Jonge Vlamingen voor de klas Bouwbedrijf Sprangers vraagt faillissement aan Zittenblijvers 2 Zeeuwse scholen probeerden Vlaamse docenten het afgelopen half jaar warm te maken om les te geven in Zeeland, om zo het lerarentekort te lijf te gaan. De campagne is succesvol. LERARENTEKORT CAMPAGNE Commentaar Een hoger loon, eerder zicht op een vaste aanstelling en een lossere omgang in de klas. Het blijkt voor Vlaamse leraren aantrekkelijk te zijn om voor een school over de grens te kiezen. Liefst 140 Vlaamse leerkrachten hebben via de website lesgeveninzeeland.nl interesse getoond voor een loop baan in Zeeland. De eerste jonge Vlamingen gaan na de schoolvakantie aan de slag. Zeeland profiteert zo van de ver schillen tussen Nederland en België. De scholen werken samen bij de werving en dat begint de eerste vruchten af te werpen. Sterk punt van de campagne is het verwijderen van obstakels die Vlaamse docenten kunnen ondervinden. Slim deeltijdvacatures combineren maakt de keuze voor Zeeland gemakkelijker. Het is het begin van een 'gedegen systeem van samenwerking', zegt docent en gezicht van het project Gorik Hageman. Het project is een voorbeeld voor andere sectoren die naarstig op zoek zijn naar personeel. Als een dienstverband in Zeeland voordelen biedt boven werken in België, is dat een troef voor Zeeuwse werkgevers. Breng de verschillen in kaart, weet welke beren een Vlaming op zijn weg naar een baan in Nederland ziet en bied daarvoor een oplossing. Het onderwijs laat zien dat Zeeland kan profiteren van de verschillen. Het hoeft dan niet alleen om euro's te gaan. Ook de sfeer op het werk en baanzekerheid kunnen een job in Nederland aanlokke lijk maken. Voor jonge Vlamingen biedt Zeeland een 'supertoffe uitdaging'. Maar we moeten het ze wel laten weten. Weet welke beren een Vlaming op zijn weg naar een baan in Nederland ziet De aanvraag komt niet onverwacht. Diverse projecten, onder meer de nieuwbouw van verpleeghuis Cor nelia in Zierikzee en van woningen in de wijk Wittebrug in Hulst, la gen al enige tijd stil, omdat het be drijf door tegenvallende resultaten in financiële problemen was geko men. Sprangers stond ook op de rol om een nieuwe blikvanger te bou wen in Terneuzen, een zeventig meter hoge woontoren aan de Beurtvaartkade, met bouwbedrijf Cordeel. Bij Sprangers, dat een kleine ves tiging heeft in Terneuzen en het hoofdkantoor in Breda, waren april ALMANAK vorig jaar 215 medewerkers in dienst, staat in het laatste jaarver slag over 2018. De nettowinst was dat jaar marginaal, 770.000 euro bij een omzet van 132 miljoen euro. Het resultaat was in 2017 niet veel beter door stijgende bouwkosten en te- Sprangers is een van de oudste bouwbedrijven van Nederland. Sinds 1796 genvallers bij grote projecten. Sprangers is één van de oudste bouwbedrijven van Nederland, op gericht in 1796 door Lambert Sprangers. Een uitspraak over het aangevraagde faillissement wordt dinsdag verwacht. De komst van de strenge gevan genis naar Vlissingen was voor de Haagse vriendin aanleiding om de Vlissingse een leuke waargebeurde anekdote te ver tellen. ,,Ik zat laatst in de tram toen er een oude man binnen kwam. Netjes opgevoed stond ik dus op en zei tegen de man dat-ie op mijn plek kon zitten. 'Nee dank je, ik heb net vier jaar gezeten', zei hij. Nou, dat soort dingen krijgen jullie nou ook'', gierde ze het uit. De Vlissingse kon er niet echt om lachen. Even bleef het stil. ,,Nee hoor, denk het niet. We krijgen een gevangenis, geen tram." Weer stemt een gemeente tegen oplaten ballonnen Goederentrein loopt uit de rails KRUININGEN Zwerfafvalsets op vier plaatsen Lerares Sofie Emmaneel (21) gaat na de zomervakantie aan de slag op het Lodewijk College in Terneu- zen. Een jaar geleden, toen ze net afgestudeerd was, durfde ze nog niet. Maar nu, met wat ervaring op zak, lijkt een baan in Nederland haar 'een