18 1^ CORONACRISIS REVOLUTIE De eerste bedrijven sluiten al kantoren om van thuiswerken de nieuwe norm te maken. Voor de kantorenmarkt heeft dat de komende jaren nog geen heel grote gevolgen, denken vastgoedexperts. Kort EEN DERDE VAN WERKENDEN GEHOLPEN Rijkssteun 3 miljoen mensen Zo'n drie miljoen werkenden hebben, vaak via hun werkgever, steun gekregen van de overheid in de maanden maart, april en mei. Dat is bijna een derde van de werkenden in Nederland. Werkgevers hebben het loon van zo'n 2,6 miljoen werknemers aangevuld met overheidsgeld en zo'n 374.000 zelfstan digen hebben speciale inkomensondersteu ning gekregen. Dat meldt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Om de economie en de arbeidsmarkt in de corona crisis te ondersteunen, presenteerde het ka binet een historisch noodpakket. Chauffeurs uit Oostblok gaan meer verdienen Oost-Europese vrachtwagenchauffeurs kunnen vanaf 2022 niet meer worden afge scheept met een veel lager salaris dan colle ga's uit West-Europa. Het Europees Parle ment heeft definitief ingestemd met nieuwe regels voor truckers. Over anderhalfjaar hebben alle chauffeurs recht op een belo ning die niet onderdoet voor die van hun collega's ter plaatse. Dit moet oneerlijke concurrentie tegengaan en de werkomstan digheden voor chauffeurs uit vooral ooste lijke EU-lidstaten verbeteren. Roemeense en Poolse chauffeurs zijn nu nog een stuk goedkoper dan hun Nederlandse collega's. Makelaars zien weinig verandering woningmarkt Makelaars hebben niet het idee dat de coro nacrisis de woningmarkt op zijn kop gaat zetten. Ook op de lange termijn komt er waarschijnlijk geen einde aan de stijging van de huizenprijzen, zegt voorzitter Onno Hoes van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Economen bij ABN Amro waarschuwden gisteren dat huizenprijzen volgend jaar met 2 procent gaan dalen van wege de crisis. Ook De Nederlandsche Bank stelde al dat een lichte prijsdaling waar schijnlijk onontkoombaar is. Volgens Hoes hebben relatief mensen hun baan verloren en dat is gunstig voor de woningmarkt. Prosus Besi Ahold Delhaize Shell Ton Voermans Wat moeten we met het kantoor? Ieder bedrijf waarvan het gros van het personeel al maanden vanuit huis werkt, denkt erover na. Verze keraar TVM heroverweegt de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Hoogeveen, omdat het thuiswer ken zo goed bevalt. Het bedrijfkijkt serieus naar de mogelijkheid om twee vaste thuiswerkdagen in te voeren. Dan zijn er veel minder vierkante meters kantoor nodig. Kleinere bedrijven zijn al verder. Rockstart, dat investeerders en star tende bedrijven samenbrengt, maakt thuiswerken definitief de norm. ,,Onze kantoren in Kopenha gen en Amsterdam zijn niet meer nodig'', vertelt ceo Rhune Theill. ,,Na half maart zagen we de tevre denheid van onze medewerkers groeien. Ze hoeven niet meer dage lijks te pendelen. Dat is fijn. Som mige mensen beginnen om 6.oo uur, nemen pauze om de kinderen naar school te brengen en werken 's avonds langer door.'' Het kantoor in Amsterdam van 2800 vierkante meter is gesloten en wordt vervan gen door een vergaderruimte voor vijf tot tien mensen. Ook grote firma's krabben zich achter de oren. Bij de Rabobank werken momenteel maar 1200 mensen vanuit kantoor. De overige 26.000 personeelsleden maken hun uren vanuit huis. De bank werkt aan een model waarbij in de toe komst het personeel zelf mag bepa len hoeveel ze vanuit huis werken, voor zover het werk dat toelaat na tuurlijk. ,,Voor de gebouwen heeft dat nog geen consequenties. Als we het werk gaan verdelen over thuis en kantoor, betekent dat waar schijnlijk dat de kantoren een iets andere, meer sociale functie krij - gen, waar ook ruimte voor nodig is'', zegt Margot van Wijgerden van Rabobank. Bovendien is er nu nog veel kantoorruimte