'Twee dagen thuiswerken is best wel veel CONCERT €34?° ECONOMIE 19 Het BOWIE concert 20% Vorig jaar werkten 3,5 miljoen mensen (39 procent) af en toe thuis, blijkt uit onderzoek van het CBS. Vaak ging het om één dag in de week. De meeste andere colle ga's, 5,5 miljoen man/vrouw sterk, reisden dagelijks naar kantoor om te werken. Sinds de coronacrisis is thuiswerken opeens de norm, laat een enquête van ING zien. De laptop openklappen op de keukentafel of de zolderkamer be valt veel werkenden overigens prima. Uit recent onderzoek van Intermediair en Nationale Vaca ture Bank blijkt dat bijna de helft van de duizend ondervraagde werkenden ook na corona (deels) thuis wil blijven werken. Uit een andere enquête van soft- warevergelijker Capterra onder 4600 personen in negen landen blijkt dat bijna een kwart van de Nederlandse werknemers voort- aan fulltime vanuit huis aan de slag wil. 38 procent wil één of meerdere dagen thuiswerken. Bij elkaar opgeteld is dat bijna twee derde, een stuk meer dan vóór de coronacrisis. Voordelen die de thuiswerkers noemden zijn: geen reistijd, flexibele werktijden, je kan je vrijetijdskleding aan, gro tere productiviteit én je kunt tege lijkertijd voor kinderen en huis dieren zorgen. Toch is hoogleraar sociologie Tanja van der Lippe, verbonden aan de Universiteit Utrecht 'niet zonder meer enthousiast over het thuiswerken'. Twee dagen thuis- werken is in haar ogen al best veel. ,,Het wordt anders wel heel lastig om de binding tussen collega's te onderhouden en om iets voor el kaar over te hebben'', zegt ze. Ook voor nieuwe en jonge collega's is thuiswerken lang niet altijd te pre fereren boven kantoor of werk plaats. ,,Zij weten nog niet bij wie ze terechtkunnen met vragen.'' Wel denkt Van der Lippe dat in de toekomst werkenden niet meer standaard tegelijkertijd op kantoor zullen zitten. ,,De werktijden zul len flexibeler worden ingedeeld. Al is het alleen maar om de files te voorkomen.'' CAROLA RIJNBEEK ALFRED DEKKER MUSETTA BLAAUW 'Ik werk structureler en heb meer tijd voor contact met collega's' Een drukke werkweek op kantoor leverde voor marke teer Carola Rijnbeek van cybersecuritybedrijf Tesorion ook thuis een hoop stress op. Bijvoorbeeld als ze om 9.00 uur een afspraak had en ze eerst haar zoon naar school wilde brengen. ,,Dan was het racen of moest ik de afspraak ver zetten.'' Nu ze niet meer tussen Almere en Leusden hoeft te forenzen is ze ruim op tijd thuis voor de digi tale vergadering. Ook 's avonds scheelt het haasten. „Onze kinderen sporten intensief.'' Dat be tekent dat drie keer per week het eten om 18.00 uur op tafel moet staan om daarna door te rijden naar de sportclub. ,,Voor maart stond ik in de file naar huis. Moest ik nog snel een boodschap doen en daarna nog eten koken'', zegt Rijnbeek. ,,Nu kan ik 's middags al het eten in de pan gooien of tijdens het mailen even de waterkoker aanzetten. Dat maakt het een stuk makke lijker.'' En hoewel de marketeer nu vanuit huis werkt, heeft ze juist méér contact met collega's. ,,Ik word niet meer de hele dag aangeschoten door collega's die vragen of ik nog even dit of nog even dat kan doen.'' Daardoor kan Rijnbeek haar werk beter inplannen en structure ren. ,,En houd ik meer tijd over om mensen via Teams te vragen hoe het gaat, of ze hulp nodig hebben.'' 