supertoffe uitdaging'. ,,Ik werkte afgelopen jaar op een school in Evergem, in België. Daar wordt er verwacht dat de leerlingen zich aan alle regels houden. Ze moeten bijvoorbeeld elke ochtend in de rij of recht staan bij het bin nenkomen van het lokaal. Ik heb gehoord dat het in Nederland alle maal wat losser en vrij er is. Dat lijkt me interessant. Zeker bij een taal vak is het fijn om meer interactie te hebben met de leerlingen." Sofie stuitte tijdens het sollicite ren op de website lesgeveninzee- land.nl. Ze kwam er terecht via een Vlaamse vacaturesite. Het platform werd een halfjaar geleden in het le ven geroepen om meer leraren naar Zeeland te trekken. Dat is hard no dig, omdat basisscholen en middel bare scholen kampen met een te kort aan docenten. De werving is onder meer gericht op (aanko mende) leerkrachten uit Vlaande ren. Lonen liggen wat hoger ,,Ik las op de website de ervaringen van andere Vlaamse leerkrachten", vertelt Sofie. ,,Toen dacht ik: dit is een uitdaging die ik met beide han- den wil aangrijpen. Het is wel een grote stap, omdat het onderwijs systeem helemaal anders is. Ik ben nog niet helemaal bekend met alle termen." Vanuit haar woonplaats Oost- eeklo is Sofie maar tien minuten langer onderweg dan naar haar voormalige school in Evergem. ,,De lonen in Nederland liggen wat ho ger dan in België. Dat is een plus punt. Bovendien geef je in Neder land als startende leerkracht twin tig uur les per week. In België sta je 22 uur voor de klas. Op deze manier kan ik beter in mijn baan groeien." Er studeren te weinig jongeren af in Zeeland om de vacatures in te vullen Sofie is niet de enige Vlaamse do cente die aan de slag gaat in Zee land. Mede dankzij de campagne staan komend schooljaar vijf nieuwe Vlamingen voor de klas op Zeeuws-Vlaamse middelbare scho len. Dat worden er hoogstwaar schijnlijk nog meer, want de afge lopen weken hebben 140 Vlaamse leerkrachten interesse getoond in een baan in Zeeland, zegt onder- wijsambassadeur Gorik Hageman. De docent Duits van het Reynaert- vrijdag 10 juli 2020 II Bouwbedrijf Sprangers heeft het faillissement aangevraagd bij de rechtbank in Breda. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Ook in Kapelle mogen geen ballonnen meer wor den opgelaten. De ge meenteraad heeft een motie daarvoor, ingediend door D66, aangenomen. Alleen Gemeentebelang en de SGP stemden tegen de motie. Kapelle is één van de laatste Zeeuwse gemeenten die duidelijk heid geeft omtrent het op laten van ballonnen. Marc van Opstal (D66) had in een vorige vergadering al geïnformeerd naar een dergelijk verbod, maar kreeg daar toen de han den niet voor op elkaar. Met het indienen van de motie lukte het nu wel. WESTDORPE In het havengebied bij Westdorpe is gistermid dag een goederentrein uit de rails gelopen. Dat gebeurde vlakbij de overweg op de kruising Amaliaweg/Autricheha- venweg/Finlandweg, ter hoogte van recyclingbe drijf Beelen. Een locomo tief en een wagon ont spoorden, maar bleven wel overeind. De andere wagons - een stuk of tien - bleven gewoon op de rails. De brandweer con stateerde dat er geen ge vaar was voor de omge ving. De overweg werd afgesloten. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Fanatieke zwerfafvalop- ruimers in Reimerswaal hoeven voortaan niet meer naar het MEC-cen- trum in Goes om materi alen zoals prikkers, hes jes en vuilniszakken te lenen. De gemeente legt vanaf volgende week sets klaar op de steun punten van gemeente werken in Yerseke, Krui- ningen, Krabbendijke en Rilland. De sets zijn te reserveren via de voor man van het steunpunt in de buurt, te bereiken op 14-0113. Wethouder Maarten Both geeft vol gende week het start sein door de eerste set uit te reiken. De klas is de docent Cornelleke Blok lode COL Terneuzen - Gorik Hageman, docent Duits en onderwijsambassadeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30