zomer Kraampjes vol mooie vondsten en lekkeer eten VANDAAG WATTE DOEN? Met een beetje fantasie waan je je in het buitenland 1. Naar kunst kijken 2. Klassieke muziek beluisteren 3. Een nieuw album ontdekken 4. Leren spoorzoeken Nu we massaal op staycation gaan, kunnen we schaamteloos de toerist in eigen land uithangen. Deze markten zijn de moeite van een dagtochtje waard. Toeristische trekpleisters Echte toeristen gaan naar de Albert Cuyp en het Waterlooplein in Amster dam. Je hoeft maar een Lonely Planet of een Rough Guide van Nederland open te slaan of je komt ze tegen. Net als de kaasmarkten in Gouda, Edam en Alk maar waar Nederland in het buitenland wereldberoemd om is. Wie een keer wil meemaken hoe de kaas net als driehon derd jaar geleden door kaasdragers in traditionele kledij verhandeld wordt, moet echter nog even geduld hebben. Ondanks de versoepelingen van de coronamaatregelen zijn de kaasmarkten voorlopig afgelast, net als veel brade rieën en de drukbezochte hippiemark- ten langs de kust van Zandvoort en Scheveningen. Wat deze zomer wel doorgaat - op 1,5 meter - zijn de dagmarkten in de historische binnensteden. Maak er gewoon een eendaagse stedentrip van. Overdekte versmarkten Tien jaar geleden moest je er nog hele maal voor naar Parijs of Barcelona, voor die overdekte markten vol vers vlees, vis, wijnen en delicatessen waar je ook uitgebreid kunt ontbijten, lunchen, borrelen en dineren. Maar sinds een paar jaar heeft elke zichzelf respecte rende stad in Nederland wel zo'n markt die in reisgidsen wordt aangeduid als indoor food market offoodhall. Hilversum heeft Mout, Enschede de Twentsche Foodhall - allebei in oude fabriekspanden. Maar de mooiste en modernste staat natuurlijk in Rotter dam: de Markthal, ontworpen door Rotterdamse meesterarchitecten van MVRDV. Hier kun je zonder moeite uren doorbrengen. Check vooral de worsten van Monsieur Saucisson, de verse vis bij Andalus Fish en alles van de Chocolate Company. Turkse döner, Baskische pinxtos, Vietnamese noodles, Syrische pasteitjes: je hebt het er allemaal. Kijk tussendoor vooral eens omhoog, naar alle frambozen, druiven en avocado's op het plafond in het prachtige stilleven De Hoorn des Overvloeds, gemaakt door kunstenaars Iris Roskam en Arno Coenen. Een vergelijkbaar concept hebben de Foodhallen in Amsterdam, Rotterdam Zuid en Den Haag - met dit verschil dat je hier geen boodschappen kunt doen. Daar staat tegenover dat de locaties allemaal zeer sfeervol zijn - in mooie oude industriële panden en met een beetje fantasie waan je je zo in het buitenland op vakantie. Rotterdam, Wilhelminakade 58; Amsterdam, Bellamyplein 51. Kijk voor de openingstijden op foodhallen.nl Biologische markten met streekproducten Wil je alleen biologische groenten en vlees en lokale producten die recht streeks te koop zijn bij de maker, dan kun je terecht bij de vele boerenmark- ten. Aanraders zijn die van Wageningen (op zaterdag bij de Grote Kerk en het Raadhuisplein), Nijmegen (zaterdag en maandagochtend, Kelfkensbos), Deventer (zaterdag, De Brink), Zutphen (donderdagochtend, Lange Hofstraat) en de Weekmarkt in Middelburg (don derdag). Met Zeeuwse jam, mosterd en natuurlijk echte Zeeuwse babbelaars. Heel gezellig is ook de Rotterdamse Oogstmarkt - iedere zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur op het Noordplein. Op het Plein in Den Haag vindt op 1 en 2 augustus van 11.00 tot 18.00 uur de Franse markt Le Marie Marché plaats. Met chansons en Bretonse crêpes. Niet lokaal, wel lekker. Lapjes en bloemen in Utrecht Veel tweedehandskledingmarkten en beurzen zijn tot nader order afgelast door corona; zo ook de tweemaande lijkse markten in de drukbezochte IJ-hallen in Amsterdam-Noord. Een leuk alternatief is de Lapjesmarkt in Utrecht. Deze grootste en oudste stof fen- en textielmarkt van Nederland bestaat al sinds 1597. Als je dan toch in Utrecht bent, loop dan ook even langs een van de grootste bloemenmarkten van ons land, op het Janskerkhof, elke zaterdag van 08.00 tot 17.00 uur. WAT Kijk naar Van Eyck WAAROM Het is 529 jaar geleden dat de Vlaamse schilder Jan van Eyck stierf. In Gent, waar zijn beroemdste werk Het Lam Gods staat, loopt men nog steeds weg met deze kunstenaar. Eigen lijk had 2020 het Van Eyck-jaar moeten worden, maar dat liep niet zoals gedacht. Toch is er in Gent van alles te beleven voor liefhebbers van de schilder. WAAR Op visit.gent.be/nl/van-eyck-gent staat een hele lijst aan activiteiten, die doorlopen tot het voorjaar van 2021. WAT Een zonnige opera WAAROM Opera, dat is toch zo'n heel lange voorstelling in een taal waar je niets van ver staat? Ja, maar het kan een stuk luchtiger. Met Opera in de Zomer zoeken symfonieorkest Phion en de Nederlandse Reisopera de zonnige kanten van klassieke muziek op. Een bloemlezing van vrolijke deuntjes die allesbehalve saai zijn. WAAR Het Concertgebouw, Concertgebouwplein 10, Amsterdam. WAT Elton Johns favoriete zanger WAAROM Elton John noemt Rufus Wainwright 'de beste songwriter ooit' en die uitspraak is niet ongegrond. Prachtige gevoelige liedjes die de liefde in al haar mooie en minder mooie kanten vatten, met een stem die zelfs door de speaker van een stereo intiem klinkt. Wie dat zelf wil ervaren, kan het vandaag verschenen album Unfollow the Rules luisteren. WAAR Overal waar cd's verkocht worden, maar het liefst bij je lokale platenboer. WAT Op jacht naar pootafdrukken WAAROM Altijd al willen weten of dat kuiltje in de grond nu de afdruk van een hert, een hond of gewoon een gevallen takje is? Dan kun je bij Nationaal Park Veluwezoom terecht voor een snelcursus spoorzoeken. Van zwijnen en dassen tot herten en vossen, je vindt hier allerlei beest jes. Of in ieder geval hun pootafdrukken. WAAR Nationaal Park Veluwezoom, Heuvense- weg 6A, Rheden. VRIJDAG 10 JULI 2020 GO MACHTELD VAN HULTEN Klassiekers zijn bijvoorbeeld de markt op de Grote Markt in Haarlem (maan dag en zaterdag), omringd door musea en de St. Bavokerk, evenals die op de Grote Markt in Delft (donderdag en za terdag) pal voor de Nieuwe Kerk, de markt in Groningen (dinsdag tot en met zaterdag) onder de Martinitoren en niet te vergeten de Haagse markt, de groot ste van Nederland (op maandag, woens dag, vrijdag en zaterdag). Markthal Rotterdam, Dominee Jan Scharpstraat 298, Rotterdam. Open: maandag t/m donderdag en zaterdag: 10.00-20.00 uur; vrijdag 10.00-21.00 uur; zondag 12.00-18.00 uur. Foodhallen Den Haag, Haagsche Bluf 40; De Utrechtse Lapjesmarkt: iedere zaterdag van 08.00 tot 13.00 uur op de Breedstraat en de Begijnhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40