'Ik kan het vaderschap en werk gemakkelijker combineren' Verplicht thuiswerken kwam voor marketeer Alfred Dekker van Daikin, fabrikant van airco's en warmte pompen, precies op het goede moment. Zijn vrouw was hoogzwanger en in juni is zijn tweede zoontje geboren. „Doordat ik steeds thuis was, kon ik haar goed ondersteunen en was ik steeds in de buurt als ze me nodig had.'' Een betere balans tussen werk en privé vindt Dekker dan ook een belangrijk voordeel van thuiswerken. „Ik kon iets langer lunchen of nog even snel een bood schap doen.'' Dat betekende wel dat hij 's avonds nog af en toe bezig was om iets af te ronden. ,,Maar dat is niet zo erg. Het maakte het makkelijker om mijn rollen van vader en werknemer te combineren.'' Reistijd Een ander groot voordeel was de reistijd. Dekker woont in Etten-Leur en werkt in Capelle aan den IJs- sel. ,,Dat is ongeveer een half uurtje rijden, maar door alle files deed ik er toch meestal een uur over. Nu ik niet meer zo lang in de auto zit, voel ik me ook fitter.'' En net als de andere enthousiaste thuiswerkers kan ook de marketeer zich beter concentreren. ,,Collega's kwamen vaak langs voor small talk. Dat mis ik nu, maar het leidde tegelijkertijd soms af.'' 'Werken vanuit huis scheelt een hoop tijd en frustratie' De werkdagen op kantoor zullen voor Musetta Blaauw - eigenaar van Zon op Alle Daken - na de coronacrisis niet zo snel veranderen, maar de lange ritten door het hele land om klanten te be zoeken of vergaderingen bij te wonen, die zullen grotendeels verdwijnen, hoopt ze. ,,Wij begeleiden onder andere overheden en woningcorporaties bij het plaatsen van zonnepanelen op daken'', zegt Blaauw. „Daarvoor waren we heel veel op pad. Door de coro nacrisis rijden we bijna geen kilometer meer, maar krijgen we alsnog een hoop werk gedaan.'' Werken vanuit huis scheelde Blaauw de afgelopen maanden een hoop 'tijd en frustratie'. ,,Bij belangrijke trajecten zullen we in de toekomst nog steeds langsgaan, maar niet meer iedere week en ook niet meer met ieder een tegelijk.'' Blaauw is tegelijkertij d ook proj ectleider van 'Fossiel- vrije Weken'. Het beperken van het aantal reiskilome- ters vindt zij daarom belangrijk. Organisaties stonden er echter vaak op dat ze langskwam voor een overleg of vergadering. ,,Eerder had ik niet het gevoel dat ik dat kon weigeren.'' Door alle ervaringen die organisaties deze maanden noodgedwongen hebben opgedaan met thuis werken, ligt dat anders. ,,Het is nu veel meer geaccep teerd.'' Hetvoordeel van PZC VANAF Ode aan een wereldster Bestel tickets op pzc.nl/bowie vrijdag 10 juli 2020 PC Thuiswerken was lange tijd eer der uitzondering dan regel. Tot het door de coronacrisis ver plicht werd. Vier ervaringsdes kundigen willen nooit meer terug naar kantoor. Marjolein Kooyman Utrecht Uit een enquête onder 4600 mensen in negen landen blijkt dat bijna een kwart fulltime van uit huis wil blijven werken. Omdat je het verdient! BÉflE KORTING In januari 2021 is het precies vijfjaar geleden dat zanger David Bowie overleed. Reden voor een eerbetoon waarbij topmusici zijn allergrootste hits vertolken. Onder meer 'Heroes', 'China Girl', 'Under Pressure' en 'This Is Not America' komen voorbij. Een immense live band zorgt samen met een ongeëvenaard decor voor een spectaculaire ode aan één van de meest legendarische artiesten aller tijden. Concertdata vr 8 jan 2021 MartiniPlaza Groningen za 9 jan 2021 MartiniPlaza Groningen zo 10 jan 2021 AFAS Live Amsterdam vr 15 jan 2021 Mainstage Den Bosch za 16 jan 2021 Mainstage Den Bosch vr 22 jan 2021 RTM Stage (Ahoy) Rotterdam za 23 jan 2021 RTM Stage (Ahoy) Rotterdam 20.00 20.00 15.00 20.00 20.00 20.00 20.00 15.00 20.00 Profiteer nu van exclusief vroegboekvoordeel en mis het niet! *De ticketprijzen zijn afhankelijk van de datum, tijd en rang en de vanaf prijs geldt zolang de voorraad strekt. De prijzen zijn incl. servicekosten en excl. orderkosten 1,85.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19