12 NIEUWS r Burgemeester dood gevonden Niet te missen STERRENKUNDE BLOTE OOG i Komeet Neowise is zo helder, dat hij makkelijk met het blote oog te zien is. Liefhebber Roel Weijenberg geeft tips hoe de komeet kan worden gespot: „Grijp die kans, dit zie je niet vaak." e komeet Neowise ver schijnt deze dagen helder en goed zichtbaar aan de hemel. Het goede nieuws is dat de komeet zich ook verplaatst naar de avondhemel. ,,Een wekker zetten is dan niet meer nodig. Ik denk dat je tegen middernacht goeie kans maakt. Grijp die kans, want dit zie je niet vaak", zegt hobbyist Roel Weijenberg. In de weken daarna zal Neowise in helderheid afzwakken. Maandag was het te bewolkt, maar dinsdag zag de fanatieke sterrenkij ker de komeet met zijn eigen ogen: ,,Ik heb hem eerst gezien met de ver rekijker en meteen een paar foto's ge maakt met de i35mm-telelens. Maar hij is nu zo helder dat hij makkelijk met het blote oog zichtbaar is.'' Hij heeft een aantal tips om dit zeldzame verschijnsel in de sterren kunde te bekijken. ,,De laatste keer dat dit te zien was, was in 2013." Neowise is de derde komeet die dit jaar het nieuws haalt, maar de vorige twee zijn nooit te zien geweest. Hoe dichter een komeet bij de zon komt, hoe helderder hij wordt. Maar een komeet moet wel heel 'de kracht hebben' om de invloed van de zon te overleven. ,,De andere twee kometen zijn uit elkaar gespat door de hoge tempera tuur en extreme snelheid van de zonnewind'', legt Weijenberg uit. Maar drie keer is scheepsrecht. ,,Neo- wise heeft het volgehouden. Hij heeft de grootste stress overleefd.'' De liefde voor sterren kunde bij Weijenberg is aangejaagd door komeet Hale-Bopp in 1997. ,,Hale-Bopp was le gendarisch. Er is nooit meer zo'n heldere ko meet voorbijgeko men.'' Weijenberg weet nog goed hoe hij destijds op de teletekstpagina met maanstan den zag dat er een komeet deze kant op zou komen. ,,Ik bestelde de ster renkaarten per post. Met een verre kijker ben ik 's ochtends vroeg het veld ingelopen.'' Voor Neowise kwam er geen ster renkaart door de brievenbus. Weij- enberg lacht: ,,Nee, dat gaat tegen woordig heel anders. Het internet staat vol met grote hobbyfora waar dit soort dingen worden aangekon digd. Er zijn zelfs speciale fora ge richt op kometen. Op dat soort sites vind je de sterrenkaart.'' Kometen werden vroeger ver noemd naar hun ontdekker; tegen woordig gaat dat anders. Omdat kometen worden ontdekt door satel lieten, krijgen ze andere namen. Neowise staat bekend als C/2020 F3 en Hale-Bopp heet officieel C/1995 O1. Baan komeet Neowise De burgemeester van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul is dood aangetroffen. Park Won- soon was door zijn dochter als vermist opgeven, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yon- hap. De dood van de 64-jarige komt ruim een dag nadat een voormalige ambtenaar van de stad een klacht tegen hem had ingediend, mogelijk over aanran ding. Park gold als kansrijk kan didaat voor de presidentsverkie zingen in 2022. De burgemeester van Seoul, een metropool met bijna tien miljoen inwoners, wordt beschouwd als de mach tigste gekozen functie na die van de president. Volgens de dochter liet hij in een boodschap een soort 'laatste woorden' achter. Zijn mobiele telefoon was uitge zet. Park Won-soon is getrouwd en heeft twee kinderen. Sancties tegen hoge Chinezen ^l5Sls== Vrijspraak voor ambtenaren Burgemeester: Geen wiet in tuin Wantoestanden met lichamen TIPS vrijdag 10 juli 2020 GO Unieke kans om komeet Neowise te zien stralen Fleur Reijngoudt Twello D Grote Beer (steelpan) Helder te zien tussen 9-12 juli 27 juli NOORD Zicht vanuit Utrecht - 3.30 uur 's ochtends SEOUL De burgemeester van Seoul Park Won-soon. foto afp WASHINGTON Drie hoge Chinese functionarissen mogen de Verenigde Staten niet meer in als sanctie voor de 'ver schrikkelijke' mishan deling van minderhe den in de Chinese provincie Xinjiang. Hun bezittingen in de VS worden bevroren. De Amerikaanse mi nister van Buiten landse Zaken Mike Pompeo verwees naar de gedwongen arbeid en opsluiting van groepen Oeigoeren. AMSTERDAM De Amsterdamse oud-antiradicalise- ringsambtenaar Saadia A.-T. (37) en medeverdachte Said J. (38) zijn door de rechtbank vrijgespro ken van het vervalsen van facturen. ROERDALEN De Limburgse ge meente Roerdalen gaat extra letten op wietplanten in tuinen. Burgemeester Moni que de Boer-Beerta (VVD) heeft politie en buitengewoon opspo ringsambtenaren (boa's) opdracht ge geven handhavend op te treden bij het vin den van wietplanten in tuinen. Wie zelfs maar één hennepplant in de tuin heeft staan, is al in overtreding, aldus de gemeente. PARIJS Franse onderzoeks rechters buigen zich over klachten dat een universitair instituut bijzonder slordig om gaat met lichamen die ter beschikking zijn gesteld aan de weten schap. Lichamen lagen naakt bovenop elkaar, met losse le dematen, er lagen rot tende lichaamsdelen, die soms waren aan gevreten door ratten. Uitpuilende vuilniszak ken zaten vol met stukken vlees. Ga tegen middernacht naar buiten, liefst naar een donkere plek met zo min mogelijk lichtvervuiling. Neem de illustratie (rechts) mee en bepaal aan de hand van de Grote Beer de locatie van de komeet. Als u er een hebt, neem de verrekij ker mee. Zo niet, ook met het blote oog is Neowise bijna niet te missen. De komeet is te herkennen aan zijn mooie staart. U ziet een klein helder bolletje met een waaier die zich van de zon af richt. Om deze foto te maken, moest Roel Weijenberg om 03.00 uur opstaan. FOTO ROEL WEIJENBERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12