Scheidina Vervuild slib wordt mogelijk gedumpt op Engelse akkers De Bat tegen boeren: 'Schaar je achter de ZLTO, zo werkt dit niet' 2 OSCAR GARSCHAGEN Column n de jaren 20 van de 21ste I eeuw hield de Nederlandse provincie Zeeland met de 'vervlaamsing' van Zeeuws- Vlaanderen feitelijk op te bestaan. Grote booswicht was de tolheffing voor de Westerscheldetunnel, een melkkoe van de provincie en het Rijk. Door deze, voor Nederland unieke tolheffing te handhaven, werd de regio bewust of onbewust in Vlaamse handen gedreven.' tekst later deze eeuw gaan lezen in geschiedenisboekjes. Zeeuws- Vlaanderen is zich nu al in psy chologisch, sociaal en economisch opzicht aan het afsplitsen van Zee land. De weigering van politiek Middelburg en Den Haag om de melkkoe met haar zware uier te slachten, is, denk ik, een laatste duwtje. Het al hoge tempo van de 'vervlaamsing' gaat versnellen na de oplevering van de nieuwe zee sluis, een prachtig, nautisch bouwwerk dat grotendeels wordt _^i gefinancierd door België. Kwestie van tijd en dan rijden er ook trei nen van Gent naar Terneuzen, dat dan is opgenomen in de ambiti euze bestuurlijke stadsregio Gent. Middelburg heeft dan weinig meer te zeggen in Zeeuws-Vlaan- deren, waar Vlamingen bij Cad- zand een 'Monaco aan de Schelde' bouwen. Is het 'erg' dat grenzen verva gen? Vlaanderen doet uit welbe grepen, strategisch eigenbelang wat Middelburg en Den Haag ver zuimen, namelijk een krimpge- bied ombouwen tot een econo misch wingewest. België wil om de welvarende Vlaamse steden te beschermen de geo-economi- sche slag om de Westerschelde heel graag winnen. Opvallend bij het tellen van alle zegeningen over de Vlaams-Zeeuws-Vlaamse lente is dat luidkeels waarschuwende Zeeuws-Vlamingen nauwelijks worden gehoord. ,,We zetten ons niet af tegen Zeeland, integendeel, we willen Zeeland juist behouden, niet opheffen. Daar moet het debat óók over gaan", pleit Cees Liefting, de Terneuzenaar die knokt vóór een tolvrije tunnel en tégen een Zeeuwse scheiding. Heeft de luis in de provinciale pels geen punt? Zeeuws-Vlaanderen is zich nu al aan het afsplitsen van Zeeland DE STELLING Vandaag: Een Vlaamse leerkracht voor de klas is een prima idee Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Hrieps verplaatst naar 8 mei 2021 Ruim kwart heeft last van verkeer GOES Hardleerse man zonder rijbewijs is zijn auto kwijt Vanwege problemen bij het Am sterdamse vuilverbrandingsbedrijf AEB kon waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) vorig jaar ineens zijn zuiveringsslib niet meer kwijt. Er werd een oplossing gevonden door tijdelijk 18.000 ton aan zuive ringsslib op te slaan op het terrein van Beelen Terneuzen BV aan de Finlandweg in Westdorpe. In au gustus loopt de vergunning af en moet het vervuilde slib worden verbrand. Daarvoor is in Nederland geen capaciteit. AGV wil het slib nu uit voeren naar Engeland. Daar mag het gewoon op een akker worden gegooid, iets wat in Nederland ver boden is. Het dagelijks provinciebe stuur is mordicus tegen, blijkt uit een brief aan de Staten, omdat daar door 'fosfaten, zware metalen, PFAS, microplastics en andere stof fen in de voedselketen worden ge bracht.' Nood De provincie wil de vergunning voor de opslag bij Beelen eventueel een jaar verlengen, op voorwaarde dat het slib uiteindelijk wordt ver brand. In Nederland is AEB de enige die dat kan, maar het bedrijf verkeert in financiële problemen en het is nog niet duidelijk of Eu ropa de oplossing goedkeurt die de gemeente Amsterdam en enkele banken daarvoor vorige week heb ben bedacht. Dus wil AGV de optie van uit voer naar Engeland openhouden. Dat is niet tegen de regels, waardoor gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, milieu). tandenknarsend moet toestaan dat daarvoor nu de benodigde vergunningen worden aangevraagd. ,,Zorg als agrariër dat je in verbin ding staat met de ZLTO. Die verte genwoordigt in Zeeland heel veel boeren, die zit bij ons altijd aan ta fel. Niet voor niks lukt het ons in Zeeland steeds goede stappen te zetten. We hebben hier geen gedoe rond het stikstofvraagstuk omdat we elkaar vanaf het eerste moment goed informeren. Als het gaat om zoet water, om Europees land bouwbeleid. In Zeeland gaat dat ge sprek juist goed." Minister kwam niet Woensdag