8 NIEUWS Hoge concentratie ultraf ijnstof De 40-jarige Robin van O. is hoofdverdachte in de zaak van de opgerolde onderwereldgevangenis met martelkamer in een zeecontainer in Brabant. Wie is deze voormalige sportschoolhouder uit Utrecht, die een front vormde tegen Ridouan Taghi? In Wijk aan Zee zitten relatief veel ultrafijnstofdeeltjes in de lucht. De gemiddelde concen tratie komt in de buurt van die op drukke verkeerspunten in grote steden, zo blijkt uit metingen van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Inwoners van het dorp maken zich al jaren zorgen over de gevolgen van de uitstoot van de nabijgelegen industrie, met name van staalbedrijf Tata Steel. Dat was voor de provincie Noord-Holland aanleiding om het RIVM op dracht te geven voor metin- gen. De gisteren gepubli ceerde resultaten zijn van een eerste 'verkennende meting'. Gemiddeld was het aantal deeltjes in Wijk aan Zee ruim 29.000 per kubieke centime ter. In een woonwijk in Am sterdam-West, waar het RIVM ter vergelijking mat, waren dat er ruim 17.500. De lucht in Beverwijk bleek net iets meer ultrafijnstof te be vatten dan die in Amsterdam West, in IJmuiden zat bedui dend minder ultrafijnstof in de lucht. Langdurige bloot stelling aan fijnstof kan leiden tot gezondheidsproblemen. We roepen onze reizigers op de lokale coronaregels te respecteren Cultuurpas voor mbo'ers verdwijnt De kortingskaart op kunst en cultuur voor mbo'ers ver dwijnt eind dit jaar. Volgens minister Van Engelshoven (Onderwijs, Cultuur en We tenschap) stimuleert de MBO Card het cultuuronderwijs onvoldoende. De gratis pas werd in 2016 ingevoerd. Uit onderzoek blijkt dat steeds minder mbo-studenten de pas activeren. De minister wil nu de directe samenwerking tussen mbo-scholen en cultu rele instellingen stimuleren. Cel en tbs voor 16-jarige Kinderen opgehaald Doden door losse stenen Een losgeraakt stuk rots heeft gis teren in de Oos tenrijkse deelstaat Stiermarken twee levens geëist. De slachtoffers, een 50-jarige Hon gaarse en een 21- jarige vrouw uit Oostenrijk, werden door stukken steen geraakt ter wijl ze door de Ba- renschützklamm in Mixnitz wandel den. Acht andere wandelaars raak ten gewond. DRUGSCRIMINELEN RIVALITEIT Het is eind 2017 als het pand van sport school EliteFit op een industrieter rein aan de rand van Utrecht met een automatisch vuurwapen wordt beschoten. Groter dan wat kogelinslagen is de schade niet, maar de schrik zit er deson danks goed in. Een paar dagen later ontploft zelfs een explosief bij het gebouw. De leden van EliteFit begrij pen er niets van. Wat zit hierachter? EliteFit is geen doorsnee sportschool, maar een exclusieve gym, waar leden samen met personal trainers uren en uren doorbrengen om nóg fitter wor den. Maar in 2018 ziet eigenaar Robin van O. geen andere optie dan - tot groot verdriet van de leden - zijn sportschool te sluiten. ,,Ik heb sterk gestaan voor het concept en laat mij niet afpersen of bedreigen. We slui ten daarom liever de deuren.'' Wat Van O. zijn sportvrienden niet laat weten is dat hij wel degelijk een idee heeft wat de achtergronden van de aanslagen op zijn sportschool zijn. Hij staat op een dodenlijst van crimineel Ridouan Taghi. Hoewel hij zijn carrière in de mis daad is begonnen met het opzetten van wiethokken, is hij de laatste jaren vooral betrokken bij de internatio nale cocaïnehandel. Zo is Van O. ook in contact gekomen met een grote speler in de cokehandel: Mustapha F. uit Amersfoort. Die heeft vele hon derden miljoenen euro's weten te verdienen met de smokkel van cocaïne en is daardoor uitgegroeid tot de grote rivaal van Ridouan Taghi, met wie hij in een keiharde oorlog verzeild is geraakt. In november 2017 ontsnapt F. ter nauwernood aan de dood, omdat »Van O. besluit dat hij versterking nodig heeft om de strijd met de groep van Taghi te overleven twee schutters op een terras in Mar- rakesh de verkeerde doodschieten. De kogels waren voor hem bedoeld. Na de moord wordt F. opgepakt van wege een witwasverdenking en sindsdien zit hij in een Marokkaanse cel. Taghi is volgens de Marokkaanse autoriteiten de opdrachtgever van de moord. Dat er op Van O. gejaagd wordt, is hem na de aanslagen op de sport school wel duidelijk geworden. In diezelfde periode is de organisatie van Taghi nadrukkelijk aan de slag met een plan om Van O. om het leven te brengen, zo blijkt ook uit dossier stukken die deze krant heeft gelezen. Daarin zijn chatgesprekken opgeno men tussen Taghi en een onbekend gebleven persoon, waarin wordt ge sproken over moordplannen op Van O. Ze wisselen een adres uit in Utrecht. 'Die sport woont hier met kind', schrijft Taghi. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat Van O. hier inderdaad met zijn partner en twee kinderen woonde. Spanning loopt op Van O. besluit dat hij versterking no dig heeft om de strijd met de groep van Taghi te overleven. Hij sluit bondjes met andere criminele groe peringen, in een poging op die ma nier een front te vormen. Niet alleen is Taghi levensgevaarlijk, de interna tionale jacht op hem door justitie is bovendien slecht voor de handel. Het is inmiddels november 2018, en de spanning loopt steeds hoger op in de onderwereld. In het Spaanse Torre- molinos wordt Hamza Ziani ver moord. De 33-jarige Utrechtse crimi neel heeft zich ook aangesloten bij Van O. en is in Spanje om informatie in te winnen over mogelijke verblijf plaatsen van Taghi. Naast de moord op Ziani heeft Van O. nog een aantal andere grote kop zorgen. Zo is in april 2018 zijn maatje donderdag 9 juli 2020 GO WIJK AAN ZEE Sunweb en Gogo betreuren dat politie in Albufeira Neder landse jongeren moest terechtwijzen en beboeten. DEN HAAG Koala Jasper is acht maanden en moet weer gewogen wor den. Hij woont in de Wild Life Sidney Zoo in Australië. De die rentuin heeft een fokprogramma voor koala's. Begin dit jaar kwamen nog veel koala's om bij bosbranden. foto wireimage LEEUWARDEN Een 16-jarige jon gen uit Gorredijk heeft 265 dagen jeugddetentie plus voorwaardelijke jeugd-tbs gekre gen voor het doodsteken van Roan Brilstra in Drachten eind 2019. Een 14-jarige jongen uit Drach ten kreeg al jeugd detentie. De twee wilden de 15-jarige Brilstra beroven. Dat mislukte. Een latere confrontatie liep fataal af. BRUSSEL Portugal en Fin land hebben 49 kinderen zonder ouders of begelei ders overgenomen uit vluchtelingen kampen op Griek se eilanden. Grie kenland herbergt meer dan 4800 van deze kinderen. MIXNITZ Wie is Robin van O., de man van de martelkamer? Yelle Tieleman Utrecht GEWICHTIG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8