II Froome verruilt Ineos na dit seizoen voor Israëlische ploeg Eerste 'wedstrijd' in maanden was meer dan welkom voor Schippers co 23 Dafne Schippers had nooit durven denken dat ze een internationale wedstrijd zou lopen op Papendal, toch was dat wel degelijk het geval gisteren. In een opvallend, coronaproof en inventief decor. Papendal De zon schijnt in Californië, in Zü- rich kleden poppen de tribune aan en in Papendal schuilen de onge veer 200 toeschouwers onder een paraplu of capuchon, terwijl Dafne Schippers en haar teamgenoten Marije van Hunenstijn en Nadine Visser hun trainingsjasjes uittrek ken. Een estafette van 3x100 meter, lopen op het blauwe tartan van Pa pendal, tussen de bossen, met in ternationale aandacht: nooit had Schippers gedacht dat dit ervan zou komen. Tot er een belletje kwam uit Zürich. Een week of zes geleden werd Ad Roskam, technisch directeur bij de Atletiekunie, benaderd door de or ganisatie van de Diamond League. Roskam: ,,Zij dachten: wat kunnen we verzinnen om sponsors vast te houden en toch iets te bieden?" En zo kwamen ze tot de 'Inspiration Games', een toernooi over de we reld, die via een livestream georga niseerd wordt. Aan de Atletiekunie de vraag of zij mee wilden doen. ,,Ze wilden ook de damesestafette op het programma, wij zijn wereld top en dus was Nederland het land dat ze graag wilden laten lopen.'' Het antwoord was meteen beves- tigend. ,,Zeker in deze tijd is alles welkom, zeker op de estafette.'' Pa pendal is een van de zeven plekken, naast locaties in Californië, Florida, Portugal, Frankrijk, Zweden en Zu rich. „Nederland heeft jaren gepro beerd een Diamond League-wed strijd van de grond te krijgen, nu hebben we er eventjes een. Je krijgt het in de schoot geworpen, mooi.'' Witte tent Er staat een witte tent langs de baan en mensen houden hun smartpho- nes bij de hand voor een 'livever binding' naar zonniger oorden. Hoewel live in dit geval met lichte vertraging komt. 'I think', herhaalt de commentator van dienst meer maals, bij het benoemen van de door hem verwachte winnaar na een afstand. Er zijn drie locaties per afstand, waarbij overal ter wereld een atleet tegelijkertijd in actie komt. ,,Alleen lopen is gek'', zegt Churandy Martina, die even eerder in actie kwam. Nog gekker was de tijd die in Flo rida op de klokken werd gezet door Noah Lyles, de regerend wereld kampioen op de 200 meter laat de klok vanavond op 18,90 stoppen. Naar later bleek liep hij vijftien me ter te weinig. ,,Hoe kan dat?'', vraagt Martina, die tot 20,81 kwam, zich la chend af. En toch, al is het geïmproviseerd, al loopt lang niet alles soepel, uit eindelijk is het initiatief van Zürich meer dan welkom bij de atleten die maanden zonder wedstrijden doorbrachten. Om het wedstrijd vuurtje iets op te stoken keek het estafetteteam vooraf beelden van de andere plaatsen ter wereld. ,,Maar op de baan denk je niet: o er zijn nog andere landen die dit doen'', zegt Schippers even later na Je merkt wel dat je denkt: oeh, dit is wel lekker. En dat is fijn afloop, een derde plek rijker. ,,We hadden niet zo'n goede race'', zegt Visser. ,,Maar de tijd (32,34, red.) viel uiteindelijk nog wel mee.'' Miezerregen Maar wat het vergelijken met de an dere locaties nu waard is? Weinig, daarvoor zijn de omstandigheden te verschillend. Lopen bij 35 graden is anders voor het lijf dan lopen in de miezerregen, rond de 17 graden, zeggen ze. ,,We zijn hier elke dag, het voelt niet alsof je naar een wedstrijd gaat, maar meer alsof je de auto pakt naar een training'', zegt Schippers. Tot de warming-up. ,,Dan voelt het wel weer alsof je wat gaat doen. Dit is voor mij de eerste keer weer echt een beetje racen. Dan merk je wel dat je denkt: oeh, dit is wel lekker. En dat is fijn. Het is een lang jaar en het blijft nog een lang jaar, denk ik.'' Team Israel Start-Up Nation heeft dit jaar de licentie van Katoe- sja voor de UCI WorldTour overge nomen en is in handen van de steenrijke investeerder Sylvan Adams. De Duitse sprinter André Greipel verbond zich het afgelopen jaar al aan de formatie uit Israël. ,,Dit is een historisch moment'', jubelde Adams. ,,We zijn heel trots. Chris is de beste renner van zijn ge neratie. Hij zal de kopman zijn in de Tour en de grote rondes. We willen samen geschiedenis schrijven en ervoor zorgen dat Froome mis schien wel gezien gaat worden als de beste renner ooit.'' Froome zegt uit te kijken naar waarschijnlijk de laatste ploeg uit zijn loopbaan. ,,De impact van Is rael Start-Up Nation op de sport is aan het toenemen. Ik heb het gevoel dat we samen geweldige dingen kunnen bereiken. Maar nu ligt mijn focus eerst nog op het winnen van een vijfde Tour met Team Ineos.'' Ineos-ploegbaas Dave Brailsford maakte het aanstaande vertrek van Froome donderdag al bekend, om zo een einde te maken aan de spe culaties over de toekomst van de Brit. Hij wil dat zijn renners zich optimaal kunnen voorbereiden op het uitgestelde seizoen. ,,Hij is een geweldige kampioen en we hebben in de loop der jaren veel gedenkwaardige momenten gedeeld'', zei Brailsford. ,,Maar ik geloof echt dat dit de juiste beslis sing is voor het team en voor Chris. Froome ziet zich als kopman en dat is begrijpelijk gezien zijn prestaties. Maar wij kunnen hem dat niet ga randeren. Andere renners van ons zien ook kansen om kopman te worden. En ook dat is logisch. Ik ben nu alleen maar blij met zoveel kwaliteit in onze ploeg.'' vrijdag 10 juli 2020 Eindelijk weer echt racen Lisette van der Geest Dafne Schippers krijgt bij de experimentele 3x100 meter-estafette op Papen dal het stokje overhandigd door Nadine Visser. foto anp - Dafne Schippers LONDEN Chris Froome fietst vanaf komend seizoen voor Team Israel Start-Up Nation. De viervou dig winnaar van de Tour de France gaat zich voor meerdere jaren aan zijn nieuwe ploeg binden. Het nieuws volgde gisteren een paar uur nadat Team Ineos had be vestigd dat de 35-jarige Brit zijn af lopende verbintenis niet zou ver lengen. De topploeg kan Froome niet meer garanderen dat hij de ab solute kopman blijft met Egan Ber- nal en Geraint Thomas als ploegge noten. Froome: ,,De impact van Israel Start-Up Nation op de sport is aan het toenemen.'' foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23