besloot minister Carola Schouten een werkbezoek aan Zee land af te breken. Bij de boerderij die ze in Kamperland zou bezoeken om te praten over problemen door de droogte hadden zich zo'n dertig boeren met tien tractoren verza meld. Hoewel er geen sprake was van een dreigende situatie, kreeg de minister van de politie het advies niet te komen. Boerenprotesten waren in Zee land tot nu toe zonder problemen verlopen. De Bat twijfelt niet aan de goede bedoelingen van de boeren die woensdag in Kamperland wa ren, maar dat ze het effect van de aanwezigheid van tractoren bij een protest hebben onderschat. ,,Met heel goede bedoelingen kun je ook iets kapot maken. Ik ken meer dan de helft van de boeren die daar woensdag stonden persoonlijk. Ik weet ook zeker dat ze de minister niets zouden aandoen. Maar ze moeten beseffen dat het zo niet werkt. Ze hadden de ZLTO het ge sprek moeten laten voeren." Aan tafel, niet langs de weg De Bat vraagt zich af wat de boeren in Kamperland hadden willen be reiken. De grieven tegen de maatre gelen van de minister zijn inmid dels bekend. ,,De actie van woens dag voegde niets toe." Hij wil ge sprekken met alle boeren voeren. ,,Maar doe wel mee met de manier waarop we in Nederland proble men te lijf gaan, namelijk door aan tafel te gaan zitten. En dat moet via georganiseerd overleg." De betrekkelijk bescheiden actie in Zeeland heeft tot heftige reacties in Den Haag geleid. Kamerleden spreken er schande van dat een mi nister het werken onmogelijk zou zijn gemaakt. De Bat: ,,Ik baal voor de ZLTO dat dit zo is gelopen. Zij hadden het bezoek van de minister goed voorbereid. Het is dan niet goed dat anderen denken daar zo maar doorheen te kunnen fietsen. Misschien met goede intenties, maar zo gaat het niet." TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE vrijdag 10 juli 2020 Grote kans dat we deze fictieve Jr Reageer op pzc.nl Gisteren: Boeren zijn mijn sympathie kwijt 1730 stemmen VLISSINGEN Muziekfestival Hrieps gaat dit jaar niet door. De organisatie heeft gister ochtend na overleg met de gemeente besloten om het evenement te ver plaatsen naar 8 mei 2021. Omdat de 1,5 meterregel van kracht blijft, gaat Hrieps 2020 niet door. Kramer: ,,Als we de af stand willen waarborgen is het terrein te klein. Op de huidige plek kun je dan nog niet eens de helft van het aantal men sen kwijt." Naar het festi val komen jaarlijks 12.500 mensen, onder wie 11.000 bezoekers en 1500 mensen die back stage actief zijn. Het vol ledige programma voor 8 mei 2021 is nog niet be kend. Reeds verkochte entreekaarten blijven ge woon geldig. VLISSINGEN Het valt mee met de ver keersoverlast in Zeeland. Tenminste: vergeleken met de rest van het land. De Veiligheidsmonitor vroeg 165.000 Nederlan ders naar hun ervaringen met verkeersoverlast in hun buurt, en splitste die uit per provincie. In Zee land blijkt 28 procent van de ondervraagden regel matig overlast te ervaren. Hardrijden staat op één, vóór parkeerproblemen en agressief rijgedrag. Slechts drie provincies hebben lagere scores. In Zuid-Holland en Limburg is de ergernis het grootst. Een 31-jarige Goese- naar moest woensdag avond bij een politie controle zijn auto inle veren. De man werd tegenge houden in de Appel straat. Hij bleek niet in het bezit van een rijbe wijs te zijn. Dat was niet voor het eerst: hij kreeg al zes keer eerder een boete voor die overtre ding. Het Openbaar Mi nisterie is er nu wel klaar mee en besloot de auto van de man in be slag te nemen. Het voertuig is door een ta- kelbedrijf weggehaald. Er is een flinke kans dat het ver vuilde rioolslib dat tijdelijk ligt opgeslagen in Westdorpe niet wordt verbrand, zoals in Neder land de regel is, maar wordt uit gestrooid op akkers in Enge land. Het lukt het dagelijks pro vinciebestuur niet daar een stokje voor te steken. Ernst Jan Rozendaal Westdorpe Provinciaal bestuurder Jo Annes de Bat roept Zeeuwse boeren op om zich te scharen achter brancheorganisatie ZLTO en via die organisatie met de overheid in gesprek te blijven. Wilde, onaangekondigde acties zoals woensdag rond een bezoek van de minister van landbouw in Kamperland doen de sector geen goed. Theo Giele Middelburg EEN OCTOPUS HENK. SEEN OCTOPUSSYIK SCHAAM ME E>OOE>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2