MEDIA CULTUUR 25 Na een half jaar Op1 zijn Carrie ten Napel (40) en Charles Groenhuijsen (66) als nieuw duo goed bekeken én ontvangen. Zelfs op de vaak zo gevreesde social media. Ze zijn ook het enige Op /-koppel met een koosnaampje op de redactie. 'De Charries' blikken terug. Charles loopt altijd met me mee naar de parkeergarage. Als een soort vader, dat ik niet alleen door het donker hoef vraag of er al dan niet een nieuwe Rembrandt was opgedoken. ,,Het was helemaal nog niet duidelijk hoe we het zouden doen'', zegt Ten Na pel, ,,toch liep het soepel. We keken elkaar na afloop aan: ging goed, hè?'' Groenhuijsen: ,,Mij viel aan Carrie op dat ze ontzettend relaxed is. En dat is heel prettig. Ik doe zelf ook niet ner veus vlak voor een uitzending. Men sen zeiden: het is alsof jullie dit al ja ren doen. We stelden volgens mij maar één keer op hetzelfde moment een vraag.'' Ten Napel: ,,Toen hadden we het knietje nog niet. Dat werd vrij snel ons communicatiemiddel; als de één graag een vraag wilde stellen, gaf-ie de ander even een knietje onder tafel. De ene keer wat harder dan de an dere, ik kan me ook herinneren dat ik jouw knie een keer niet kon vinden. Nu kan dat niet meer, we zitten te ver uit elkaar.'' Groenhuijsen: ,,Toen er nog publiek zat, zeiden we tegen de mensen achter ons: sorry dat we met de rug naar u toe zitten, maar één voordeel: u ziet wel wat er onder tafel gebeurt.'' Gekkenwerk Na nog slechts één volgende proef- uitzending gingen ze op woensdag 8 januari voor het eerst live. „Gekken werk, vinden collega's als ik ze vertel hoe weinig voorbereidingstijd we hadden'', zegt Groenhuijsen. Meteen in hun eerste uitzending liet de voormalige Amerika-corres- pondent zich van een onbekende kant zien. Peter Koelewijn was te gast en sloot af met een uitvoering van zijn klassieker Kom van dat dak af. ,,Ik ging spontaan meezingen, omdat het zo uit mijn jeugd was. Dat shot heeft daarna nog een tijd in de promo van Opi gezeten.'' Ten Napel lacht. ,,Men- sen vonden het leuk dat je dat deed. Het was sowieso heel los, we hebben wel meteen laten zien wie wij zijn.'' Groenhuijsen: ,,Toen we vanuit de studio naar boven liepen, ontving de redactie ons met applaus. Toen voel den we dat we goed waren begonnen. Weet je wat het ook is: het verwach tingspatroon was laag. Een talkshow met wisselende duo's, dat kon niks zijn. En dan die Groenhuijsen die was teruggehaald van pensioen, dat was de stemming bij mensen als Frits Barend en Angela de Jong. Ik dacht: kom maar op.'' Gunfactor Beide presentatoren benoemen de wederzijdse gunfactor als sleutel voor de onderlinge klik. ,,Mij interes seert het echt niet wie een vraag stelt'', zegt Ten Napel. ,,Alleen de noodzakelijke dingen, zoals wie een onderwerp inleidt, zijn afgesproken.'' Groenhuijsen: ,,En als er een onder werp in mijn straatje is zoals Ame rika, dan zeg ik juist: begin jij maar. Van mij weten de mensen wel dat ik het interessant vind.'' Ten Napel, terwijl ze zich naar Groenhuijsen draait: ,,Jij hebt na tuurlijk een schat aan ervaring en je had makkelijk kunnen zeggen: Wat weet jij nou, snotneus? Dat gevoel heb jij mij nooit gegeven. Ik ben daar wel gevoelig voor. Met een sterke persoonlijkheid naast me die mij geen ruimte geeft, was ik waarschijn lijk minder uit de verf gekomen. Daar ben ik je wel dankbaar voor.'' Groen huijsen lacht. ,,Nou ja, jij met zo'n pensionado naast je, dat moet je ook maar willen, hoor.'' Hoewel hij na een paar maanden zelf als presentator aanschoof, was Jeroen Pauw in een coachende rol be trokken bij de duo's van Opi. ,,We hebben twee of drie keer met hem gezeten'', zegt Ten Napel. ,,Een keer vooraf en we hebben na de eerste twee weken een keer zitten lunchen hier. Ik heb hem ook nog wel een keer gebeld om hem om raad te vra- gen over een gesprek dat ik lastig vond. Ik merk dat hij dat ook leuk vindt. Hij was bezig aan zijn laatste week Pauw toen ik net wist dat ik Opi ging doen, ik mocht toen met hem meekijken. Hij nam alle tijd voor me.'' Groenhuijsen: ,,Wat ik van hem oppikte, is de energie die je erin moet stoppen. Al moet je ook weer niet te veel door het scherm heen spetteren - mensen zitten op dat tijdstip met een glaasje wijn op de bank.'' Dat missen de twee vanwege co rona nog wel: een keer buiten de uit zending om wat drinken, of een hapje eten. Om even over andere din gen te praten. ,,Dat hadden we be dacht, toen kwam corona'', zegt Groenhuijsen. ,,Nou, ik stond wel een keer 's nachts voor je deur'', reageert Ten Napel lachend. ,,Ik was met een vriendin op stap in Utrecht, toen we door jouw straat liepen. Ik appte even snel een selfie voor je deur.'' Groenhuijsen: ,,Ik was nog wakker, jullie hadden best wat mo gen drinken.'' Ten Napel: ,,Maar je vrouw sliep al!'' Groenhuijsen: ,,We moeten toch een keer een hapje gaan eten. We gaan sowieso binnenkort een keer met Jan Slagter eten, dat staat al.'' Parkeergarage Ten Napel: ,,We zien elkaar alleen op woensdag en deze twee weken ook op donderdag omdat we invallen voor WNL, maar dan gaat de tijd zo snel dat je nauwelijks aan andere ge spreksonderwerpen toekomt. Ik moet wel zeggen: na de uitzending gaat het vaak wel even over de kinde ren. Dan loopt Charles altijd met me mee naar de parkeergarage. Als een soort vader, dat ik niet alleen door het donker hoef. Echt een gentleman, hoor!'' Groenhuijsen, met een grijns: ,,Ach, ik sta er zelf ook geparkeerd.'' "Ha' vrijdag 10 juli 2020 GO 'We hebben wel meteen laten zien wie wij zijn' Carrie ten Napel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25