Boekentip zomerhit Buitenbeentje in high society 0 <D co O co 6 The Boys of Summer van Henley is tijdloos De meeste mensen werken overdag. Maar het leven gaat in het donker ook door dankzij nachtwerkers als bierkoerier Theo Stoke uit Oost-Souburg. Hetfeest heb ik afgelopen jaar iedereen aangesmeerd. Oftewel opgedrongen om te lenen, ofwel cadeau gedaan. De achterflap doet vermoeden dat het om een thriller gaat. Er wordt een misdrijf opgelost, maar dat is van ondergeschikt belang. In Hetfeest krijg je een inkijkje in de wereld van de Britse upper class. Een gesloten ge meenschap van ons-kent-ons, waar je als puntje bij paaltje komt toch altijd de mindere bent als je er niet in bent geboren. Martin raakt als arbeiderszoon op een inter naat bevriend met Ben, de golden boy van een aristocratische familie. Martin is idolaat van Ben en heeft alles voor hem over. Letterlijk, want de jongens delen een geheim dat Bens positie in gevaar zou kunnen brengen. Mar tin brengt veel tijd door op het landgoed van de familie en ook na de studietijd blijven de mannen elkaar zien. Toch bekruipt Martin regelmatig het gevoel dat hij er niet helemaal bij hoort. Zijn vrouw Lucy heeft altijd argwanend tegenover de vriendschap gestaan, maar Martin wilde er niets van horen. Dat verandert op het feest voor Bens veertigste verjaardag. Martin begint zich af te vragen of de vriendschap met Ben wel zo oprecht is. Ielancholie. Die druipt af van Don Henley's The Boys Of Summer. En nos talgie, ook. Want de jaren tachtig, dat was toch wel het gouden decennium als het gaat om popklassiekers waar ook The Boys of Summer (1984) zonder meer toe behoort. De titel doet vermoeden dat het om een vro lijk nummer gaat, maar niets is minder waar. De muziek heeft een overwegend 'droevig' ka rakter door het gebruik van mineurakkoorden, wat zorgt voor een sentimenteel ge voel. De tekst van de The Eagles- frontman doet daar nog een schepje bo venop, met vergan kelijkheid als hoofdthema: ver gankelijkheid van jeugd, van liefde, van de zomer. Terugkijken op dingen die ge weest zijn en nooit meer terugkomen. Mijme ren over die jeugdliefde, die ene geweldige va kantie of een andere bijzondere tijd of gebeur tenis. Zou je dingen anders hebben gedaan als je de kans had? Het leven vliegt voorbij, maar The Boys of Summer is tijdloos. En de zomer? Die komt elk jaar weer terug. In de tuin van Theo Stoke hangt een typische zomeravondsfeer. De 54-jarige inwoner van Oost Souburg - afkomstig uit Am sterdam, maar zo'n anderhalf jaar geleden voor de liefde naar Zee land gekomen - zit met zijn vriendin en drie vrienden om de vuurkorf. Onder begeleiding van het knispe rende hout begint het te schemeren. De feestende tieners in de tuin van de buren, die steeds harder beginnen te praten en hun Spotify-playlist met de buurt lijken te willen delen, dienen als achtergrondkoor. ,,Er is iemand geslaagd denk ik'', zegt Theo erover. Het stoort hem niet. Als bierkoe rier is de inwoner van Oost-Souburg wel wat gewend. Met zijn witte busje doorkruist hij sinds kort dag en nacht een groot gedeelte van de provincie onder de naam Het Blije Kratje. Zeven dagen per week be zorgt Theo bier, wijn, fris, chips en zelfs lachgaspatronen op ieder denk baar tijdstip. Van Walcheren tot Noord- en Zuid-Beveland. ,,Tot gis ternacht reed ik nog naar Kruinin- gen, Yerseke en Wemeldinge. Maar ik krijg het steeds drukker, dus dat ging te veel tijd kosten. De grens ligt nu bij Kapelle.'' Makkelijk De gezelligheid bij de vuurkorf zit er voor de geboren Noord-Hollander deze avond al snel op. De telefoon gaat: 'Een krat bier graag. Hetzelfde als altijd.' Theo weet meteen dat het een kort rondje zal zijn. Het is één van zijn vaste klanten, een