ueögever\ JOL Landbouwvoorman Wim Bens Bal in Knokke en Albufeira m Militairen vredesmissie Srebrenica voelen zich onbegrepen Walcheren 'De boer voelt zich niet gewaardeerd' Nederlandse jeugd heeft tijdens vakantie lak aan coronaregels Sofie (21) gaat het avontuur aan. De Vlaamse verruilt deze zomer haar baan op een school in Evergem voor die van docente Engels op het Lodewijk College in Terneuzen. ,,Een supertoffe uitdaging", zegt ze. In Zeeland zijn ze maar wat blij met haar. In onze provincie is een lerarentekort.zeeland 2 digde met de val van de moslimen clave Srebrenica, morgen precies 25 jaar geleden, en de genocide op 8000 moslimmannen door Bosni sche Serviërs. Dutchbatters besef fen dat de schrijnende verhalen van de slachtoffers en nabestaanden niet opwegen tegen hun eigen leed. Maar ze stuiten nog vaak op een muur van onbegrip. De missie mislukte door een ge brek aan mankracht, bewapening, brandstof en voedsel, een beperkt mandaat van de Verenigde Naties en het uitblijven van luchtsteun. Dat dit in de beeldvorming Dutch- bat wordt aangerekend, drukt zwaar op de veteranen. De meeste respondenten vinden dat ze slecht voorbereid naar Srebrenica gingen. Bijna de helft had daar niet het ge voel dat Dutchbat iets kon beteke nen. Levens gekost ,,Ik ben niet trots op deze missie'', zegt Dutchbatter Jaski Portegies Zwart. ,,De besluiteloosheid van de internationale gemeenschap heeft duizenden levens gekost. Ik schaam mij daarvoor.'' Hoewel defensieminister Hennis in 2016 erkende dat Dutchbat op een 'onuitvoerbare missie' was ge- De omstandigheden van de missie worden niet meegewogen. Dat raakt hen nog stuurd, voelen de militairen zich in de steek gelaten door de regering. Die stuurde hen met beperkte mid delen naar Srebrenica, legde daarna een spreekverbod op en faalde in de nazorg. ,,Er was weinig aandacht voor hun leed'', zegt Olaf Nijeboer, bestuurslid van de Vereniging Dutchbat III. ,,De omstandigheden van de missie worden niet meege wogen. Dat raakt hen nog steeds.'' Trauma Ruim de helft van de respondenten heeft psychische hulp gehad van wege een trauma. Velen verloren hun baan of partner, of kenden col lega's die zelfmoord pleegden. Nijeboer: „Srebrenica is niet alleen een litteken, maar een wond die deels nog open ligt. Het zal ook nooit weggaan. Daarvoor is het te groot.'' P4 18°C Nieuwsmedia m »P2, 3&13 P3 in Zeeland Dutchbatters lijden nog steeds Oud-Dutchbatters lijden nog da gelijks onder de gevolgen van de missie in Srebrenica 25 jaar ge leden. Ze storen zich aan de ne gatieve beeldvorming en willen erkenning van het psychisch leed. Dat zeggen ze in een en quête van deze krant. Raymond Boere Tonny van der Mee Rotterdam Veertig Dutchbatters vulden een vragenlijst in, waarin ze terugkij ken op de VN-vredesmissie in Bos nië en de nasleep. De missie ein —Olaf Nijeboer, Dutchbat III Geleidelijk meer zon pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1