nodig om op 1,5 meter te gaan werken. Philips weet nog niet hoe de kan toren van morgen eruitzien en of ze i Huurprijzen van kantoren zullen dalen en er kan zelfs leegstand ontstaan allemaal nog nodig zijn. Maar de lessen van corona zijn al duidelijk. ,,Dankzij digitale technieken kan veel efficiënter worden gewerkt, en dat levert veel flexibiliteit voor onze werknemers op'', zegt een woord voerder. Hij verwacht dat Philips- kantoorpersoneel na corona veel minder zal reizen. Dat geheel of deels permanent thuiswerken gaat op den duur ze ker gevolgen hebben voor de kanto renmarkt, denkt Leon van Leersum van vastgoedbemiddelaar Redept Cresa. Het eerste gevolg is dat de overspannen kantorenmarkt ge zonder wordt met minder krapte in de grote steden. Huurprijzen zullen dalen en er kan zelfs leegstand ont staan. ,,Dit zal de komende jaren zichtbaar worden. Dit heeft te ma ken met het feit dat contracten voor langere perioden zijn'', aldus van Leersum. Ook CBRE, een adviesbureau voor beleggingen in vastgoed, ziet een terugval in de vraag naar kan toorruimte. Beslissingen over huis vesting worden uitgesteld of her overwogen. Zijn al die vierkante meters nog wel nodig? Makelaarsvereniging NVM ge looft nog heilig in het kantoor. Heel even werd getwijfeld over het eigen nieuwe hoofdkantoor in Utrecht, maar dat gaat er toch komen. ,,Een kantoor blijft een geschikte plaats waar mensen kunnen samenwer ken en waar je elkaar kan stimule ren. De gezondheid van werkne mers zal alleen maar belangrijker worden. Dit leidt waarschijnlijk tot meer focus op smart en duurzaam vastgoed'', stelt voorzitter van NVM Business Sander Heidinga aan. Veel ict-bedrijven hebben thuis werken al omarmd als nieuwe stan daard. Personeel van Twitter hoeft nooit meer naar kantoor te komen. Topman Mark Zuckerberg van Fa- cebook denkt dat de helft van de 45.000 personeelsleden ook na co rona voorgoed thuis kan werken. BAS TER HEURNE 'In de praktijk was ik meestal vijf dagen per week op kantoor' Twee of drie dagen per week naar kantoor en de rest vanuit huis. Dat zou de ideale werkweek zijn voor commercieel directeur Bas ter Heurne van it-bedrijf Telin- dus. ,,Dat zorgt ook voor een be tere werk-privébalans.'' De tijd die hij anders besteedde in de auto en regelmatig in de file, houdt hij op zo'n thuiswerkdag over voor andere dingen. ,,Bij- voorbeeld hardlopen.'' Thuiswerken kon altijd al bij Telindus, zegt Ter Heurne. ,,Maar in de praktijk was ik toch meestal vijf dagen per week op kantoor.'' Omdat de agenda vol stond met werkoverleg en be- zoek aan klanten. Meerdere ke ren overwoog hij om tenminste één dag per week vanuit huis te werken, zegt hij. Half maart moest opeens ie dereen door de coronamaatrege len verplicht thuis inloggen. De eerste twee weken was dat wen- nen. ,,Dan was ik van 's ochtends acht uur tot 's avonds zes uur ge sprekken te voeren en kwam ik nauwelijks aan pauzes toe.'' Maar na die periode bleek thuiswer ken juist heel goed te bevallen. ,,Ik ben nu nog beter op de hoogte van wat er in mijn team speelt omdat we iedere dag in- bellen voor een korte vergade ring. Vroeger deden we dat een keer per week.'' En er zijn nog meer voordelen. Vanuit huis kan ik meters ma ken, ik kan me beter concentre ren. De reiskosten zijn een stuk lager en ik heb al een hele tijd geen files meer gezien.'' H1!|irLh|(;| vrijdag 10 juli 2020 EINDE AAN ONEERLIJKE CONCURRENTIE 'STIJGING HUIZENPRIJZEN GAAT DOOR' GO De techinves- teeder hoorde tot de grootste stijgers in de AEX. Het chipbedrijf deed het beter dan gemiddeld in de MidKap. Het supermarkt concern zou een overname van Hema overwe gen. Het olie- en gas- concern was de grootste verliezer bij de hoofdfond sen. a> E o Eerste kantoren overbodig door meer thuiswerk Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18