NIEUWS 13 Actie om geld voor boeren in te zamelen voor boetes Politie mort over acties van boeren Veevoerregels maken boeren 'boos en gefrustreerd' Het boerenprotest trekt aan, de trekkers gaan de straat weer op. Wim Bens van landbouworganisatie ZLTO vindt het logisch. „Eerste corona, en nu wéér nieuwe overheidsregels.'' DEN HAAG Tientallen boe ren die een boete hebben ge kregen voor het overtreden van verkeersregels, worden financieel gesteund door Agractie. De boerenactie- groep roept haar achterban op geld te doneren om de bekeu ringen te betalen. Boeren die in beroep gaan tegen de boete, kunnen juridische bij stand krijgen van actiegroep Farmers Defence Force. De boeren protesteren vooral tegen de veevoermaat- regel van het kabinet, waar door vee minder ruwe eiwit ten binnenkrijgt. Dit levert volgens minister Carola Schouten op korte termijn stikstofbesparing op. Dat is nodig om onder meer ruimte te maken voor de bouw van 75.000 woningen. Een groep van zo'n driedui zend melkveehouders, ver enigd in Stichting Stikstof claim, is een procedure be gonnen bij de Europese Com missie tegen de Nederlandse overheid. Stichting Stikstof claim laat weten met experts de maatregel te hebben be studeerd en samen te hebben geconcludeerd dat die in strijd is met Europese regels. De inzet van de ME bij de de monstrerende boeren met tracto ren kost de politie veel inspanning, zegt vicevoorzitter Hans Schoones van de ANPV. De politie wordt al dagenlang ge confronteerd met kleine en grote demonstraties van boeren op meer dere plaatsen in het land. De politie in Oost-Brabant heeft aangekon digd handhavend op te treden te gen landbouwvoertuigen die zich op de weg bevinden. De veiligheidsregio's in Gronin gen, Drenthe en Friesland hebben demonstraties met landbouwvoer tuigen verboden op openbare we gen. Farmers Defence Force verloor daarover gisteren nog een kort ge ding bij de rechtbank in Groningen. ,,De demonstraties zorgen voor een enorme druk op de collega's die bij de ME zitten'', reageert Schoo- nes. ,,Dat de demonstraties niet meer worden getolereerd, kost veel mankracht en de arrestaties zorgen voor een enorme papieren romp slomp.'' Schoones noemt de demonstra tie op de A2, waar actievoerende boeren een file veroorzaakten, maar ook de acties bij distributiecentra en de vele arrestaties na een de monstratie in Wijster. Breda Landbouwvoorman Wim Bens snapt dat de boeren op hun trekkers stappen om ac tie te voeren. ,,Wat is er aan de hand? Nou, de boeren zijn boos en gefrustreerd. En dat komt niet alleen maar door de stik stofmaatregelen. Het gaat dieper. Ze voelen zich niet gewaardeerd en die frustratie is niet zomaar van vandaag op morgen ontstaan. Corona heeft er wel aan bijgedragen. Alle landbou wers, over de volle breedte, worden nu geraakt door prijsdaling en prijs- uitval. En dan komt de overheid wéér met nieuwe maatregelen." Ja, Wim Bens weet wel wat de boe ren dwarszit. Als voorzitter van land bouworganisatie ZLTO in Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland én als waarnemend voorzitter van de landelijke LTO, ziet hij dat de meeste agrariërs zich steeds vaker aangetast voelen op een heel erg gevoelig punt: hun vakmanschap. Laatste diepte punt: de eisen die landbouwminister Carola Schouten stelt aan de hoeveel heid eiwit die in het veevoer mag zit ten. ,,Dan praat je over een van de meeste elementaire zaken die een boer zich aantrekt. Want veevoer, dat is nou net iets waarvan juist hij alles afweet'', zegt Bens. De Brabander neemt voorlopig het werk van Marc Calon over, de LTO- voorzitter die dit voorjaar is opgestapt vanwege een gebrek aan draagvlak onder de boerenachterban. Bens put zich dan ook uit in mooie woorden over de landbouw. Boeren zijn nuch tere mensen. Het zijn mensen die mooi in het leven staan, boven aan de top van de voedselvoorziening. En, heel