man uit Meliskerke. De bierkoerier veert rus tig op uit zijn stoel, loopt naar zijn schuur om een krat bier uit één van de drie koelkasten te pakken, zet die achterin zijn busje en vertrekt. ,,In korte tijd heb ik al best een aantal vaste klanten gekregen, die zeker één of twee keer per week bestellen'', vertelt hij onderweg. ,,Mensen vin den het vooral makkelijk. Ik kom het bier thuis brengen en het is ook nog eens koud. Dat heb je bij de super markt niet.'' Theo levert de koude flessen Her tog Jan af, maakt een kort praatje met zijn klant en rijdt daarna terug naar huis. Onderweg blijft het stil op de telefoon van Het Blije kratje. De bierkoerier gebruikt de tijd om te vertellen over de start van zijn on derneming. ,,In Noord-Holland deed ik dit al, maar dat kwam natuurlijk stil te liggen toen ik naar Zeeland verhuisde.'' Een vaste baan vinden lukte niet direct in zijn nieuwe om geving en daarom pakte hij de draad weer op. ,,Eerst ben ik eens gaan kij ken of er hier wel vraag naar was. Dat bleek zo te zijn. Ik krijg het steeds drukker en drukker.'' Terug op zijn post in Oost-Souburg worden die woorden bevestigd. Ter wijl de nacht zich langzaam uitrolt over Zeeland en het steeds donkerder wordt, zorgt het scherm van Theo's telefoon iedere keer als die gaat voor wat licht in de duisternis. „Bierkoe rier Het Blije Kratje, zegt u het maar", klinkt het drie keer kort achter elkaar. De nieuwe route stippelt zich uit: eerst een bestelling om de hoek in Oost-Souburg, daarna via Goes door naar 's-Gravenpolder. Stuk voor stuk jongeren waarvan de huisfeestjes dreigen te eindigen omdat de voor raad opraakt. Theo wordt dan ook ie dere keer met open armen ontvan gen. ,,Fijn dat je er bent, we stonden al bijna droog. Nu kunnen we weer even door", klinkt het in 's-Graven- polder. Feestbeest Tijdens het afrekenen - contant beta len kan met briefjes van maximaal 50 euro, maar de meesten kiezen voor een Tikkie - hangt de volgende klant Ik vind het prettiger werken dan overdag. In de nacht is iedereen wat losser - Theo Stoke alweer aan de lijn. 'Komt u ook naar Kamperland?', vraagt een opgewekt meisje. ,,Natuurlijk, feestbeest'', ant woordt Theo. Hij heeft geluk: alles dat zij bestelt, heeft hij al bij zich en hij kan dus meteen door. Wéér een nieuwe plaats die de koerier kan af- strepen. Hij leert zijn nieuwe provin cie zo snel kennen. ,,Ik denk dat ik Zeeland bijna vaker 's nachts dan overdag gezien heb'', zegt hij erover. ,,Maar de routes onthoud ik allemaal niet zo goed. Morgen, als het licht is, zou ik hier niet zonder navigatie heen kunnen rijden.'' Lekker doorrijden Voor de omgeving heeft de bierkoe rier ook weinig oog. Hij kan het 's nachts niet zien, maar ligt daar ook niet wakker van. ,,Voor mij maakt het geen verschil met Noord-Holland.'' Daar werkte Theo ook veel in de nacht. Voordat hij daar ook begon met het bezorgen van bier en wijn was hij er posterplakker en werk zaam in het uitgaansleven. ,,Ik vind het prettiger werken dan overdag'', is hij eerlijk. ,,Kijk maar om je heen. Het is rustig, ik kan lekker doorrij den. En de mensen zijn anders. Ik vind dat er overdag te veel op elkaar gelet en gezeurd wordt. In de nacht is iedereen wat losser. Ik heb nog maar één akkefietje gehad, een woorden wisseling.'' Eenmaal aangekomen in Kamper- vrijdag 10 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft eindredacteur Anouk Mommer elke dag een inkijkje in haar boekenkast. Internetredacteur Luc Oggel mijmert weg bij een oude zomerhit. 1 ■u Dankzij Theo GO Daniel Vervelde Oost-Souburg Bierkoerier Theo Stoke bezorgt bij klant Jacco. Drank verzamelen, onderweg door de nacht en bezorgen. FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34