveerd. Toiletten en verkoopbalie voor snoep, ijs, limo nade en snoep worden met grote regelmaat gedesinfecteerd. Er moet nog wel gewoon contant be taald worden, voor pinnen is geen mogelijkheid. Het voorstel vanuit de vrijwil ligsters met ingang van dit seizoen van maandag tot en met vrijdag ook 's ochtends open te gaan, is overgenomen door het bestuur. ,,Deze week bleek direct al dat daar behoefte aan is. Maandag en dins dag waren er meteen om tien uur al bezoekers. Het is fijn voor ou- ders dat ze hun kleintjes dan hier kunnen laten spelen als het nog lekker rustig is'', benadrukt De Jonge. Later op de dag wordt het - als het weer een beetje meezit - vaak drukker met vrolijk gejoel. Daar dagen de kabelbaan, klimrek- ken, schommels, glijbaan, draai molen, tractors en skelters immers ook toe uit. De speeltuin biedt ook arrangementen voor kinderfeest jes en organiseert af en toe een sport- en spelevenement en een pannenkoekenmaaltijd. Verder is de Halloweenoptocht uitgegroeid tot een evenement waar veel be woners aan meedoen. ,,Hopelijk kan dat dit jaar gewoon doorgaan'', verzucht De Jonge. Nu staat er eentje 'voor de show', maar nóg voor de kerst kunnen de 14 starters op de woningmarkt hun intrek nemen in de gloedjenieuwe huizen op het voetbalveld aan de Laone in Renesse. En vóór het vol gende zomerseizoen zijn ook de 10 minihuizen voor werknemers in de toeristenbranche gereed. Zij mogen er twee jaar in wonen. Starters kun nen maximaal vijf jaar in zo'n huurhuis terecht. Die regel zorgt ervoor dat de boel blijft doorstro men. De minihuizen mogen 15 jaar op die locatie aan de rand van Re- nesse blijven staan. Het miniwijkje is een bijzonder project. Als eerste woningcorpora tie in Zeeland heeft Zeeuwland deze nieuwe woonvorm bij de kladden gepakt. ,,En het mooie is de combinatie tussen starters en werknemers", vindt wethouder Daniël Joppe. Alleen omdat Zeeuwland, gemeente Schouwen- Duiveland en de ondernemersver eniging van Renesse de handen in een hebben geslagen, kon dit pro ject worden uitgevoerd. ,,Geen en- kele partij had dit afzonderlijk voor elkaar kunnen krijgen." Alleen al qua centen niet. Een normale woning zet je algauw voor een jaartje of 50 neer, deze tiny houses hebben vooralsnog voor maar 15 jaar een bestemming. en zijn dus relatief duur. Dik 100 starters staan te trappe len om in zo'n minihuis te wonen. Mensen uit de Westhoek krijgen voorrang en wat er overblijft (waar schijnlijk vier stuks) wordt verge ven aan starters die elders van het eiland komen. Los van huur (vanaf 420 euro per maand) en plek spreekt dit type woning veel men sen aan, ervaart directeur Marco van der Wel van Zeeuwland. ,,Het is eigenlijk gewoon een vrijstaand huis in het groen en de ecologische voetafdruk van deze woningen is heel klein." Naast zonnepanelen en goede isolatie worden voor elke ge- bouwde unit twee keer zoveel bo men terug geplant als dat er worden gebruikt. vrijdag 10 juli 2020 SD 'Het is ook een ontmoetingsplek' Ali Pankow Zierikze perken "s.-t'sV,, -,V;Vf,® iff.® ,sy V Vv Vrijwilligers Hanneke Wesdorp (l) en Anneke de Jonge zijn blij dat zij weer bezoekers in de Mr. Breetvelt-speeltuin kunnen ontvangen, zoals Iris, Jade, Pax, Milan en Thomas. In afwachting van schoon speelzand zit er nog wel even een lint om de zandbak. foto ernesta verburg -Anneke de Jonge, vrijwilliger Wow! Is dit een tiny house? De eerste reacties op het woninkje dat sinds woensdag bij het voet balveld in Renesse staat, zijn lovend. Ruimer dan verwacht, licht én heel bijzonder. Starters en mensen die in de horeca of recreatie werken, zijn straks buurtjes van elkaar. Esme Soesman Renesse Wethouder Daniël Joppe (links) en directeur-bestuurder Marco van der Wel van Zeeuwland bij het minihuis. foto marieke mandemaker Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49