nadrukkelijk: ,,Hun deskundig- heid ist nicht imfrage. Vanuit dat vak manschap zien boeren ook dat de overheidsmaatregelen niet meer zijn dan papieren maatregelen, opgesteld om de boekhouding kloppend te krij gen. Hun deskundigheid wordt in twijfel getrokken'', denkt Bens. Neemt niet weg dat dit soort maat regelen hoe dan ook via democrati sche besluitvorming tot stand is ge komen. Prima, zegt de ZLTO-voorzit- ter: ,,We leven in een democratie. Dat betekent dat ook boeren en tuinders zich daar naar moeten plooien. Maar kom dan wel met uitvoerbare, realis tische maatregelen voor een duur zame productie.'' Bens: ,,Je mag in Nederland demon streren, al is het intimideren van mensen uit den boze. Maar indruk maken om je positie te benadrukken, dat mag toch?'' ,,Wij vertegenwoordigen de boeren en tuinders in de volle breedte. Dat doen wij via het lobbycircuit en over leg. Wij zijn geen onderdeel van het probleem. Wij bereiken veel, alleen zie je dat niet zo snel. Ja, met trekkers naar het provinciehuis rijdenDat zie je. Trouwens, wie heeft vorig jaar de eerste trekkeractie bij het provincie huis in Den Bosch opgestart? Wij, de ZLTO.'' Veevoer, dat is nou net iets waarvan juist de boer alles afweet ,,Tja, onze lobby tegen het stikstofbe- leid moest krachtiger worden. Dan moet je soms met de vuist op tafel slaan. De actie was wel voor de volle honderd procent goed voorbereid.'' ,,Die bezetting van het vliegveld... Die hebben wij niet verzonnen. Dat was de eigen verantwoordelijkheid van de mensen die dat deden. De Farmers De fence Force is daarmee vandoor gegaan. Ach, de ene boer is wat radicaler dan de andere. Ik geloof heilig dat je met het woord meer kunt bereiken dan met ac tievoeren alleen. Maar die estafette-ac tie van vorig jaar, die was helemaal van ons. Het was een zeer overwogen actie. Een extra drukmiddel. En het werkte.'' ,,Dat willen we zelf ook graag weten. We doen er nu onderzoek naar. Het is heel belangrijk dat we het publiek blij ven vasthouden. Daarom worden onze acties ook publieksvriendelijk. Boeren krijgen nog steeds veel waardering voor hun werk. Maar ik erger me wel eens aan de beeldvorming. Alsof de stank van varkens je tegemoetkomt op het moment dat je Brabant binnen rijdt, bijvoorbeeld. Dat klopt gewoon niet. Zeg dat niet. Het leidt alleen maar tot polarisatie.'' ,,Jazeker, maar boeren hebben na de Tweede Wereldoorlog zeventig jaar lang gezond en veilig voedsel geprodu ceerd. Dat moeten we ook veilig en ge zond blijven doen. Maar wat we in die tijd hebben weggezet is morgen niet zomaar aan te passen. Boeren denken aan oplossingen. We zijn de sector aan het verbeteren. Daar ben ik trots op. Ik wou alleen dat de samenleving daar ook zo trots op was.'' vrijdag 10 juli 2020 GO DEN HAAG De demonstraties van boeren op verschillende plaatsen in het land leiden tot gemor bij politievakbond ANPV. 'Boer voelt zich aangetast in zij n vakmanschap' Nico Schapendonk Maar als de boeren hun zin niet krij gen, gaan ze met trekkers de weg op. Vindt u dat democratisch? Er zijn intussen zo veel andere boe- renorganisaties, zoals de Farmers Defence Force en Agractie. Heeft u nog wel het gevoel dat u de land bouwsector vertegenwoordigd? Bent u daar achteraf niet van ge schrokken? Want daarna was de geest uit de fles en nu duiken overal -Wim Bens, ZLTO boeren met hun trekkers op. Bij de tweede actie in Den Bosch was de sfeer anders beduidend grimmi ger. Uiteindelijk werd zelfs het vlieg veld Eindhoven met trekkers bezet. De vraag is in hoeverre u nog draag vlak heeft onder de bevolking. Maar u zult toch niet ontkennen dat er iets moet gebeuren om de land bouw te verduurzamen? A Wim Bens vindt dat je je positie mag benadruk ken met acties, maar 'intimideren van mensen is uit den boze'. FOTO PIX4PROFS-RON MAGIELSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13